Pokud je člověk investor, je září nejlepší zaspat. Historicky totiž přináší nejhorší výnosy ze všech měsíců. A zatím to vypadá, že na letošní září to bude chtít možná i špunty do uší a klapky na oči. Se zhoršujícím se počasím opět narůstá počet infikovaných koronavirem ve vyspělém i v chudším světě. Centrální banky zároveň čelí rychle rostoucím cenám v ekonomice a není jisté, jak dlouho budou ještě schopné ekonomiku podporovat. První zvrat ohlásila ve čtvrtek Evropská centrální banka (ECB), když oznámila, že začne svou podporu omezovat. Evropské akciové trhy to očekávaly a už během středy reagovaly poklesem, který pokračoval i ve čtvrtek. Nakonec ale skončily v mírném plusu. 

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

A proč jsou investoři v posledních dnech tak nervózní? Centrální bankéři ve Frankfurtu nad Mohanem z trhů pravidelně stahují každý měsíc v rámci pandemického záchranného programu cenné papíry ve výši 80 miliard eur, to jsou v přepočtu dva biliony korun, tedy skoro celý státní dluh Česka. Analytici očekávali, že by centrální banka mohla snížit nákupy až o čtvrtinu. Na trhu by se tak snížil objem poptávaných aktiv. A snížení také centrální banka oznámila, i když neuvedla konkrétní čísla. 

Tomuto utlumení se říká tapering. V podstatě jde jen o zmírňování uvolněné politiky, nikoliv její úplné utažení. Evropští bankéři jsou velmi opatrní a se zvýšením úrokových sazeb nebo úplným zaříznutím nákupu cenných papírů zatím vůbec nepočítají. Zároveň ale bedlivě sledují vývoj ekonomiky a zejména inflace. Viceprezident ECB Luis de Guindos už minulý týden v rozhovoru se španělským listem El Confidencial uvedl, že ekonomika eurozóny roste rychlejším tempem, než se předpokládalo, a zároveň že současná vyšší inflace nemusí být jen přechodný jev.

Lepší vyhlídky růstu ekonomiky zvyšují šanci na rychlejší utahování měnové politiky. Stejný efekt má i rostoucí inflace, kterou centrální banka musí držet na uzdě. Reálně se bankéři ani tolik neobávají samotné inflace jako inflačních očekávání. Pokud lidé a firmy přijmou za dané, že bude vyšší inflace, začnou s ní počítat při svém rozhodování. Ke Guindosovým obavám se přidal tradičně jeho německý kolega Jens Weidmann, který je členem rady guvernérů ECB. „Pokud tyto dočasné faktory povedou k vyšším inflačním očekáváním a k rychlejšímu růstu mezd, může to znamenat výrazný nárůst míry inflace v dlouhodobějším horizontu,“ uvedl.

Jeho obavy vychází z posledních čísel, která říkají, že míra inflace v eurozóně v srpnu prudce vzrostla – dosáhla tří procent a dostala se tak nejvýše skoro za deset let. Cíl ECB je přitom na dvou procentech. V červenci stoupaly ceny v eurozóně o 2,2 procenta. Tahounem byl především růst cen energií. Centrální bankéři dosud počítali s tím, že jde jen o přechodné jevy způsobené narušenými dodavatelskými řetězci, tím myslí například uzavírání čínských přístavů kvůli šíření mutace delta. S postupem času si tím už ale nejsou tak jistí. Čína totiž zároveň prochází velkou ekonomickou a demografickou revolucí, kdy na trhu ubývá práceschopné obyvatelstvo a země se více uzavírá světu.

Chybějící pracovní síla na světových trzích tak může vést k dlouhodobým tlakům na růst cen. Ve čtvrtek zveřejněná čísla ukázala, že ceny čínských výrobců vzrostly v srpnu o 9,5 procenta, což je nejrychlejší zdražování za posledních 13 let. Nejvíce zboží do Evropy i Spojených států přitom putuje právě z Číny. Evropská i americká centrální banka jsou tak v situaci, kdy už musí reagovat na inflační tlaky v ekonomice a alespoň zmírňovat uvolněnou politiku. Očekává se proto, že američtí centrální bankéři se ke svým evropským kolegům přidají záhy.