I když hnutí ANO v průzkumech vede, vládní většina se mu po volbách bude skládat velmi těžce, opoziční koalice totiž podporu striktně odmítají. ANO tak dnes připouští i spolupráci s SPD, přitom po posledních volbách poslanci premiéra Andreje Babiše spojení s partají Tomia Okamury odmítli. „Za ty čtyři roky se SPD posunulo, je pro mě vhodným partnerem pro možné jednání,“ říká poslanec Martin Kolovratník, který dříve patřil ke kritikům možné spolupráce s SPD.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

V současné sněmovně není vliv SPD zrovna malý a v té příští by se mohl ještě zvýšit. Že hnutí ANO už neodmítá, že by s SPD mohlo jednat o možné koalici, jako první na CNN Prima News připustil předseda sněmovny Radek Vondráček. Podle něho se SPD ve sněmovně chovalo vždy korektně. „Je to moje osobní přesvědčení, že skutečný demokrat jedná se všemi a snaží se nalézt demokratické řešení a shodu,“ uvedl Vondráček pro HN.

Jak se zdá, nejde jen o Vondráčkovo přesvědčení. Podobně to v hnutí ANO mají i další jeho kolegové. Uvědomují si, že koalici s někým budou muset sestavit. „Nebudu se vymezovat vůči žádné straně. Tohle se rozhodne až po volbách, dohodnou se strany, které se do sněmovny demokraticky dostanou,“ říká ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová. A podobná slova volí třeba i poslanec Stanislav Berkovec. „Nechci nikoho vylučovat, uvidíme, jak budou rozdané karty.“

Podle poslance Martina Kolovratníka není důvod, proč s SPD nejednat o programových shodách a společných ideách. „Za sebe říkám, že se SPD posunulo, největší radikály s extrémními názory ztělesňovala skupina kolem pana poslance Lubomíra Volného. Tím, že odešel, pro mě má strana rozumnější a racionálnější nádech,“ říká Kolovratník s tím, že se mu třeba velmi dobře spolupracovalo v hospodářském výboru s místopředsedou SPD Radimem Fialou.

Přiznává také, že zaznamenal kritiku Radka Kotena z SPD, který podle některých poslanců nezvládl funkci předsedy bezpečnostního výboru po vrbětické kauze. Vnímá to ale spíše jako záležitost SPD. „To byla jejich volba, to, jak se tam prezentoval, to dělá reklamu hlavně SPD a je to tak trochu jejich věc,“ říká Kolovratník. Podle poslance Aleše Juchelky je nesmyslné, aby si strana zavírala dvířka před jakoukoliv spoluprací. „To, že vám je nějaká strana sympatičtější, jiná méně, je věc druhá. Důležité jsou faktické počty a to, do čeho vás kdo natlačí. Já si přeji, abychom utvořili vládu s ODS,“ říká poslanec z Moravskoslezského kraje.

Právě tam je také hejtmanem Ivo Vondrák, který patří k největším zastáncům povolební spolupráce ANO a ODS. A zároveň nejostřejším kritikům možné spolupráce s SPD. „Mně ta jejich rétorika skutečně vadí, byl bych nerad. Stanovisko pana Vondráčka je jeho osobní, nijak jsme o tom ještě oficiálně nejednali,“ říká Vondrák. V minulosti na jeho straně stál třeba i exministr dopravy Dan Ťok nebo exministr zahraničních věcí Martin Stropnický. Ti dokonce mluvili o tom, že by raději skončili v politice než vládnout s SPD.

I když poslanci dávají spolupráci naději, velkou překážku by zřejmě představoval jeden z klíčových slibů SPD, a to referendum o vystoupení z EU. „Pokud by SPD chtělo mít v koaliční dohodě vystoupení z unie, pod to já se nikdy nepodepíši,“ říká Kolovratník a jeho poslanecký kolega Jaroslav Bžoch přitakává. „Mluvit budeme se všemi. I když spolupráci s někým, kdo chce vystoupit z EU, si nedokážu představit,“ říká Bžoch. SPD dnes tvrdí, že si spolupráci s ANO umí představit, důležitá prý ale bude shoda na programu. Šéf hnutí Tomio Okamura také tvrdí, že překážkou by mohlo být trestní stíhání premiéra.

Koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) i Piráti a starostové už nyní vyloučili možnost povolební spolupráce s ANO, SPD a KSČM.