Představitelé vládního hnutí ANO Andreje Babiše a opoziční strany SPD Tomia Okamury se na sebe poslední dobou culí jako dvě vychechtané teenagerky, které sdílejí společné tajemství, ale všichni okolo nich vědí, o co jde. Mohou totiž po volbách sestavit vládu, v níž tvrdý poloviční Japonec Okamura nažene rodilého Slováka Babiše do britské pasti – a oběťmi, které ponesou následky, budou převážně Češi.

Mávat rukou nad případným spojenectvím Babiše a Okamury nelze, protože může ohrozit zásadní český národní zájem, kterým je členství v Evropské unii a z toho plynoucí stabilita, prosperita a bezpečnost. Babiš už mnohokrát ukázal, že neumí přemýšlet strategicky a nechá se snadno zlákat k politické improvizaci s nejasnými následky. Ve snaze udržet se u moci tak může majitel značky ANO majiteli značky SPD slíbit prosazení jeho základního požadavku: referenda o členství v EU.

Britský premiér David Cameron chtěl vyhlášením referenda utužit své vedení v konzervativní straně. Místo toho poslal Brity do nejistých vod brexitu, kvůli němuž teď třeba zejí mnohé obchody v Británii prázdnotou (nejsou řidiči).

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Ale české volby jsou teprve před námi. Blíže než Češi mají do Cameronovy pasti nyní ve střední Evropě Poláci a Maďaři. V obou zemích je odchod z Evropské unie téma, s nímž si zahrávají čelní politici vládních stran, které vedou zásadní spory o právní stát s Evropskou komisí, protože je pro ně nevýhodné dodržovat společně sdílená pravidla sedmadvacítky. Podobně jako Davidu Cameronovi se může ale šéfovi polského vládního tábora Jaroslawu Kaczyńskému a maďarskému premiérovi Viktoru Orbánovi stát, že přestanou kontrolovat dynamiku nejen veřejné debaty, ale i politických procesů, které pak skončí exitovým referendem.

Je jistým paradoxem, že v dlouhodobých průzkumech – na rozdíl od Česka – je podpora členství v EU nejvyšší v Polsku a v Maďarsku. Přesto si v obou zemích vládnoucí politici pohrávají s myšlenkou odchodu, ačkoli se to z racionálního pohledu zdá jako naprostý nesmysl. Ale podobné pocity vládly třeba v Londýně před vyhlášením referenda také – jenže anglický venkov si pod vlivem (dez)infomační kampaně zastánců brexitu myslel něco jiného.

Užší vedení polské vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) muselo ve středu přijmout zvláštní prohlášení o tom, že „místo Polska je v unii a v NATO. Takový je polský národní zájem.“. Sám Kaczyński v rozhovoru s agenturou PAP naplno řekl, že žádný polexit nebude a budoucnost země je v unii. Lídři poměrně rozhádaného polského vládního tábora tak doufají, že ukončí poměrně intenzivní týden trvající veřejnou debatu o výroku místopředsedy parlamentu a PiS Ryszarda Terleckého, který členství Polska v EU zpochybnil.

Neoficiálně se ale v kuloárech vládních kabinetů začalo členství opravdu probírat. Evropská komise zatím kvůli sporu o soudní reformu neposlala miliardy eur z fondů, které mají pomoci oživit hospodářství po pandemii. Čerpání z unijního rozpočtu je do jisté míry podmíněno dodržením pravidel právního státu. Polský Ústavní soud rozvažuje žalobu premiéra Mateusze Morawieckého, v níž se domáhá rozhodnutí, zda ve věcech soudní reformy je polské právo nadřazené unijnímu.

A nejnověji se prý objevila úvaha, že odchod z EU by polské energetice umožnil nedodržovat pravidla přechodu na udržitelnější zelenou ekonomiku včetně vysoké ceny emisních povolenek. Polská ekonomika na přicházející zelenou revoluci není absolutně připravena a ve chvíli, kdy Brusel nepošle do Polska peníze kvůli sporu o právní stát, se směřování mimo unii před částí elektorátu bude snadno obhajovat.

Jedním z možných scénářů jsou předčasné volby na jaře příštího roku, v nichž bude slib referenda hrát důležitou roli. A velká část polské pravice se nápadu s referendem chopí, dostatečně motivována neporozuměním, nepochopením či nepřátelstvím, s nímž se (dle svého výkladu) v Bruselu setkává. Polexit pak už nebude jen teoretické intelektuální cvičení jako dnes, ale velmi reálná možnost.

Maďaři si myšlenku odchodu z Evropské unie otestovali ve veřejné debatě naposledy v létě. Odstartoval ji na konci července veřejnými pochybnostmi o členství ministr financí Mihály Varga, následován kolegyní vedoucí resort justice Judit Vargovou (shoda jmen). Provládní deník Magyar Nemzet pak otevřeně napsal, že přišel čas vážně zvážit možný odchod z EU, čímž se rozpoutala vášnivá debata obou rozdělených táborů maďarské politiky a společnosti. A Magyar Nemzet to v zásadě schytal zprava i zleva jako hraní si s ohněm a s tím, že členství v EU je v maďarském strategickém zájmu.

Docela to připomíná řízeně vypuštěný balonek z vládní strany, aby se otestovalo, jak budou lidé na myšlenku odchodu z unie reagovat. Členství v Evropské unii, spor o právní stát a zneužívání unijních fondů vládní věrchuškou kolem premiéra Viktora Orbána budou nepochybně důležitá témata parlamentních voleb příští rok na jaře. Do nich jde poprvé protiorbánovská opozice spojená a podle průzkumů má matematickou šanci Orbánovu stranu Fidesz porazit – a vztah k Evropě, respektive obava z huxitu, by v tom mohl hrát jistou roli. Ale zatím je příliš brzo na nějaký pevný závěr, i když lídr opozice, starosta Budapešti Gergely Karácsony, to v oné vypjaté srpnové debatě řekl poměrně jasně: „Podmínkou evropské budoucnosti Maďarska je změna vlády.“

Je tu tedy mnoho inspirací, jak se různými oklikami dostat až k otázce samotného členství v Evropské unii, které je v životním zájmu všech obyvatel Česka, včetně těch, kteří o něm pochybují. Jenže racionalita hraje v politice jen omezenou roli, mnohem důležitější bývají emoce a mocenské zájmy jednotlivců.

Andrej Babiš možná zbohatl na chytrém čerpání unijních dotací, takže bychom mohli předpokládat, že má k českému členství poměrně pozitivní vztah. Ale také už má vyděláno, a jak ukázal třeba při řízení pandemie, osudy obyčejných Čechů jsou mu poměrně ukradené. A Tomio Okamura má stranu pouze jako svůj byznysový projekt, tam už širší rozhled a obecnější zájem nečekejme vůbec.

Zdá se to sice jako poměrně teoretická a vzdálená možnost, ale při pohledu k sousedům (Polsko) a čestným sousedům (Maďarsko) je jasné, že v českých parlamentních volbách bude prostřednictvím debaty o členství v EU v sázce otázka základní orientace a prosperity Česka a všech jeho občanů.