Centrální banky jsou z podstaty velice konzervativní instituce. Když to jen trochu jde, drží se osvědčených receptů. K nezvyklým postupům sahají o to neochotněji, když z nich veřejnost může vyčíst, že nastal mimořádný problém. Česká národní banka není výjimkou. Přesto se chystá ke kroku, který za více než dvacetiletí, kdy provádí politiku inflačního cílení, ještě neudělala. Podle hlasů z bankovní rady, které sílí a jsou dost jednoznačné na to, aby šlo o pouhé vysílání zkušebních balonků, totiž za necelých 14 dní zvedne sazby hned o půl procentního bodu. Naposledy skok o víc než jeden úrokový schůdek tradičně „vysoký“ čtvrt procentního bodu udělala na začátku prosince 1997.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Pohled na tehdejší ekonomiku a měnu a na dnešní realitu samozřejmě ukazuje, že jde o úplně jiné světy. Česko tehdy žilo už řadu měsíců ve stínu měnové krize a kurz koruny bylo nutné bránit. Současně probíhala ještě jedna krize, politická. Drama s dalekosáhlými dopady pro budoucnost země odstartoval skandál s financováním ODS, který tehdejší předseda strany a současně premiér Václav Klaus odmítal řešit, s čímž ale u části spolustraníků narazil a nakonec musel podat demisi. Oznámení záměru rezignovat se na veřejnost dostalo v neděli 30. listopadu 1997 krátce po půlnoci. „Po více než jedenáctihodinovém jednání výkonné rady ODS,“ ukazuje bouřlivost událostí dobová agenturní zpráva.

Politická nestabilita mladé demokracie s velice čerstvě směnitelnou měnou trhy děsila podstatně víc než dnes. „Investoři netrpělivě očekávají konec politických šarvátek,“ přečetli si tehdy čtenáři Hospodářských novin na titulní straně.

I proto hned v pondělí ČNB, vedená tehdy Josefem Tošovským, budoucím dočasným premiérem, zvýšila sazby. A to hned o 3,7 procentního bodu (úzus s předvídatelnými stupínky se ještě nezrodil). To byl až teatrální krok, který měl dalším zatraktivněním koruny zastavit odliv deviz a stabilizovat kurz. Základní sazba ČNB se tak dostala na dnes nepředstavitelných 18,50 procenta.

Poslední zářijový čtvrtek se samozřejmě nestane nic ani zdánlivě srovnatelného. Nejpravděpodobnějším scénářem nyní je, že 14denní reposazba se dostane na 1,25 procenta. Ovšem fakt, že sazby pravděpodobně poskočí nahoru hned o dva schůdky, je pozoruhodný právě proto, že to ČNB ve své moderní éře nikdy neudělala. A to ani v dobách, kdy byla inflace ještě vyšší než dnes.  

Že se nyní vrchní patro ČNB odhodlává ke změně, je znát z řady signálů. Už po posledním měnovém jednání, kde byl pro skok o 0,5 procentního bodu jen radní Vojtěch Benda, dal guvernér Jiří Rusnok najevo, že debata nebyla tak jednoznačná jako výsledek. Mnozí radní měli zjevně pro Bendovy argumenty, jimiž vysvětloval naléhavost potřeby rychlejšího utažení měnových podmínek, pochopení, ale ještě převážila opatrnost.

Následně se Rusnokova srpnová slova o tom, že „inflační nálož v ekonomice je silná“, potvrdila ještě víc, než se sám guvernér zřejmě obával. Inflace se dostala nad čtyři procenta, což je vlastně o třetinu rychlejší růst cen, než očekávala čerstvá prognóza ČNB. Nebylo to poprvé, co experti národní banky sílu „inflační nálože“ podcenili, ale že ujeli o celý procentní bod – a to za měsíc, v němž byla prognóza zveřejněna! –, signalizuje mimořádnost situace.

Co sledujeme nyní, je krizová komunikace vysvětlující, že ČNB inflaci, ač z velké části dovezenou, zkrotí. I za cenu prudšího růstu sazeb. Prozatímním vrcholem je čtvrteční vyjádření viceguvernéra Marka Mory pro agenturu Bloomberg, z něhož plyne, že je jasně pro růst sazeb, přičemž když jde o volbu mezi zvýšením o čtvrt, nebo o půl procentního bodu, má blíže k radikálnějšímu postupu.

V měnové politice je málokdy co jisté, ovšem je fakt, že Mora je na jedné lodi s guvernérem Rusnokem i s viceguvernérem Tomášem Nidetzkým. Když k nim připočteme jasného jestřába Bendu, máme většinu, kterou ještě může podpořit bývalý šéf měnové sekce Tomáš Holub.

A zářijovým skokem protiinflační tažení ČNB nekončí. Do konce roku by se sazby mohly zvýšit až o procentní bod, míní hlavní ekonom společnosti Deloitte David Marek a dodává, že „prudký ekonomický pokles při prvním lockdownu, nasyslení abnormálně vysokých úspor a následné rozmrznutí ekonomiky nemají ve své dynamice historickou obdobu“. Proto bude s velkou pravděpodobností bezprecedentní i reakce centrální banky.