Zkroťte inflaci! Nenechte ji ujídat vlastní úspory! Investujte s námi! Jistota, bezpečnost a vysoké výnosy zaručeny! Nabídky garantovaného zhodnocení peněz na člověka vyskočí už i z letáku supermarketu těsně vedle levných párků.

A podobných nabídek bude přibývat. Nahrávají tomu oficiální čísla Českého statistického úřadu. Ta potvrdila více než čtyřprocentní růst cen, přitom se nezdá, že by se ceny v nejbližší době zklidnily. A bohužel ještě rychleji bude přibývat podvodníků, kteří si pomocí peněz vylákaných od lidí vylepší vlastní kapsu.

Obecně platí, že se stoupající ekonomickou nejistotou, kterou bezpochyby zvyšuje rostoucí inflace, přibývá kriminálních činů. Jak zjistila studie UNODC (United Nations Office on Drugs and Crime), časová vzdálenost mezi ekonomickými turbulencemi a nárůstem všech druhů majetkové kriminality dosahuje v průměru čtyř a půl měsíce. Z dalších studií pak vyplynulo, že záleží na tom, co přesně se v ekonomice zhoršuje. Nárůst nezaměstnanosti a nízké mzdy se odrazí ve zvýšeném počtu krádeží. Růst inflace se zase projeví ve větším množství „výhodných nabídek“. A inflace v Česku už pátý měsíc nabírá na síle. 

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Zhodnotíme vaše peníze. A necháme si je

Aktuální růst cen povede ke vzestupu počtu podvodných nabídek, které se začaly množit už v minulých letech s tím, jak celosvětově klesaly úrokové sazby a zužoval se prostor pro zhodnocení peněz prostřednictvím konzervativních investic. I proto jsme byli svědky prudkého růstu cen nemovitostí, „objevení“ kryptoměn a boomu na některých akciových trzích.

Na „příliš“ lákavé nabídky neváhali vsadit i konzervativní investoři, a to po celém světě. Mezi největší a nejznámější případy podvodných investic nového století patří například činnost finského WinClubu. Ten od roku 2005 dokázal během tří let nalákat přes deset tisíc lidí na „automatický investiční sowtware“, který zajistí až 400 procent výnosu. Z investorů vytáhl přes sto milionů eur, aby se z toho nakonec vyklubal největší podvod v historii země.

Čínští investoři se v letech 2013 až 2017 zhlédli v platformách, které slibovaly výrazné zhodnocení peněz prostřednictvím přímých úvěrů do výroby s vysokou přidanou hodnotou. Nabídka se „skvěle“ potkala s tehdejším ochlazením čínského realitního trhu a mizerným vývojem akcií. Investory to stálo neuvěřitelných čtyřicet miliard dolarů, které většinou zmizely v kapsách majitelů investičních platforem.

V Česku se staly hitem firemní dluhopisy, jejichž prodejci se zaštiťovali razítkem České národní banky. Razítko v tomto případě sice nic neznamenalo (jde o potvrzení, že emitent splnil formální náležitosti), ale dokázalo prodat i dluh firmy, kde byla pravděpodobnost nesplacení už na začátku hodně vysoká.

Paragraf 15 zákona o investičních společnostech a investičních fondech pak umožnil vznik takzvaných alternativních investičních fondů, v nichž o penězích rozhoduje kdokoliv a které nepodléhají žádnému dohledu. Nedávný vzestup a pád Ondřeje Janaty  a jeho fondu Growing Way, který obloudil přes čtyři tisíce lidí, z nichž vytáhl přes půldruhé miliardy korun, byl při této zákonné možnosti v podstatě nevyhnutelný.

Nejen v divokých 90. letech transformace platilo, že legislativní „okna“ jsou spolu s ekonomickým prostředím dokonalým podhoubím pro podvody. 

Jak poznat podvodníka

Když se podvedený investor ohlédne zpět, nechápe, jak se mohl nechat napálit, vždyť „to přece bylo tak jasné“. Třeba exšéfka firmy Theranos, Elizabeth Holmesová – „zázračná mladá žena“, která okouzlila média i institucionální investory vynálezem přístroje, jenž určí nemoc z kapky krve – nikdy nemrkala. Investiční podvodník Bernie Madoff měl ty správné styky i původ, jen byl až příliš úspěšný. Ondřej Janata se prodával jako zkušený obchodník na měnovém trhu, jenže vzhledem ke svému mladému věku jím už z podstaty prostě nemohl být.

Ve skutečnosti ale žádná společná charakteristika podvodníků neexistuje. Ani co se týká věku, vzhledu, vzdělání, původu či národnosti. Jediné, co mají podvodníci společné, je podle experta na andragogiku Univerzity Karlovy Jaroslava Vetešky to, že „možnost jejich nápravy a resocializace je velmi nízká a jen málokdy si uvědomují pocit viny“. Což je ovšem málo zřetelné poznávací znamení.

Pokud se tedy někdo prezentuje s tygrem jako mazlíčkem a masivním zlatým řetězem na krku, může to jen znamenat, že cílí na jinou klientelu než člověk, který se rád nechá zvěčnit před knihovnou klasiků a diplomy ze světových univerzit. Foto s Bugatti Veyron může naznačovat zálibu v silných vozech, a ne to, že v nákupech takových aut skončí většina peněz klientů. Naopak – spolu s výroky o hedvábných slipech s monogramem a sklenkou drahého vína Chateau Petrus může jen potvrzovat vkus investičního mága a přitahovat ty, jimž podobné jednání imponuje.

Frank Perri a Richard Brody v roce 2012 ve své stati nazvané Optika podvodu, příslušnost, která zvyšuje důvěryhodnost pachatele, uvádí, že finanční podvodníci často při náboru klientů spoléhají na jejich důvěru, blízkost a na vzájemnou souhru s nimi. Finanční podvodníci se podle autorů stati obvykle zaměřují na konkrétní skupiny, jejichž příslušníci jsou si nějakým způsobem podobní – etnicky, náboženským vyznáním, věkem, pohlavím, vzděláním nebo profesí. Klíčem k úspěšnému spuštění finančního podvodu je pak zachování důvěry. Cílem je, aby investoři nezpochybňovali nabízené investiční schéma a vkládali peníze s důvěrou. Přičemž to, zda a kolik investují, se často odvíjí právě od toho, že jsou členy skupiny, která sdílí společné rysy. A je jedno, jestli daná skupina miluje žraloky plující v akváriu uprostřed obýváku, nebo je oslněna někdejším podvodníkovým členstvím v milionářském Bullingdon Clubu. Míra vzdělání potom nijak neovlivňuje ochotu podlehnout podvodu, případně v něm hrát hlavní roli.

Podezření sice může budit přemíra prezentací s grafy mířícími setrvale vzhůru, stejně jako množství odborných výrazů typu forex, opce, NFT či HFT. Bohužel obdobnými neduhy trpí i reklamní letáky řady renomovaných institucí.

V zásadě jediným varovným indikátorem je nabídka, která vypadá až příliš dobře na to, aby byla pravdivou. Vzhledem k oblibě sázek s pravděpodobností výhry jedna ku dvěma stům osmdesáti milionům ale zřejmě nic takového jako „příliš výhodná nabídka“ v myslích mnoha lidí neexistuje.

Kdo prodělá nejvíc?

Jestliže neexistuje společný rys podvodníků, dá se kupodivu najít skupina lidí, která je finančními podvody postižena nejvíce. Jak vyplynulo ze studie, kterou zpracovali čínští vědci Li Huang, Oliver Zhen Li, Yupeng Lin, Chao Xu a Haoran Xu a publikovali v časopise Nature, která se věnovala pohlaví a věku obětí takzvaného pyramidového schématu (Ponziho schématu či „letadla“, založeného na tom, že se úroky starších investorů vyplácejí ze vkladů těch nových), oběťmi, jež utrpěly největší ztráty, jsou ženy a senioři. Mimo jiné proto, že se v hierarchii investorů většinou dostávají na nižší pozice, a pokud se do systému dostanou na základě doporučení jiných žen či seniorů (což většinou platí), opět skončí v nižší vrstvě. V důsledku toho ženy nebo starší investoři utrpí větší ztráty. 

Vliv věku na rozhodování o investicích zjišťovala americká studie Centra pro výzkum stáří na Boston College. Dospěla k závěru, že s rostoucím věkem, který je doprovázený poklesem kognitivních znalostí, tedy schopností kriticky zpracovávat informace, roste ochota věřit podvodům. Současně mají starší lidé přehnanou důvěru ve vlastní finanční znalosti. Obojí je žene do náruče podvodníků.

Studie vyloučila z výzkumu seniory s demencí. A zároveň je třeba podotknout, že Američané jsou díky tamnímu systému zabezpečení na stáří finančně vzdělanější než průměrný Čech libovolného věku. Přesto se v USA na rozdíl od Česka vede neustálá debata, jak staré lidi ochránit před podvodníky.

Dneska to roztočíme, drahoušku

Necelé dva roky, které lidstvo prožilo s covidem-19, často za zavřenými zdmi obydlí, nahrávaly úsporám. Utrácet nebylo kde a k nákupům ani nebyl důvod.

Český statistický úřad propočítal, že hrubé úspory českých domácností, tedy to, co jim zbylo po odečtení spotřeby, za loňský rok narostly o 217,1 miliardy korun. Podle výpočtů společnosti CRIF – Czech Credit Bureau, které provedla na základě dat České národní banky, úspory tuzemských domácností letos dál rostly, od začátku roku do konce července o 168 miliard.

O všechny tyto peníze se budou prát obchodníci, poskytovatelé služeb, finanční instituce a… ano, podvodníci všeho druhu.

V budoucnosti určitě lidstvo najde levný zdroj čisté energie a možná to bude studená fúze. Stejně tak bude cestovat prostorem a časem a třeba využije warpový motor jako ve sci-fi Star Trek. Investice do oblastí, kterým člověk nerozumí, přísluší byznysovým andělům, kteří vědí, že uspěje jeden nápad ze sta, a ne těm, kteří hledají jistotu a zabezpečení ve stáří.

Stejně tak nabídka plíšku z cenného kovu při podpisu smlouvy nedělá z investice jistotu stonásobku. A pokud někdo slibuje, že našel klíč k pravidelným výhrám v loterii, v kasinu, na burze či jakémkoliv typu finančních trhů, je nejlepší vzít nohy na ramena. Protože ani inflace nedokáže „požrat“ tolik úspor jako investiční podvodník.