Vlivní ruští úředníci a kremelští politici ovládají v Česku nemovitosti za stovky milionů korun. Ruské zákony jim přitom vlastnictví bytů a domů v zahraničí zakazují. Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov dokonce v květnu loňského roku prohlásil, že zejména v zemích, jako jsou Česko a Spojené státy, které jsou na ruském seznamu nepřátelských zemí, žádní vysoce postavení státní úředníci majetky nemají. Skutečnost je ale zcela jiná. Poukazuje na to například tým vězněného ruského opozičního politika Alexeje Navalného nebo nezávislý ruský aktivista Michail Maglov. 

Právě ten loni v České republice o takových nemovitostech natáčel sérii videí. Poukázal při tom na to, že původ rozsáhlých investic ruských úředníků nebo politiků do českých nemovitostí není vůbec jasný. Jde totiž o lidi, kteří celý život pracovali za tabulkové platy ve službách ruského státu a jejich majetková přiznání žádné milionové majetky nezmiňují.

Většina z odhalených „českých“ boháčů mezi ruskými úředníky má ostatně nemovitosti v Praze či Karlových Varech psané na příbuzné – většinou tchyně nebo dospělé děti. Maglov a jeho spolupracovníci v této souvislosti poukazují na to, že ani ti si ovšem na nemovitosti vydělat nemohli. 

Informace pro svou práci sbírali autoři během loňského roku. Míří přitom podobně jako Navalnyj nejen na ruské publikum, ale také občany EU. Varují, že pokud západní země nebudou kontrolovat příliv peněz ruských korupčníků, přijde spolu s nimi i korupce jako taková.

Článek již není odemčený!

Váš známý vám umožnil přečíst si článek zdarma, ale uplynula doba, po kterou je článek odemčený.

Pro neomezený přístup ke všem článkům na našem webu si můžete zakoupit předplatné za 40 Kč.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se