Pamatujete, jak Miloš Zeman v březnu 2016 vítal v Praze čínského prezidenta Si Ťin-pchinga? Jak česká policie na pokyn čínské delegace potlačovala protesty proti hlavě komunistické diktatury? A jak teď Zeman poněkud lituje, že sliboval obří čínské investice, z nichž – ano, s výjimkou Slavie – nic nebylo?

Když jsem včera sledoval průběh návštěvy maďarského premiéra Viktora Orbána v Česku, měl jsem podobné pocity jako tehdy v březnu 2016: marnosti nad tím, kam až může zajít český politik, a naděje, že se mu tato nechutnost jednou vrátí.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Andrej Babiš si pozval Viktora Orbána jako hvězdu své předvolební kampaně. Části českého voličstva nepochybně imponuje tvrdá ruka, šikovná manipulace a silná rétorika, s níž Viktor Orbán ovládl Maďarsko. Co na tom, že je to jen zástěrka pro korupci a zneužití státních i unijních peněz na nejvyšší možné úrovni. Tohle je přesně ten bod, v němž si jsou Orbán a Babiš nejblíž.

Na rozdíl od Babiše je Orbán obratný politik, o tom není pochyb. A na rozdíl od Babiše umí své mocenské choutky převést do praktických kroků i zabalit do ideologického obalu posledního křižáka bránícího Evropu před bezvěrci. Předvedl to třeba při tiskové konferenci s Babišem, kterému podkuřoval slovy o tom, že Česko je na tom ekonomicky lépe než Maďarsko a že bez Česka nemůže fungovat visegrádská čtyřka.

Orbán se cítí být vůdcem alternativního tábora uvnitř EU a partnery získává na svoji stranu pomocí různých metod – a v případě Babiše si vyhodnotil, že nejlepší bude šimrání ega českého premiéra ve spojení s podporou podnikání (Babišových) firem v Maďarsku, kde patří mezi největší hráče v zemědělství.

A Babiš je Orbánem fascinován. Takže je to vzájemně výhodný vztah, který ale poškozuje české zájmy, ať už se na to díváme přes zneužití peněz daňových poplatníků, potlačování opozice, svobody médií či právního státu nebo vztah k členství v EU či geopoliticky. Maďarsko je centrem ruských a čínských vlivových operací ve střední Evropě.

Nezbývá než doufat, že Babiš ze svého orbánovského snu procitne dříve, než se Zeman probral z toho svého čínského.