Média jsou pro politiky lákavá věc. Není proto divu, že tato problematika nechyběla ve většině volebních programů. Největší orgie kreativity se dají po volbách očekávat ve vztahu k České televizi a Českému rozhlasu. Poslance k tomu donutí objektivní okolnosti, protože je potřeba vyřídit spoustu restů.

Minulá sněmovna už nestihla doplnit Radu České televize, kde teď chybí šest lidí. Nekompletní je také rozhlasová rada, kde je neobsazené místo po Josefu Nerušilovi – ten dal ostatně přednost kandidatuře do sněmovny za SPD. Poslance dále čeká štos neprojednaných výročních zpráv veřejnoprávních médií za několik posledních let. Nepochybně začnou debaty o tom, jestli by se neměl změnit celý dohledový systém, jemuž média veřejné služby podléhají. A palčivá bude otázka zvýšení televizních a rozhlasových poplatků. Zvlášť Česká televize upozorňuje, že za stávajících podmínek je možné současný rozsah veřejné služby udržet nejpozději do roku 2024. Co bude dál, to je na nových poslancích.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Koalice Pirátů a starostů prohlašovala, že s potřebnými změnami chce začít hned v úvodu volebního období nové sněmovny. „Volbu rad České televize a Českého rozhlasu rozdělíme mezi více orgánů, aby média nemohl nikdo ovládnout ve svůj prospěch. Jednou z možností je, aby se na jmenování podílela jak sněmovna, tak Senát. Do výběru kandidátů by případně mohly být zapojeny úctyhodné odborné, profesní a společenské instituce,“ napsaly si strany do společného programu. Volbu a odvolávání radních by měl do budoucna přezkoumávat dokonce Nejvyšší správní soud.

Také koalice Spolu v programu uváděla, že mezi její cíle patří nezávislost a udržitelné financování veřejnoprávních médií. „Do systému volby Rady České televize, Českého rozhlasu a České tiskové kanceláře zapojíme Senát,“ shoduje se s Piráty a starosty. Naopak hnutí ANO nemělo v programu o médiích vůbec nic. SPD by chtěla z České televize a Českého rozhlasu udělat státní příspěvkové organizace placené z rozpočtu, a tím pádem zrušit poplatky. Generální ředitele obou médií navrhuje přímo volit občany, o agentuře ČTK nemluví vůbec.

Kromě bitev o mediální rady a financování médií veřejné služby zůstala nedotažená také nová
pravomoc pro Nejvyšší kontrolní úřad, aby mohl kontrolovat celé hospodaření ČT i Českého rozhlasu. Ze všeho výše uvedeného je relativně nejsnazší projednání výročních zpráv. Minule to bylo tak, že ty neprojednané formálně znovu probral mediální výbor sněmovny, a pak se o nich hlasovalo na plénu. Výběr televizních a rozhlasových radních bude nejspíš muset proběhnout úplně od začátku včetně termínu pro přihlášky. Takže nás čeká zase několik dnů veřejných slyšení. Je nepravděpodobné, že by zákon o jiném způsobu výběru mediálních radních vznikl během pár měsíců, proto budou rady zatím dál fungovat podle současného nastavení. Pokud se něco legislativně změní, zřejmě by pak stávajícím radním byl k nějakému datu ukončen mandát. Těžko by mohly rady fungovat v jakémsi hybridním systému, kdy by někdo byl členem podle starého zákona a někdo jiný by do stejného kontrolního orgánu usedl podle jiných pravidel.

Evropská unie navíc ve své aktuální Zprávě o právním státu kritizuje různé nedostatky českého mediálního systému. Například pořád neexistují žádná pravidla pro přidělování státní reklamy. Výdaje vynaložené ministerstvy v uplynulých letech přitom ukazují na riziko zvýhodňování určitých médií oproti jiným. Dále unijní zpráva konstatuje, že přístup k informacím je sice zaručen zákonem, ale v praxi se objevují překážky. A Bruselu neuniklo ani podivné dění kolem dozorčí komise Rady České televize. Dosud také nebyly implementovány žádné změny, které by posílily nezávislost „velké“ Rady pro rozhlasové a televizní vysílání coby regulátora celého audiovizuálního trhu.

Na tak výživné agendě se určitě bude chtít předvést řada matadorů i nováčků. V uplynulém období to bohužel obvykle znamenalo útoky na Kavčí hory bez skutečně věcné podstaty a náhledu na celý kontext mediální scény. Viděli jsme také, jaké lidi chtěli zákonodárci pověřit kontrolou tak důležitých organizací. Případ odvolání Hany Lipovské by měl být dostatečně varovným signálem, aby se už konečně rozhodovali podle odborných kritérií, a ne podle toho, jestli jim někdo slíbí kritiku za každou cenu.