Do hospody jen s certifikátem či testem, který si od listopadu bude každý platit ze svého. Novinkou jsou i roušky na pracovišti. Vláda v obavě z narůstajícího šíření koronaviru opět přitvrdila. Otázkou je, nakolik jsou schválená opatření dostatečná. Hlavní zbraní proti koronaviru je nejen očkování, ale také testování (i očkovaných) a v tomto smyslu je konec proplácení testů vyloženě kontraproduktivní. Zejména s ohledem na to, že koronavirus se bude v zimě šířit víc a bude pravděpodobně nutné znovu zahájit testování ve školách a hlavně na pracovištích. 

Boj s pandemií v Česku začíná připomínat nekonečnou píseň ve stylu „pes jitrničku sežral“. Ani tady neexistuje žádný konec, protože ve chvíli, kdy to vypadá, že už by konečně mohl nějaký nastat, přichází nové opakování téhož. A tak se v říjnu opět dozvídáme o tom, že prudce roste počet nakažených i nemocných, vláda zasahuje a mezitím v přímém přenosu sledujeme hádky odborníků a politiků. Jedinou změnou je snad jen to, že se ke starému panoptiku známých postav nově přidali politici zvolení v posledních volbách. Jinak nic. 

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Takže zase posloucháme nezávislé odborníky, kteří doporučují víc testovat ve firmách a třeba i ve školách, jejichž názor vyvracejí ministerští odborníci, kteří si nic takového nemyslí a nepovažují za důležité. A prosadí zákaz testů zdarma. 

Jak velkou roli v tom hraje cena testování, případně snaha udržet si místo ve státní správě, a jaký díl má odbornost, se těžko posuzuje. Tradici už mají i hádky mezi vládou a ministrem školství, který má oprávněný názor, že školství je první na ráně, protože na rozdíl od zbožňovaného a hájeného průmyslu děti prostě musí ustoupit.

Provozovatelé služeb se sázejí, na koho padne jako první úplný zákaz. V neoficiálním žebříčku zatím „vítězí“ fitnesscentra a posilovny, ačkoli to, že tloušťka je faktor, který průběh nemoci covid-19 výrazně zhoršuje, se za poslední rok a půl definitivně potvrdilo. Jestliže přesvědčovací kampaň k očkování je hodně slabá, pak politická podpora zdravého životního stylu téměř neexistuje.

Česko je v boji proti šíření koronaviru někde na půl cesty. Především proto, že očkovaných je stále málo. Dokonce mezi těmi nejohroženějšími, seniory nad šedesát let, je stále několik set tisíc bez vakcíny. Opatření v praxi často nefungují, protože řada lidí, stejně jako při minulých vlnách, neví, co přesně platí. Hádky mezi odborníky a politiky situaci, která si žádá komplexní přístup, neřeší. Vláda se tedy nyní rozhodla, ale o šanci na úspěšnost boje proti koronaviru to neříká téměř nic.