Sotva skončily volby do Poslanecké sněmovny, už se nám tu svižným tempem rozběhly volby prezidentské. Mají proběhnout až někdy za rok a čtvrt, ale právě v těchto dnech a týdnech se začala vést mnohá důležitá jednání o tom, kdo do nich půjde, kdo ne, jestli to bude Andrej Babiš a koho proti němu. Za poslanci a senátory se vydávají nejen různí hybatelé zákulisní politikou, ale i ti, kteří chtějí kandidovat. Potřebují totiž buď padesát tisíc podpisů od prostých občanů, nebo od deseti senátorů či dvaceti poslanců, a to je mnohem snazší. Na některé zákonodárce se prý čekají fronty. Autogramy se po parlamentních kancelářích už snaží sbírat třeba neúnavná Jana Bobošíková nebo výstřední počtář finančních derivátů Karel Janeček.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Prezidentské volby se nyní rozběhly i proto, že mohou přijít o něco dříve. Politici začali spěchat kvůli špatnému zdravotnímu stavu Miloše Zemana. Jakkoliv se to může zdát nevhodné, jde přece jen o post prezidenta, ohledy musí jít stranou. (A my s naprostou vážností a zcela upřímně přejeme Miloši Zemanovi plné zotavení.)

Pokud by se předčasně uvolnil post prezidenta, musí předseda Senátu podle ústavy vyhlásit nové prezidentské volby do deseti dnů a ty je pak třeba uspořádat nejpozději do dalších osmdesáti dnů. A to by mohlo výrazně zkrátit dobu pro hledání a prosazení toho pravého kandidáta.

Hledání už probíhá, ale zatím bohužel pozorujeme něco, co předpovídá další střet v rámci naší rozdělené společnosti. Opět se schyluje k nechutnostem podobným těm z duelu Miloš Zeman – Karel Schwarzenberg nebo Miloš Zeman – Jiří Drahoš. Znovu nám hrozí, že se proti sobě postaví celé skupiny obyvatel země. Automobilisté proti pumpičkářům, mladí proti boomerům, očkovaní proti odmítačům vakcín. Politici totiž chystají převážně standardní strategie a kandidáty, kteří ze všeho nejvíc reprezentují jejich tým. Hledají například nějakého Antizemana, což je sice správné, ale ne beze snahy pochopit ty skoro tři miliony lidí, kteří Zemana volili. Měli k tomu bezpochyby nějaké důvody. Ty je možné zkusit prorazit nějakým dalším Drahošem a může to slavit i úspěch. Ale rozhodně to vzbudí další vlnu nenávisti jedněch proti druhým. A my se pak budeme bát promluvit o politice i mezi vlastním příbuzenstvem, abychom vůbec byli schopni přežít nedělní rodinný oběd.

Mezi nejčastěji uvažovanými „Drahoši“ se dnes objevují třeba šéf Senátu Miloš Vystrčil nebo senátorka Miroslava Němcová, které tlačí ODS. Velké ambice a potenciální podporu pravicových a středových stran mají generál Petr Pavel a diplomat Pavel Fischer. O kandidatuře uvažuje i jeden z nejznámějších dělitelů společnosti Miroslav Kalousek. Všechno jsou to osobnosti zajímavé, ale jen pro někoho. Chybí jednoznačně univerzální kandidát, který by uspokojil jak majitelku malého obchůdku s raw potravinami v Černošicích u Prahy, tak i skladníka z Krnova.

Hned v několika průzkumech už Češi dali najevo, koho chtějí za prezidenta: jednoznačně Marka Ebena. Ale to proto, že ho ještě neslyšeli mluvit v televizi o politice. To by se totiž dozvěděli, že to není jen ten nekonečně milý moderátor soutěže O poklad Anežky České, ale že je také velkým obdivovatelem Václava Havla. Tedy pro mnohé „odporným havloidem“. Možná i proto sám Eben kandidaturu odmítá. Zcela jistě by přestal být tak oblíbeným.

Je ale nutné to nevzdávat a zkusit nějakého univerzálního kandidáta najít. Například koalice Spolu se údajně snaží na nějaké takové široce přijímané jméno přijít pomocí průzkumu a není vyloučeno, že se ve své nominaci ještě projeví rozumně. A zajímavý nápad mají starostové, kteří by do boje o Hrad nejraději poslali jadernou fyzičku Danu Drábovou. Osobnost jejího typu by mohla být schopná mluvit k národu jeho mnoha jazyky.

Ale čekat, že s nějakým originálním řešením přijdou samy politické strany, by mohlo být naivní. Pokud nechceme naši poněkud rozvášněnou společnost ještě víc rozvrkočit například soubojem Babiš vs. Němcová, bylo by lepší, kdyby se nějaká výrazná osobnost na politicích nezávislá zjevila sama. Zatím tu není a je samozřejmě možné, že se v celém Česku ani nikdo takový nevyskytuje. Pak si ovšem nic jiného než další volební peklo nezasloužíme.