Nejsou lidi, nejsou čipy a spousta dalších věcí, lodě z Číny mají zpoždění a ceny energií a surovin šplhají do dlouho nevídaných výšek. Z pohledu zdálky připomíná aktuální situace pozdní fázi socialismu, kdy žádané zboží bylo jen „pod pultem“ a za desetinásobné ceny. Stagflace, tedy růst cen při minimálním růstu ekonomiky, sice byla v socialistickém táboře oficiálně neznámá, nicméně v reálu existovala. Stejně jako poptávková inflace či funkční nezaměstnanost. 

Západ se se stagflací, definovanou růstem cen, vysokou nezaměstnaností a z toho vyplývajícím zastavením ekonomiky, setkal v sedmdesátých letech minulého století. Šlo o důsledek ropných šoků i nezvládnuté hospodářské politiky státních zásahů, která nakonec vyústila v krizi keynesiánství.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Ani v jednom ze zmíněných případů nešlo o situaci, kterou by chtěl kdokoliv prožít znovu. O to horší je, že slovo stagflace nyní proniká ze zapadlých koutů odborných časopisů do mainstreamových prohlášení centrálních bankéřů a věhlasných ekonomů. Růst cen je totiž rychlejší a silnější, než se ještě před několika měsíci zdálo, a ekonomika je opatřeními proti šíření pandemie zasažena natolik, že k obnovení do původního stavu bude potřebovat víc času, než se čekalo. Problém zatím není s nezaměstnaností, nicméně trh práce je v krizi. Zaměstnavatelé potřebují víc lidí, než mají k dispozici (i kvůli zavřeným hranicím a zákazům cestování), a nedostatek lidí dál ubírá oheň hasnoucímu kotli ekonomiky. Výsledkem je růst mezd – což v případě silné vyjednávací pozice odborů vede k dalšímu růstu inflace. Pokud zaměstnanci nemohou příliš silně tlačit na zvyšování mezd a platů, jejich příjmy rostou pomaleji než inflace, takže méně spotřebovávají a zpomalují ekonomiku. Ani jedna varianta není dobrým řešením.

Jestliže je inflace noční můrou centrálních bankéřů a věřitelů, pak stagflace je čiré zlo, k jehož potlačení je zapotřebí víc umu a lepší opatření, než je prosté zvyšování úrokových sazeb nebo dotování ekonomiky ze státních rozpočtů pomocí přímých státních výdajů či prostřednictvím snižování daňové zátěže.

Britové by mohli zavzpomínat na léčbu stagflace z počátku 70. let minulého století, kdy se Anthony Barber, kancléř státní pokladny v kabinetu Teda Heatha, jal experimentální hospodářskou politikou, která zahrnovala například i výrazné snížení daní či extrémní liberalizaci bankovního sektoru, zachraňovat svět. Výsledek v podobě zhroucení směnného kurzu, prudkého vzestupu inflace a ekonomického propadu na sebe nenechal dlouho čekat a politika Anthonyho Barbera vstoupila do historie pod názvem Barber Boom jako odstrašující případ hospodářské katastrofy.

Finanční krize přinesla nevídanou změnu politiky centrálních bank a masivní tištění peněz pod nic- a současně všeříkajícím názvem kvantitativní uvolňování. Pandemie koronaviru pak otevřela kohouty státních financí a dál prohloubila rozpočtové díry vykutané látáním děr po deset let starých turbulencích ve finančním sektoru, které následně prolezly ekonomiky vyspělých států jak zhoubná plíseň.

Dlouhodobě prosazovaná politika nízkých úrokových sazeb a obecně uvolněné měnové politiky mezitím vytvořila inflační podhoubí na trhu nemovitostí a dalších aktiv a otevřela dveře méně standardním produktům typu kryptoměn.

S pandemií do toho přišlo zastavení továren i dopravních toků mezi převážně výrobním Východem a konzumujícím Západem a zmnohonásobení poptávky po lidech, zboží a také surovinách ve chvíli, kdy se zdálo, že je situace díky očkování vyřešená. To vše uvrhlo svět, jak jej známe, do chaosu.

Ekonomové varují před stagflací, ale současně si všichni – včetně tvůrců hospodářských politik – přejí, aby k ničemu takovému nedošlo. V ideálním případě se otevřou hranice, obnoví se výroba i těžba a vše se za pár měsíců vrátí do původních kolejí. Svět ale není ideální a stagflace nemusí být jen ekonomickým pojmem.