Americkému raperovi Travisu Scottovi se podařilo loni na jediný svůj koncert přilákat přes dvanáct milionů fanoušků. Tolik lidí na jednom místě dokáže pojmout pouze virtuální koncertní sál. Tento konkrétní se nacházel ve hře Fortnite, kde Scott vystoupil. A právě tato on-line hra je náhledem do budoucnosti, kterou chystají technologické giganty v čele s Facebookem, Microsoftem nebo Nvidií. Takzvaný metavesmír zároveň představuje příležitost pro investory, podívali jsme se proto na firmy, které mohou na novém trendu slušně vydělat.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Facebook minulý čtvrtek s platností od 1. prosince změnil svůj název na Meta, který má odkazovat právě na to, že se chce zaměřit na vývoj metavesmíru. Ten podle slov Marka Zuckerberga ztělesňuje internet, v němž lidé existují místo toho, aby se na něj pouze dívali. Metavesmír je virtuální svět, kde je možné hrát hry, nakupovat nebo se scházet s jinými lidmi. Facebook do rozvoje virtuální reality masivně investuje, a tak investory už minulé pondělí upozornil, že financování vývoje sníží letos jeho zisk před zdaněním o deset miliard dolarů. Svět z filmů jako Ready Player One nebo Free Guy je sice podle expertů ještě pořád hodně vzdálený, Facebook se svým rozpočtem a novým týmem expertů má nicméně předpoklady ve vytvoření virtuálního světa podobajícího se těmto filmovým předlohám uspět.

Z pohledu investorů může být navíc Facebook, s tržní kapitalizací 900 miliard dolarů, lákavou investicí, neboť jeho akcie od září poklesly téměř o patnáct procent. Hlavními důvody byly negativní zprávy týkající se jeho schopnosti a také ochoty bojovat s dezinformacemi a nenávistí šířených na této sociální síti. Zvýšený tlak veřejnosti na kontrolu obsahu pro Facebook sice představuje riziko, z finančního pohledu je ale technologický obr nyní v jedné z vůbec nejlákavějších pozic – poměr ceny akcie k zisku na akcii je totiž jen 23. 

Tento investory oblíbený ukazatel, označovaný jako P/E, říká, jakou cenu je investor ochoten zaplatit za zisk společnosti. V případě Facebooku to je tedy 23 dolarů za každý dolar zisku. Lze také zjednodušeně říci, že při stále stejné výši zisku na akcii udává tento poměr počet let, kolik je akcii firmy potřeba držet k tomu, aby zisky na akcii postupně dorovnaly její kupní cenu. Obzvlášť lákavé a zároveň na vrcholu jsou pak ukazatele ROA a ROE, které zjednodušeně řečeno měří, jak efektivně dokáže vedení společnosti generovat zisk. Dosáhly hodnoty 25, respektive 32, což jsou solidní čísla i pro technologický sektor.

Sám Facebook vlastní firmu Oculus, která vyrábí brýle pro virtuální realitu, jež mají být vstupem do metavesmíru. K Oculusu zároveň připojil už řadu herních studií, včetně českých Beat Games, které stojí za celosvětovým fenoménem, hrou Beat Saber, která vás také přenese do virtuálního světa. Právě herní společnosti mají k metavesmíru velmi blízko. Kromě již na začátku zmiňované hry Fortnite, vyvíjené Epic Games, se těší vysoké popularitě zejména mezi mladými lidmi platforma Roblox.

Každý hráč má svého avatara, s nímž se může ve světě Robloxu pohybovat, hrát různé hry, navštívit oficiální přehlídku módy od firmy Gucci, koupit si kabelku nebo zajít na koncertní šňůru Twenty One Pilots. Navíc je možné v rámci Robloxu programovat své vlastní hry, které pak mohou hrát další uživatelé. Akcie vývojáře celé platformy Roblox Corporation se navíc od letošního roku volně obchodují na burze v New Yorku.

V porovnání s filmovými představami je metavesmír Robloxu zatím stále primitivní, každý den ho ale navštěvuje přes 43 milionů uživatelů. Během druhého čtvrtletí letošního roku strávili v tomto virtuálním světě celkem 1,1 milionu let. Kvartální tržby tak rostou raketovým tempem pravidelně přes sto procent. Společnost se ale zatím nachází ve fázi růstové firmy, ve které investoři zisk neočekávají a sázejí právě na to, že firma bude generovat vysoké příjmy v budoucnu. Roblox aktuálně své prostředky využívá hlavně k investicím a akvizicím, letos si například pořídil firmu Guilded, což je komunikační platforma, konkurent mezi hráči oblíbeného Discordu. Jedna akcie firmy Robloxu se nyní prodává za 84 dolarů, oproti květnovému vrcholu je o dvanáct procent levnější. Výsledky za třetí čtvrtletí zveřejní firma příští pondělí.

Důležitá je také infrastruktura

Každý metavesmír musí být on-line a využívá cloudových řešení. Připojení se do různorodého světa s miliony účastníků má ale vysoké nároky na výpočetní výkony a na to tradiční cloudové služby nestačí, neboť mají příliš vysokou latenci – jinými slovy, nějakou dobu trvá, než data odcestují do cloudu, tam dojde k výpočtům a vrátí se zpět k uživateli. U běžného surfování na internetu je to v podstatě jedno, pokud ale někdo sedí v samořiditelném voze nebo plní misi v metavesmíru, má podstatně větší problém. Řešením je edge computing, který je dnes známý například u takzvaného internetu věcí. Mezi chytré věci patří třeba lednička s vlastním procesorem, který dokáže část dat zpracovat sám, čímž se zrychluje komunikace s cloudem.

Dravcem v tomto oboru je společnost Fastly. Firma zajišťuje přiblížení výpočetního výkonu co nejblíže místu, kde se data utvářejí. Její platforma je schopná přenášet 145 terabytů dat za sekundu napříč 28 zeměmi. Fastly je jednou ze společností, jejíž akcie tratily při velkém lednovém úprku investorů od technologických akcií. Oproti lednu se tak její cenné papíry prodávají se slevou čtyřiceti procent. Firma zatím není zisková, ve druhém čtvrtletí vytvořila ztrátu 58 milionů dolarů. Výsledky za třetí čtvrtletí zveřejní ve středu.

Edge computing potřebuje procesory s dostatečným výpočetním výkonem a ty nabízí Nvidia, která bude zřejmě jedním z vítězů metavesmírného průmyslu. Nvidia je známá především výrobou čipů, které se používají v grafických kartách. Ty jsou důležité pro videohry. Nvidia ale zároveň oznámila dohodu na akvizici firmy ARM, která sídlí v britském univerzitním městě Cambridge. ARM navrhuje čipy pro většinu mobilních telefonů a pro počítačové tablety. Dohodu začala minulý týden prošetřovat Evropská komise, zdali nenaruší konkurenci na trhu. Nvidia svými výsledky pravidelně překonává očekávání trhu a její zisk roste tempem v řádu desítek procent. Výsledky za třetí čtvrtletí zveřejní 18. listopadu. V aktuálním čipovém hladomoru zažívají její akcie ale prudký růst a prodávají se draze, ukazatel P/E dosáhl rekordní hodnoty 89, což je proti dalším výrobcům jako AMD nebo Intel extrém.

Metavesmír zasáhl i kryptoměny

Alternativou k výběru jednotlivých akcií jsou investice do takzvaného burzovně obchodovaného fondu Roundhill Ball Metaverse ETF, spuštěného v červenci. Investor si nákupem podílu ve fondu kupuje portfolio akcií společností, které skoro ze 70 procent tvoří cloudová řešení, herní platformy a vyrábějí komponenty nutné pro běh metavesmíru. Fond nabral už prostředky ve výši 100 milionů dolarů. Výhodou takové investice je už předpřipravená diverzifikace portfolia v rámci daného oboru, investor nicméně platí roční poplatek, který v tomto případě činí 0,75 procenta. S rozvojem průmyslu se dá ale očekávat nástup levnější konkurence.

Akcie však nejsou jedinou možností, jak si na nástup nového byznysu vsadit. Minulý týden v reakci na oznámení Facebooku a jeho masivních investic do metavesmíru vyletěly do nebes i ceny řady kryptoměn. Zuckerbergova představa metavesmíru je taková, že celé virtuální prostředí ovládne centralizovaně jeho firma a bude v něm sbírat data, která využije k dalšímu zisku. Alternativou jsou takzvané decentralizované světy, kam patří třeba projekt Decentraland, což je platforma nabízející nákup a prodej virtuálních pozemků. Platí se v ní kryptoměnou mana, která svou hodnotu od minulého týdne zčtyřnásobila.  Podobným projektem využívajícím blockchain je například hra Axie Infinity, která svým hráčům umožňuje vydělávat peníze – někteří se jejím hraním i uživí.

Největším rivalem Facebooku může být ale česká firma Somnium Space, která vyvíjí svůj vlastní metavesmír. Zároveň má v plánu představit alternativu k brýlím Oculus, kterými disponuje Facebook. Víru do české firmy vkládají i bratři Tyler a Cameron Winklevossové, kteří se stali jejími poradci a zároveň v ní mají investované své peníze. Winklevossové jsou známí svou žalobou na Marka Zuckerberga, v níž jej obvinili, že jim ukradl nápad na Facebook. Zuckerberg tehdy spor urovnal tím, že dvojčatům vyplatil 65 milionů dolarů. Měna používaná v Somnium Space zvýšila svou cenu za poslední týden čtyřnásobně.

Pokud se chcete naučit investovat nebo spravovat své finance, přidejte se ke 4000 čtenářů, kteří již odebírají newsletter Peníze HN.

Rubrika Investice 660x3192