Investiční firma Berkshire Hathaway řízená americkým miliardářem Warrenem Buffettem již čtvrtý kvartál za sebou prodává balíky akcií ze svého portfolia. Získané peníze vytváří obří polštář volné hotovosti, který nyní dosahuje 149 miliard dolarů (přibližně 3,3 bilionu korun). Firma zároveň masivně odkupuje vlastní akcie, ukazují nově zveřejněná čísla. V podobné situaci se Berkshire Hathaway nacházel naposledy před krizí v roce 2008. V médiích proto rostou spekulace, zdali to znamená, že investiční guru očekává příchod finanční krize. Analytici se ale přiklánějí k názoru, že Buffettovy operace jsou nutnou reakcí na rychle rostoucí akciové trhy.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Vodítek k tomu mají několik. Jen v letošním třetím čtvrtletí dosáhl byznysmenův čistý prodej akcií dvou miliard dolarů (44 miliard korun). Čistý prodej znamená, že Buffett prodává více akcií, než nakupuje. Neznamená to tedy, že by se rozhodl masivně investice rozprodávat, a to je klíčové, neboť to naznačuje, že pouze balancuje celé své investiční portfolio.

Čísla odprodejů akcií působí na první pohled impozantně, reálně jde ale jen o zlomek vůči celkovému Buffettovu portfoliu. „Rozhodně nejde o dramatické výprodeje, ale spíše o ladění portfolia,“ míní Tomáš Tyl, šéf investičních analýz ze společnosti Fichtner.  Investoři se snaží ve svých portfoliích udržet předem stanovený poměr mezi hotovostí a třeba právě akciemi. Když hodnota akcií roste, roste jejich podíl v portfoliu. K dosažení původního poměru je tak potřeba akcie odprodat. A toto nyní provádí podle Tyla zřejmě i Buffett. Akciové trhy totiž letos prudce rostou, například americký index S&P 500 přidal od začátku roku více než čtvrtinu. 

Další indicií, která prozrazuje, co Buffett ve skutečnosti dělá, jsou jeho vlastní slova. Miliardář už několikrát uvedl, že je pro něj stále těžší nalézt vhodné investice. To zase vysvětluje zmíněné masivní odkupy vlastních akcií, které ve třetím kvartále dosáhly objemu 7,6 miliardy dolarů (166 miliard korun). K tomu se většinou firmy uchylují, když mají navíc hotovost, kterou nemají kam investovat. Tyto transakce jsou zároveň jednou z cest, jak odměnit vlastní akcionáře, neboť tlačí na růst cen svých akcií.

Buffett patří navíc mezi takzvané hodnotové investory, kteří hledají na trhu podhodnocené akcie, což je v současné situaci, kdy trhy lámou rekordy, obtížné. On sám uvádí, že mu navíc pozici na trhu ztěžuje obrovský boom takzvaných SPAC, což jsou firmy, které vstoupí na burzu a za prostředky investorů následně nakoupí nějakou zajímavou společnost. Investoři často SPAC firmám svěřují prostředky naslepo, neboť nevědí, co hodlají koupit. Právě tyto firmy tak zužují pole Buffettovi, jehož byznys stojí nejen na nákupech akcií velkých společností, ale právě i na akvizicích celých podniků. Jednoduše řečeno berou mu příležitosti.

„Je potřeba si uvědomit, že Buffett je v trochu jiné situaci než běžný investor. Jeho primární strategie je koupit významný podíl v levné společnosti a té pomoci dostat se do lepší formy. A takových příležitostí ubývá,“ potvrzuje Tyl.

Za hromaděním hotovosti, čistým prodejem akcií původně nakoupených firem a zpětnými odkupy vlastních akcií tak stojí jednak přirozené ladění portfolia v důsledku rostoucích trhů a jednak snižující se příležitosti k investicím. Sám Buffett nic o tom, že by čekal na burzách velký krach, neříká. V sobotu ohlásil, že za letošní třetí čtvrtletí Berkshire Hathaway meziročně zvýšil provozní zisk o 18 procent na 6,47 miliardy dolarů (zhruba 141 miliard korun). Řada podniků, které konglomerát vlastní, se přitom stále zotavovala z útlumu způsobeného koronavirovou krizí.

Pokud se chcete naučit investovat nebo spravovat své finance, přidejte se ke 4000 čtenářů, kteří již odebírají newsletter Peníze HN.

Rubrika Investice 660x3192