V jednom čtyři roky starém dílu seriálu Black Mirror se matka natolik bojí o bezpečí své dcery, že jí nechá do těla nainstalovat zařízení, díky kterému může na tabletu sledovat jejíma očima vše, co dělá. Dnešní technologie sice ještě něco takového neumožňují, kdyby to ale zvládly, bezpochyby by jich spousta rodičů využila.

Aplikace umožňující monitorovat život vlastních dětí jsou mezi námi rodiči čím dál populárnější. Už před dvěma lety uvedlo v britském průzkumu 40 procent dotázaných maminek a tatínků, že používá nějaký program sledující pohyb jejich dětí. Hitem poslední doby je aplikace Life360, kterou si na své mobilní telefony stáhlo a pravidelně ji používá na 32 milionů lidí ve 140 zemích světa. Ve Velké Británii a USA je aktuálně šestou nejstahovanější aplikací na App Storu, měsíční tržby firmy dosahují 100 milionů dolarů a její tržní hodnota se odhaduje na více než miliardu dolarů.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Life360 umožňuje sledovat děti pomocí takzvaného geofencingu, tedy zónového monitorování, kdy je rodič informován v okamžiku, když telefon dítěte opustí určitou oblast nebo do ní naopak vstoupí. Třeba do školy nebo domů. Tátové a mámy, jejichž potomek má čerstvě řidičský průkaz, zase mohou v rámci Life360 využít službu, která sleduje, jakou rychlostí se dítě pohybuje, a dokonce i to, zda nehavarovalo.

Jestli vám to přijde jako přílišný zásah do soukromí, vězte, že Life360 ještě patří k docela umírněným programům. Některé aplikace jdou mnohem dál. Například program FindMyKids umožňuje na dálku aktivovat mikrofon v mobilu dítěte a pořizovat nahrávku zvuku a konverzace v jeho okolí. Aplikace TeenSafe se zase chlubí tím, že dítě nemůže zjistit, že jej rodič jejím prostřednictvím sleduje.

Některé jiné služby umožňují i víc než jen sledování pohybu. Prostřednictvím aplikace OurPact může rodič vidět na dálku snímek obrazovky mobilu svého potomka. Aplikace Bark dokonce kontroluje obsah zpráv, které dítě posílá, a upozorňuje rodiče na případné „znepokojivé“ konverzace.

Všechny tyto programy lákají rodiče stejnými argumenty. Vyvolávají v nich strach z rozličných hrozeb, které na jejich děti ve světě číhají, a slibují, že právě díky pečlivému monitoringu se podaří udržet potomky „na správné cestě“.

Ve skutečnosti jim jde samozřejmě o něco úplně jiného. Všechny tyto aplikace nebyly vytvořené primárně proto, aby rodičům pomohly s výchovou a chránily bezpečí dětí. Jejich cílem je vydělávat peníze na tom, že o chování dětí shromažďují obrovské množství dat, která následně prodávají jiným firmám.

Jak nedávno řekla BBC Sonia Livingstoneová, profesorka médií a komunikace na London School of Economics and Political Science, neexistuje důkaz, že by tyto aplikace obecně učinily život dětí bezpečnějším. Livingstoneová je expertkou na dětská digitální práva a bezpečnost a o výchově dětí v „digitální době“ napsala několik knih. Jak v nich uvádí, obliba sledovacích aplikací je podle ní pochopitelnou rodičovskou reakcí na všudypřítomné zprávy o nebezpečích číhajících na naše děti. Jenže jak dodává, v dlouhodobém horizontu mohou právě tyto aplikace mít na život našich potomků a jejich vztah s námi rodiči ničivý dopad.

Tvůrci sledovacích programů je sice rádi prezentují jako projev rodičovské péče a lásky, jenže jak Livingstoneová trefně poznamenává, pro budování pevného a zdravého vztahu mezi rodičem a potomkem je klíčové především budování vzájemné důvěry. Stejně jako mají děti právo na bezpečí, mají právo i na soukromí. A to tyhle aplikace zrovna nepodporují. Stačí se podívat na sociální sítě, například Reddit, které jsou plné příspěvků, v nichž si mladí stěžují na rodiče, kteří je nepřetržitě sledují. Jedna dívka ve skupině Insane Parents na Redditu například píše: „Máma viděla, že moje poloha byla v Life360 vypnutá, a pohrozila, že mi vypne telefon, a také mi řekla, že už nemůžu řídit auto… Oh, zmínila jsem se také, že je mi 20 let???“

Podobný rodičovský tlak přirozeně vybudí protireakci, a tak teenageři třeba sdílejí na TikToku videa, jak „hacknout“ Life360, aby rodičům znemožnili sledování.

Nelze se pak asi divit výsledkům výzkumů, podle kterých je více konfliktů mezi rodiči a dětmi v domácnostech, v nichž děti cítí, že je jejich soukromí narušováno a jsou pod permanentním dohledem. Jedna taková studie z roku 2019 například dokládá, že přílišné monitorování dětí ničí vzájemnou důvěru a vztahy s rodiči a doslova tlačí potomky k revoltě vůči rodičovské autoritě.

Konstantní sledování nejenže poškozuje vztah rodiče a dítěte, ale dokonce i samotný vývoj mladého člověka. Děti, které jsou neustále pod dohledem, trpí podle psychologů úzkostmi a nedostatkem sebedůvěry. Více je trápí pocit osamělosti a hůř si hledají kamarády.

Zapomínat by se nemělo ani na to, že součástí dospívání je možnost dělat chyby a poučit se z nich. Když tuhle šanci děti kvůli příliš protektivním rodičům nedostanou, budou pak sice časem dospělí věkem, mentálně ale rozhodně ne. A dost možná se nám jednou odvděčí za naše chování podobně jako dcera ve zmíněném seriálu Black Mirror, která nakonec matce rozbije „sledovací“ tablet o hlavu.