Rychlý růst cen dopadl nejen na zájemce o koupi nemovitostí či ty, kterým zkrachoval dodavatel energií, ale už na všechny. Inflace se přiblížila k šesti procentům. Ceny v průmyslu rostou ještě rychleji, v říjnu meziročně zrychlily na 11,6 procenta. A dá se očekávat, že ani ty spotřebitelské žádný brzký pokles nečeká.

S tím počítají i centrální bankéři. Bez ohledu na to, zda jako v Česku urychleně zvyšují úrokové sazby, nebo zda jako americký Fed či Evropská centrální banka (ECB) zatím vyčkávají. Prezidentka ECB Christine Lagardeová prohlásila, že kvůli narušeným dodavatelským řetězcům a vysokým cenám energií se vyšší inflace udrží déle, než se předpokládalo. A americká ministryně financí a bývalá guvernérka Fedu Janet Yellenová se nechala slyšet, že inflace neklesne do té doby, dokud se svět nevypořádá s pandemií koronaviru. 

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Obavy z inflace ženou ty, kdo mají nějaké peníze, do nákupů všeho, co by mohlo mít nějakou hodnotu. Na hypotéky se přes prudký růst jejich ceny stojí fronta a ceny nemovitostí zdolávají jeden rekord za druhým. Jednoduché investiční aplikace v telefonu umožnily komukoliv nakupovat všemožné kryptoměny a prudký růst jejich cen následovaný „korekcí“, tedy propadem, je důkazem obrovského zájmu také o tato aktiva. Ceny ovšem rostou i v případě většiny akcií, jejichž ohodnocení často nemá žádnou protihodnotu v reálném životě dané firmy. A ke slovu se v posledních týdnech opět dostalo i zlato, jehož cena se vyšplhala k 1900 dolarům za troyskou unci.

Zdá se, jako by peníze měly ztratit veškerou hodnotu a vlastnictví čehokoliv jiného bylo jednoznačnou výhrou. V tomto kontextu se ale zdá chování velkých investorů jako naprosto nepochopitelné. Namísto široce vnímaného povědomí o „výhodnosti“ jakékoliv investice za jakoukoliv cenu se teď spíš drží zpátky.

Podle průzkumu E-Trade společnosti Morgan Stanley pro televizi CNBC mezi investory, kteří spravují minimálně milion dolarů, si stále více z nich myslí, že i když akcie lámou rekordy, trh čeká ochlazení. Průzkum také potvrdil, že roste počet investorů, kteří hromadí hotovost v očekávání krachu a levnějších nákupů: za poslední čtvrtletí podíl těch, kteří přešli z investic do hotovosti, vzrostl o pět procentních bodů, z původních 17 procent na 22 procent. Hotovost ostatně hromadí i šéf Berkshire Hathaway Warren Buffett, stejně jako to dělal před krizí roku 2008.

Roste také počet investorů, kteří veřejnost varují před kolosálním pádem akcií i dalších aktiv. Naposledy to byl britský investiční stratég Jeremy Grantham, zakladatel investiční společnosti Grantham Mayo van Otterloo, který upozornil, že cena řady akcií neodpovídá výsledkům společností. Americký investor a někdejší zakladatel a šéf hedge fondu Scion Capital Michael Burry aktuálně vidí na trhu víc spekulací než ve 20. letech minulého století, víc ekonomických sporů než v 70. letech a větší nadhodnocení akcií než v 90. letech.

Proroků zkázy je v každé době mnoho, protože krize zákonitě jednou začas přijde. Nyní ale množství těch, kteří varují před příchodem největšího krachu v historii, který se dotkne všech aktiv – od nemovitostí přes zlato, kryptoměny až po akcie –, prudce roste.

Existuje teorie, že příprava na krizi může nakonec vyjít z hlediska výnosů dráž než samotný pád cen v jejím průběhu. To, že teď mnozí kupují všechno, ale také neznamená, že všechno si udrží svoji cenu i v budoucnosti.