Měnové trhy bývaly kdysi zdrojem adrenalinu a napínavých soubojů investorů s centrálními bankami, o kterých se píše v učebnicích. Pak na dlouhé roky nastal klid, a kdo chtěl zažít vzrušení, přestěhoval se na trh s kryptoměnami. Jenže to se změnilo. Může za to návrat inflace, rozdílné ekonomické oživování v jednotlivých zemích a rozcházející se přístupy centrálních bank. Investory tak zřejmě čeká akčnější období, než na jaké byli poslední roky zvyklí.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

„Kolísavost na měnových trzích byla dlouhou dobu velmi nízká a očekávané utahování měnových politik centrálních bank by to mělo změnit,“ říká Jiří Tyleček, hlavní analytik brokerské společnosti XTB. To s povděkem vyhlížejí investoři, kteří se zabývají obchodováním s měnovými páry. „Především u exotických měn potřebuje investor cenový pohyb, aby dosáhl slušného zisku,“ říká investor Petr Plecháč z TradeCZ.

Obchodovaní na forexu, jak se trhu s měnami říká, stojí totiž zpravidla na krátkodobých strategiích, které vysoké kolísavosti využívají. Naopak z velkých výkyvů měn bývají nešťastní například akcioví investoři, kterým se tím zvyšuje riziko jejich investic. 

Proto se zejména ti větší někdy měnově zajišťují. „Zajišťovat se proti měnovému riziku je ale pro drobného investora poměrně těžké,“ uvádí Plecháč. Sám má ve svém portfoliu kromě akcií a kryptoměn také běžné měny a drahé kovy. „Když jeden instrument oslabuje, většinou to jiný kompenzuje růstem,“ říká a odkazuje tak na starou investiční poučku, že nejlepší jištění proti měnovým výkyvům je investice rozprostřít.

Přicházející zvýšenou kolísavost lze už nyní sledovat i na české koruně. Když čeští centrální bankéři první listopadový týden rozhodli nečekaně prudce zvýšit klíčovou úrokovou sazbu na 2,75 procenta, koruna začala výrazně posilovat a euro v důsledku zlevnilo o padesát haléřů a podobně též dolar, který se prodával jen za 21,8 koruny. V posledních dnech se ale vše otočilo a dolar už je za 22,6 koruny a jednou euro vyjde na 25,45 koruny.

„Česká koruna se ale pořád relativně drží. Polský zlotý nebo maďarský forint klesají ještě o něco rychleji,“ upozorňuje Tyleček. Důvodem poklesu středoevropských měn je vývoj, který čeští, polští ani maďarští centrální bankéři nemají v rukách – rozhodování světových centrálních bank.

Během posledních dní se významně zostřuje rétorika zástupců americké centrální banky. Naposledy v pátek jeden z centrálních bankéřů Christopher Waller uvedl, že by podle něj měla podpora tamní ekonomiky skončit už v dubnu. Aktuálně banka vykupuje dluhopisy v hodnotě 105 miliard dolarů a každý měsíc částku snižuje o patnáct miliard. Dle zatím oficiálního plánu by tak měla podpora skončit až v červnu. Waller svůj názor opírá o silná data z trhu práce a zároveň sílící inflační hrozbu, kdy se říjnový růst cen dostal na své třicetileté maximum.

V reakci na přibývající jestřábí výroky z americké centrální banky vzrostla očekávání trhu, že už příští rok může přijít zvýšení sazeb hned dvakrát za sebou. Americká měna je tak vůči euru nejsilnější za šestnáct měsíců. Evropská centrální banka sice čelí rekordní inflaci jako ta americká, ale zároveň její šéfka zdůrazňuje, že zvyšování sazeb v příštím roce je krajně nepravděpodobné. Příchod další vlny koronaviru tuto šanci ještě snižuje, neboť evropské země se mohou ponořit do dalšího lockdownu. V pondělí jej vyhlásilo Rakousko a uzávěra může přijít i v Německu. Takový vývoj zbrzdí ekonomické oživování, které centrální bankéři ve Frankfurtu nad Mohanem sledují.

Podobně dolar prudce posiluje i proti japonskému jenu, neboť tamní centrální banka není tlačena k utahování politiky kvůli relativně stále nízké inflaci. Japonská centrální banka naposledy zvýšila sazby před více než deseti lety. Ve své nejnovější prognóze navíc očekává, že v následujících dvou letech bude stále pod svým inflačním cílem. Naopak na protějším břehu Žlutého moře čínský jüan vůči dolaru v posledních týdnech posiluje. Sázky investorů na dlouhodobé posilování jsou přitom nejvyšší od června. Optimismus živí solidní výkon tamního průmyslu i maloobchodní data. 

Podle oslovených analytiků čekají největší výkyvy měny rozvíjejících se trhů, kam patří Brazílie, Argentina nebo Jihoafrická republika. K těmto trhům se řadí i Turecko, jehož měna aktuálně prudce klesá. Vůči koruně se nachází na nejnižších úrovních v historii. Důvodem je politika tamní centrální banky, která pod vlivem prezidenta Recepa Erdogana bojuje s inflací snižováním sazeb – tedy přesně naopak než třeba Česká národní banka.

Podle Tylečka se nebezpečí vysoké kolísavosti skrývá také v měnách zemí, které jsou svázané s exportem komodit. Patří mezi ně například ruský rubl nebo australský dolar či norská koruna. 

„Vyšší kolísavost na měnových trzích zřejmě přetrvá delší dobu. Kulminovat by měla k okamžiku prvních postcovidových zvýšení sazeb ve vyspělém světě. Zároveň nelze očekávat rychlé zlepšení pandemické situace v Evropě, kdy pesimistické scénáře počítají se zlepšením až na jaře 2022, kdy se oteplí,“ říká Pavel Peterka, hlavní ekonom Roklen.

Chcete se naučit investovat a řídit své finance? Přidejte se k několika tisícům čtenářů, kteří odebírají newsletter Peníze HN.

inv660x319 13 1