Mladí čeští tenisté koncem minulého týdne málem překvapili celý svět, když v zápasech Davisova poháru jen těsně prohráli s papírově mnohem silnější Francií a Velkou Británií. V zákulisí ale došlo k velké roztržce o peníze. Kvůli nim z týmu na poslední chvíli vypadl nejzkušenější český hráč Lukáš Rosol. Jak zjistily HN, požadoval za svou účast mnohem vyšší odměnu, než jakou měl od Českého tenisového svazu dostat.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Rosol chtěl za týdenní reprezentaci 81 tisíc eur, tedy asi dva miliony korun. Svaz mu nabízel 50 tisíc, tedy přes 1,2 milionu korun, což bylo i tak výrazně víc, než kolik by Rosol měl dostat čistě podle svého postavení ve světovém žebříku. Tenista ale nabízené peníze odmítl s tím, že je to málo. A svazu podle informací HN hrozí soudem.

„U týmových soutěží jsem nikdy nic absurdnějšího neviděl, aby si třetí náhradník říkal o dva miliony korun za týden za nic. A ještě soudem,“ řekl HN prezident tenisového svazu Ivo Kaderka. Čistě podle postavení v žebříčku by Rosol skutečně byl nejhůře postaveným hráčem v pětičlenném týmu, a tedy třetím náhradníkem pro dvouhru. „Ať svaz klidně žaluje, my se u toho jistě budeme dobře bavit,“ dodává Kaderka.

Lukáš Rosol na dotaz HN celý spor nepopřel. „Nezlobte se, ale mám mlčenlivost a rozhodně nic komentovat nebudu,“ uvedl pouze. Nechtěl se vyjádřit ani k tomu, jestli skutečně hrozí žalobou.

Následně, poté co článek vyšel na webu HN, Rosol na sociální síti Instagram zveřejnil prohlášení, že je slovy Kaderky „naprosto zděšený“. Podle něj ho chce Kaderka „zdiskreditovat a dehonestovat“.

Roztržku potvrdil HN vedle Kaderky také kapitán českého daviscupového týmu Jaroslav Navrátil. „Mám z toho pocit, že Lukášovi nešlo ani tak o to, že by chtěl reprezentovat, ale spíš o ty peníze,“ prohlásil.

Rosol měl jako žebříčkově pátý hráč týmu dostat podle pravidel Mezinárodní tenisové federace (ITF) 34 tisíc eur, tedy skoro 900 tisíc korun. Požadoval ale zmíněných 81 tisíc eur, a to s tím, že ostatní členové českého týmu s tím souhlasí. Rosol, ač by nejspíš do zápasů konaných v rakouském Innsbrucku vůbec nenastoupil, by tak dostal vyšší odměnu než všichni ostatní tenisté s výjimkou jedničky týmu Jiřího Veselého. „Jeho výkonnost nebyla na to, aby hrál,“ potvrzuje Navrátil.

„Chlapec to pojal tak, že si na našich mladíčcích chtěl vynutit souhlas k tomu, že dvojka týmu Tomáš Macháč bude mít nějakých 60 tisíc. A on, který by v Innsbrucku mohl nastoupit možná do tramvaje, ale určitě ne na kurt, chtěl mít 81 tisíc eur. To je situace navýsost komická a už teď se tomu smějí i vrabci na střeše,“ prohlásil Kaderka. Dodal, že Rosolovy nároky okamžitě zamítl a smlouvu o vyplacení odměny, kterou hráč na svaz poslal, odmítl podepsat.

Následně Rosolovi podle svých slov nabídl 50 tisíc eur, tedy víc, než na kolik by tenista měl nárok podle pravidel ITF. Rosol to ale odmítl a dál žádal 81 tisíc eur. To potvrzuje i kapitán týmu Navrátil.

„Místo aby si vzal těch 50 tisíc, tak začal vyhrožovat. Napsal na svaz věty ve stylu, že je pod tlakem vydírání a trestného činu podvodu. Teď to mají naši právníci,“ dodává Kaderka. Podle něj i Navrátila byl Rosol kvůli tomu z týmové nominace vyřazen.

Rosol oponuje, že si na mladších hráčích nic nevynucoval. Uvedl, že „pouze respektoval společnou dohodu a nároky všech ostatních hráčů, ze kterých mu vyplývaly dvě verze peněžní odměny“. Konkrétní částky nezmínil. Dále uvedl, že „považuje za velmi smutné a nedůstojné, že po tolika letech úspěšné reprezentace se musí hráč potýkat s veřejným ponižováním“.

Šestatřicetiletý Rosol, bývalý šestadvacátý hráč světa, je nyní v žebříčku až na 272. místě. Jedničkou týmu byl v Innsbrucku Veselý, kromě něj nastoupili také Macháč a Jiří Lehečka. Oběma je kolem 20 let a především Macháč podal vynikající výkon, když vyhrál oba své zápasy nad papírově mnohem silnějšími soupeři.