K přeočkování třetí, posilující dávkou se v Česku mohou od začátku tohoto týdne registrovat všichni zájemci. Česká vakcinologická společnost doporučuje přeočkování stejnou vakcínou, podle různých studií ale může být nakombinování očkovacích látek výhodné. Po ukončeném očkování od Pfizeru se podle studií vyplatí vsadit na Modernu, podle české vakcinologické společnosti je ale rozdíl zanedbatelný.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Nejnovější studie ukazují, že půl roku po druhé dávce účinnost vakcín klesá až na šedesát procent. Nejmenší ochranu po půl roce poskytuje jednodávková vakcína Johnson & Johnson, nejvyšší Moderna. Přesná čísla se v jednotlivých studiích liší, odborníci nicméně upozorňují, že třetí dávka je v podstatě nevyhnutelná, ať má člověk jakoukoliv vakcínu. Po pěti měsících by tak posilovací dávku měly dostat rizikové skupiny, po šesti všichni. Evropská komise už také doporučila, že covid certifikáty by měly mít platnost jen devět měsíců. Po této době by měl být člověk vnímán v podstatě jako neočkovaný.

I proto ministerstvo zdravotnictví umožnilo registraci všech, kteří o posilující dávku mají zájem. Vědci po celém světě nejprve zkoumali, zda člověku nemůže uškodit, když se po vakcíně od jedné firmy nechá naočkovat jinou vakcínou. Studie ukázaly, že nikoliv. Naopak to může být dokonce výhodné. Studie amerických vědců, kterou financoval Národní institut pro alergie a infekční nemoci, tvrdí, že pokud si člověk po dvou dávkách Pfizeru nechá naočkovat Modernu, zvedne to jeho množství protilátek 32krát. Jestliže by stejný člověk dostal Pfizer, množství protilátek by se zvedlo „jen“ dvacetkrát. Jestliže má ale jako původní vakcínu Modernu, při posilujícím Pfizeru se množství jeho protilátek zvedne „jen“ jedenáctkrát.

„Znám jednu studii, která dokládá, že po dvou dávkách Pfizeru je lepší dát Modernu, ale rozdíl není zase tak veliký,“ říká biochemik Jan Konvalinka s tím, že po vektorových vakcínách, tedy AstraZenece a Johnson & Johnson, studie jednoznačně doporučují mRNA vakcíny, jako je Moderna nebo Pfizer. I proto se v Česku pro přeočkování používají jen tyto dvě vakcíny. A to nejen kvůli jejich vyšší účinnosti, ale také proto, že je snazší je upravit pro nové mutace koronaviru. 

„Ukázalo se, že Moderna skutečně poskytuje vyšší protilátkovou odpověď, ale ta čísla jsou zanedbatelná. Rozhodně nebudeme měnit stanovisko, stále platí, že k přeočkování se má použít stejná vakcína, ale je možné ji zaměnit za jinou, pokud zrovna na daném místě nebude k dispozici,“ říká šéf České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek. Podle něj by takový přístup výrazně zkomplikoval průběh očkování. Zároveň varuje před tím, aby lidé čekali na jiný typ vakcíny, protože se tak zbytečně vystavují riziku nákazy.

V Česku má 82 procent očkovaných Pfizer, jen necelých osm procent lidí Modernu. Tou očkují zejména praktičtí lékaři, očkovací centra nabízí nejčastěji Pfizer. „Vakcíny chrání proti vážným stavům nemoci a to platí u všech, důležité je, aby se lidé nechali co nejdříve naočkovat,“ říká Chlíbek, který zároveň doporučuje, aby se lidé, kteří mají jednodávkovou vakcínu Johnson & Johnson, nechali přeočkovat posilující dávkou už po dvou měsících. 

Na přeočkování mají nárok všichni lidé, odborníci se ale neshodnou na tom, jestli třetí dávku mají dostat i ti, kteří nemoc prodělali a mají za sebou řádné očkování. „Pokud nemají závažnou nemoc, která by způsobovala poruchu imunity, tak si třetí dávku nemusí dávat,“ popsala náměstkyně ministra zdravotnictví Martina Koziar Vašáková. Ale podle biochemika Libora Grubhoffera je třetí dávka vhodná i pro lidi s prodělaným covidem, tato imunita totiž podle něj chrání jen omezenou dobu.