Delta, omikron, inflace... to jsou teď strašáci světových trhů. Drobní investoři se jich ale nebojí a nakupují na burzách hlava nehlava. V posledních měsících v podstatě každý propad na akciových nebo kryptoměnových trzích znamenal masivní příliv kapitálu z účtů retailu. Drobní investoři se totiž ve velkém řídí doktrínou „buy the dip“ (přeneseně „kupuj propad“ – pozn. red.).  Podívali jsme se proto, co nyní nakupují a jaké má tato strategie výsledky.

Mezi drobnými investory asi nejoblíbenější index S&P 500 se 26. listopadu propadl o více než dvě procenta, což byl největší pokles za více než rok. Ve stejný den z peněženek těchto investorů připluly do akcií více než dvě miliardy dolarů.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

K poklesu akciových indexů nejen v USA, ale i v Evropě nebo Asii došlo v důsledku obav z nové varianty koronaviru pojmenované omikron, která se dle dosavadních poznatků dokáže šířit ještě agresivněji než známá varianta delta, jež aktuálně převažuje i v České republice.

Minulou středu, pár dní od prvních informací o omikronu, přišly na trhy další špatné zprávy. Přední zástupci americké centrální banky začali přecházet do takzvaného jestřábího módu. Její šéf Jerome Powell v podstatě uznal, že současná inflace už není přechodná a bude potřeba ji začít krotit. Krocením se rozumí rychlejší ukončení měsíčních nákupů dluhopisů právě ze strany centrální banky. Dřívějším ukončením navíc vznikne příští rok prostor hned pro dvojité zvýšení úrokových sazeb, což je aktuálně scénář, na který trhy sázejí.

Index S&P 500 tak znovu poklesl a v mezitýdenním srovnání už byl o 3,5 procenta v minusu. Reakce drobných investorů? Na akciové trhy poslali tentokrát dokonce 2,2 miliardy dolarů, což byl dle dostupných dat společnosti VandaTrack od začátku pandemie absolutní rekord.

„U našich klientů evidujeme navíc i významně vyšší peněžní vklady na jejich investiční účty, meziměsíčně jde o nárůst téměř o 63 procent. To jen odráží fakt, že nejen čeští investoři mají připraveno poměrně dost kapitálu v záloze a jen čekají na nějaké příznivější ceny,“ uvádí Vladimír Holovka, obchodní ředitel společnosti XTB.

loňské průzkumy mezi drobnými investory ukázaly, že svůdnost padajících trhů a následného možného růstu je třetím nejčastějším motivem, proč si vůbec zakládají investiční účty. Na první místa patří rozmach možností investovat jen menší částky a také snaha spořit si na důchod.

Profesionální burziáni se ale většinou k přístupu nakupovat i relativně malé poklesy – v řádu jednotek procent – staví skepticky. „My jsme v uplynulých dnech nedokupovali, protože akciové trhy nepoklesly o více než deset procent od svých vrcholů,“ uvádí Petr Syrový ze společnosti Fichtner v investičním podcastu MoneyPenny, který HN vydávají každé druhé úterý. Pokles akcií totiž nutně neznamená, že musí znovu růst.

Jak se tento rok přesvědčují například vlastníci řady amerických technologických akcií nebo v Americe obchodovaných čínských akcií, může se celá strategie změnit v chytání padajícího nože. Mezi českými investory oblíbený internetový obchodník Alibaba zažil za poslední čtvrtletí už nejméně čtyři propady v řadě. Apetit drobných investorů to ale nijak zvlášť nemění, podle průzkumu HN mezi těmi českými využilo popisované propady v uplynulých dnech k nákupu akcií více než 75 procent z nich.

Nejčastěji uvádí, že pořídili konkrétní akcie. Mezi nejvíce zmiňované patří právě Alibaba nebo také vyklesané akcie Facebooku, Amazonu či technologických dravců jako Snowflake nebo SoFi. Třetina oslovených pak nakupovala burzovně obchodované fondy, takzvané ETF. Ty kopírují podkladová aktiva, kterými může být burzovní index, různorodé komodity, dluhopisy nebo i bitcoin. Nejoblíbenějšími fondy byly přitom právě ty sledující index S&P 500, který v sobě zahrnuje technologické obry včetně výše zmiňovaného Facebooku nebo Amazonu. Na třicet procent drobných aktivních investorů si pak pořídilo kryptoměny.

Bitcoin nebo ethereum také zažívají v posledních dnech propady, tudíž byly příležitosti k uplatnění doktríny „buy the dip“. Z pátku na sobotu konkrétně bitcoin odepsal více než čtvrtinu. Důvody jsou podobné jako v případě akciové trhu, a to obavy z omikronu a měnové politiky amerického Fedu. Kryptoaktiva se sice často představují jako pojistka proti inflaci, reálně se ale většinou chovají jako rizikové investice a jejich vývoj koreluje s děním na akciových trzích.

Samotná strategie nakupovat i relativně mírné poklesy přitom soupeří s alternativou v podobě pravidelných investic bez ohledu na vývoj trhů či možností poslat na trhy všechny své peníze v jeden okamžik. Podle studie Thomase Shohfiho a Majeeda Simaana z letošního dubna je strategie „buy the dip“ provozovaná na indexu S&P 500  výnosnější než jeden masivní nákup. Dlouhodobě je podle výsledků studie sice nejlepší investovat pravidelně bez ohledu na cykly trhu, na druhou stranu z pohledu finančních ukazatelů nabízí „buy the dip“ nižší rizikovost. 

Oslovení čeští drobní investoři pak uvádějí, že nejčastěji kombinují právě metodu „buy the dip“ a pravidelné měsíční investice. Čistě o nakupování v poklesech se snaží čtvrtina respondentů, třetina investuje výhradně pravidelně bez ohledu na to, co se na trzích děje. 

„Osobně nakupuji průběžně, protože nikdo neví, kdy budeme svědky panických výprodejů. Mám svůj seznam potenciálních akcií a každý měsíc se snažím přikoupit do svého portfolia akcie, které mi dávají po stránce ceny smysl,“ říká Petr Plecháč z TradeCZ, jenž se mimo jiné snaží svou tvorbou právě drobné investory vzdělávat i co do investičních strategií.

Chcete se naučit investovat a řídit své finance? Přidejte se k několika tisícům čtenářů, kteří odebírají newsletter Peníze HN.

inv660x319 13 1