Válečník vkročí do kovárny s mečem v ruce. Pak zbraň podá kováři a řekne: „Pronajímej ho za jeden token na den, příští měsíc se zastavím pro utržené peníze.“ Takhle nějak může s trochou představivosti za pár let vypadat hraní her na blockchainu. Vydělávání peněz skrze takzvané nenahraditelné tokeny (NFT), které si hráči coby předměty prodávají či pronajímají, je už dnes miliardový byznys, a to jsme podle analytiků teprve na začátku. A i když zní příklad blockchainového obchodování ze hry World of Warcraft možná bizarně, realitě je blíž, než si mnozí myslí.

Hodnota obchodování s tokeny s nenahraditelným kódem dosáhla v srpnu letošního roku částky 22 miliard dolarů. Právě kód je tím, co dodává předmětům cenu v reálném světě. Jak vysvětluje Pavel Přecechtěl, odborník na kryptoměny, v podcastu Krypto Insider: „Pokud se vám podaří ulovit předmět, jehož existuje 100 kusů, a hru hraje 20 milionů uživatelů, jde o velmi cennou věc. Cena se může vyšplhat až na desítky tisíc dolarů.“ Řada on-line her jako World of Warcraft nebo Diablo je navíc do jisté míry postavená na sběru speciálních herních předmětů, což ve chvíli, kdy tyto předměty budou zhodnocené finančně, dodává hře nový rozměr.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Čarodějové a investoři všech zemí, spojte se

Kromě zpeněžení předmětů přináší decentralizace do herního průmyslu princip, který může proměnit obor jako takový. Hráči skrze nakupování tokenů (předmětů) a obchodování s nimi investují do hry peníze. Stávají se z nich tak v podstatě akcionáři, protože skrze NFT vlastní kousek hry. Stírá se tak rozdíl mezi vývojáři a hráči, kteří by mohli získat větší prostor k promlouvání do tvorby herního světa.

V současnosti se blockchainové tituly nemohou velkým, takzvaným AAA hrám co do hratelnosti ani počtu uživatelů, které jdou do milionů, rovnat. Kryptohry hraje denně na počítačích zhruba 718 tisíc lidí a hodnota transakcí v těchto hrách vzrostla letos zhruba o 191 procent na 173,5 milionu dolarů za den.

U klasických herních studií ale podle Přecechtěla pravděpodobně k zapojení blockchainu dojde, byť v hybridní podobě: „Předpokládám, že se velká studia nejspíš vydají cestou centralizace. Firma v zahraničí sice vydá token, ale transakce jim poběží na privátních serverech. Zachovají si tak nadvládu nad hrou,“ vysvětluje. Za ideální verzi považuje Přecechtěl otevřenou variantu blockchain gamingu, v níž herní studio vydá token, z něhož si podrží například 10 procent hodnoty a zbytek bude dostupný pro hráče.

Dostupná data ukazují, že i v hrách na první pohled banálních leží velké peníze. Například ve virtuálních dostizích Zed Run kupují hráči NFT v podobě dostihových koní za statisíce korun. Nejdražší z nich vyšel zatím zhruba na dva miliony. Statisíce létají vzduchem také ve vůbec nejstarší kryptohře CryptoKitties. Hráč si zde může koupit kartu kočky, starat se o ni a nechat narodit novou kočku neboli vygenerovat nový kód. Nejdražší NFT se ve hře prodalo za 172 tisíc dolarů. 

Dalším kryptoherním hitem je Axie Infinity. Tvůrci se v něm inspirovali hrami Pokémon a Tamagotchi. Aplikace se v srpnu tohoto roku stala nejpoužívanější na blockchainu Etherea a výše transakcí se pohybovala okolo 1,3 milionu dolarů týdně. „Sbíráte příšerky, bojujete s nimi, množíte je a samozřejmě i kupujete a prodáváte. Tentokrát ovšem pouze v rámci tvůrci provozované burzy. Z každé transakce jde malá část tvůrcům, kteří tím financují další vývoj hry,“ popisuje šéfredaktor herního magazínu Level Petr Poláček. „Hráči si v Axie teoreticky mohou vydělávat prodejem příšerek nebo souboji mezi nimi. Na rentiérský život to ale zatím není,“ dodává. 

Virtuální domeček za opravdové peníze

Specifickou kategorií her na blockchainu jsou virtuální kontinenty, kde si hráč kupuje NFT v podobě aut či virtuálních obrazů, které si pak může vystavit v galerii na koupeném pozemku, jichž je omezený počet. Jedním z těchto světů je původem český Somnium Space. V něm mají vlastní sídla mimo jiné i světové společnosti jako SpaceX či Microsoft. Nejdražší pozemek o výměře 20 × 20 virtuálních metrů se zde prodal za více než 500 tisíc korun. Výhodou těchto virtuálních ploch je, že si na nich můžete postavit v podstatě cokoliv, co dokážete vy sami nebo architekti budov v příslušném programu navrhnout. Nevýhodou je například fakt, že bez VR brýlí se do Somnia nepodíváte a také je na těchto kontinentech malá komunita hráčů. Může se vám tudíž stát, že když se budete chtít potkat se sousedem, tak desítky minut žádného nepotkáte.

Dalším virtuálním kontinentem je Decentraland. Ten rozběhnete na rozdíl od Somnia i bez VR brýlí. Cena pozemků se také pohybuje v tisících dolarů za kus, podobně jako v případě některých NFT v podobě kšiltovek či triček, které si hráč může obléci na svého avatara. Hráčů je zatím v Decentralandu kolem deseti tisíc. Obě hry jsou zajímavé tím, že se snaží simulovat skutečný život. Hráč se v nich má setkávat s přáteli, pořádají se zde koncerty a podobně. Jedná se tedy o jakýsi předvoj Matrixu. Dnešní technologie jsou ale chmurné dystopii zatím na hony vzdálené. Stejně jako celý trend kryptoher jsou totiž i tyto metasvěty stále v plenkách.

Chcete se naučit investovat a řídit své finance? Přidejte se k několika tisícům čtenářů, kteří odebírají newsletter Peníze HN.