Na první pohled to není poznat. Burzovní indexy sice s příchodem omikronu zažily poklesy v řádu nižších jednotek procent, dnes už ale znovu míří vzhůru. Při pohledu do podpalubí je ale zřetelná jedna zajímavá změna. Propadají se akcie společností, které negenerují zisk. Nedaří se ani takzvaným meme akciím, které hnali do výšin „degeni“ z Redditu, jak si sami říkají, a ze svých stropů ustupují i kryptoměny. Přišel proto čas si tento obrat zanalyzovat.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Investoři s dobrou pamětí si vzpomenou, že podobná situace už tady jednou byla, a to na začátku letošního roku. Tehdy se poprvé začala objevovat znepokojivá čísla o inflaci. Růst cen zpravidla nesvědčí takzvaným slibotechnám, což jsou společnosti, které jsou ve ztrátě a slibují svým investorům, že v budoucnu budou vydělávat o to více a všechno jim vynahradí.

„Když čekáte vyšší inflaci, má to zásadní vliv na oceňování právě tohoto typu akcií,“ vysvětluje finančník Radovan Vávra. Odvolává se přitom na takzvané diskontování, které stojí v základech modelů, jimiž oceňují investoři akcie. Když investor očekává vyšší inflaci, bude chtít za předpokladu, že se nezmění jiné podmínky, vyšší zisky. Zároveň bude preferovat více přítomné peníze než budoucí, které se vlivem inflace rychleji znehodnotí. S vyšší inflací také roste šance na zvyšování sazeb ze strany centrální banky a zatraktivnění výnosů u bezpečných investic, jako jsou státní dluhopisy.

Aktuální situaci lze dobře ilustrovat na akciích softwarové společnosti Palantir, která je velmi oblíbená mezi českými drobnými investory. Jejich hodnota zažila v prvním čtvrtletí kvůli obavám z inflace prudký pád o více než 40 procent. Investoři totiž zamířili k akciím, které lépe fungují v dobách inflace. To jsou typicky firmy, které generují stabilní zisk, a navíc dokážou snadno růst cen převést na své zákazníky. 

V dalších dvou letošních čtvrtletích absolvovaly akcie Palantiru tři poklesy následované třemi růsty a jejich hodnota se v průměru stabilizovala na ceně kolem 22 dolarů. „Obavy z inflace se podařilo upozadit, investoři přijali slova šéfa Fedu Jeroma Powella, že jde jen o dočasný jev,“ říká Vávra. To se ale změnilo poté, co sám Powell v podstatě uznal, že inflace tu bude déle, než se čekalo. Minulý týden navíc vyskočila americká listopadová inflace takřka na čtyřicetileté maximum.

Na trzích tak investoři zažívají déjà vu ze začátku roku. Indexy sledující výhradně vývoj cen akcií dosud nevýdělečných společností odepsaly v posledním měsíci pětinu hodnoty. Podobně je o více než pětinu v minusu bitcoin, který je navzdory tvrzení o uchovateli hodnoty pořád vnímán jako riziková investice, nemluvě pak o takzvaných meme akciích, do nichž pumpovali peníze drobní investoři sdružující se na Redditu.

Součástí technologického trhu jsou ale kromě slibotechen i obři typu Apple, Amazon, Meta nebo Microsoft, a ti se v posledních týdnech drží zhruba na svém. Fungují totiž momentálně jako bezpečný přístav. Apple posílil za měsíc přibližně o pětinu, Meta naopak ztratila kolem pěti procent.

Mnoho drobných investorů ale inflační rotaci nepozoruje, protože nakupují celé indexy, ve kterých mají zmíněné firmy proti slibotechnám zpravidla velkou váhu. Konkrétně při investici do burzovního indexu Nasdaq plyne z investovaného jednoho dolaru polovina právě do těchto gigantů.

Co tedy ze současné situace vyplývá? Podle analytiků se snižuje vypovídající hodnota samotných indexů a klesá schopnost pasivních fondů, které tyto indexy sledují, diverzifikovat riziko. Zároveň se dá očekávat, že bude pokračovat přesun peněz od menších firem hromadících ztrátu k zavedeným obrům. I velcí investoři jako JPMorgan nebo Goldman Sachs zveřejnili své predikce na příští rok a očekávají, že index S&P 500 překoná hranici 5000 bodů, ze současných 4712. Pokud má takové hodnoty dosáhnout, bude to díky růstu zmíněných technologických gigantů.

Chcete se naučit investovat a řídit své finance? Přidejte se k několika tisícům čtenářů, kteří odebírají newsletter Peníze HN.

inv660x319 13 1