Spoléhání se na obnovitelné zdroje může mít podle velkoprůmyslníka Petra Otavy nepříznivé dopady na evropskou ekonomiku. „S nadsázkou říkám, že výsledkem bude to, že v noci budeme svítit svíčkami a ve dne to bude vypadat jako v Las Vegas,“ upozorňuje. Podle něj kvůli plánu Evropské unie pro boj s klimatickými změnami – Green Dealu – mohou nakonec z Evropy odejít průmysloví výrobci.

Znepokojuje ho ale i vývoj cen elektřiny a komodit. „Co se děje na trzích s cenami energií, tak to je masakr. Výrazně nahoru šly však také ceny hliníku, mědi nebo uhlí. Dostaly se na trojnásobek, čtyřnásobek cen ze začátku roku. Ve finále to zaplatí zákazník,“ zdůrazňuje Otava s tím, že příští rok očekává inflaci přes 10 procent.

Prudký růst cen surovin ale podpořil hospodaření Otavovy společnosti Metalimex, která obchoduje s kovy, koksem či například s ocelovými výrobky. Zisk před zdaněním očekává na úrovni 450 milionů korun. Otava má v oblasti komodit velké plány, když rozjíždí obchodníka s cennými papíry MTX Capital Services, který chce firmám nabízet zajištění cen surovin prostřednictvím cenných papírů. Kromě toho plánuje mimo jiné investice do datových center.

HN: Jak vaše skupina pociťuje prudký růst cen komodit a energií?

Máme ve skupině hlavně zpracovací závody, takže musíme ceny primárních vstupů jako například hliník, měď, uhlí, ale také nárůsty cen energií promítat do finálních cen našich produktů.

HN: A daří se vám to?

Z velké části se to daří. Každý vidí, že jen ceny plynu vzrostly pětinásobně. Zvýšené náklady na energie na těchto současných dramatických úrovních není možné vykompenzovat ani úsporami provozních nákladů, ani zvýšenou produktivitou. Pokud to někdo neumí promítnout do cen pro zákazníka, tak se dnes dostává do existenčních problémů.

HN: Dopadne na MTX Group růst cen plynu?

Evropské ceny plynu se letos více než zpětinásobily. Tento nárůst samozřejmě již má a bude mít dopad na přepracovací náklady firem ve skupině MTX Group, které jej spotřebovávají. Ale platí to, co jsem řekl, že se zvýšení cen plynu a také elektřiny snažíme promítat do finálních cen našich produktů. Na trhu s plynem momentálně panuje panika, která by měla podle mého názoru na jaře ochladnout také se spuštěním plynovodu Nord Stream 2 a doufejme snad i s uklidněním geopolitické situace na Ukrajině.

HN: Jaká jsou hlavní rizika spojená se zemním plynem?

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Největším rizikem je nepředvídatelnost, trhy obecně se od začátku covidové pandemie nechovají standardně, ceny jsou na rekordech a volatilita je extrémní. Nicméně, u dlouhodobých kontraktů na plyn už můžeme vidět jistou racionalizaci ceny, takže aktuální výkyv podle mého názoru nebude dlouhodobý.

Petr Otava (47)

Jediný majitel průmyslové skupiny MTX Group, která v letošním roce dosáhne rekordních výsledků. Nekonsolidované tržby přesáhnou padesát miliard korun a EBITDA bude okolo 2,5 miliardy korun. Při budování skupiny sází Otava hodně na diverzifikaci.

Profesní kariéru začal v černouhelné těžební společnosti OKD, kde zůstal jako obchodní ředitel i poté, co doly koupila skupina investorů včetně Zdeňka Bakaly (majitel vydavatele Hospodářských novin).

Investuje i do developerských projektů ve Španělsku, kde vlastní nemovitosti v letovisku Marbella v Andalusii.

Jeho koníčkem je umění, které i sbírá.

HN: Zmínil jste vysoké ceny energií. Dotýká se vás zdražování emisních povolenek, které se letos dostaly až na 90 eur za tunu CO2?

V rámci ETS (Evropský systém pro obchodování s emisemi – pozn. red.) fungujeme pouze v OKK koksovny a Al Invest Břidličná. V OKK Koksovny jich máme přebytek. Po celou dobu od její akvizice v roce 2014 jsme si povolenky šetřili na horší časy. V Al Invest Břidličná pro nás povolenky nepředstavují významnou nákladovou položku. 

HN: Jaké jsou dnes hlavní komodity, s nimiž Metalimex obchoduje?

Patří mezi ně převážně barevné kovy jako hliník, měď, hořčík, křemík, zinek a jejich slitiny. Dále jde o produkty z našich společností jako energetické komodity, hliníkové plechy, pásy, fólie, obaly a tyče, polotovary z mědi apod. Ukazuje se, že evropský průmysl se bez nearshoringu (výroba v blízkých zemích – pozn. red.) v delším časovém horizontu neobejde. V současném světě nemůžeme být závislí na jedné zemi, na jednom dodavateli a je jedno, zda se to týká hořčíku, koksu nebo čipů do automobilu. Metoda výroby just-in-time narazila a ještě několik let to může být komplikovaný model.

HN: Proč došlo letos k prudkému zdražení komodit na trhu?

Stojí za tím oživení globální ekonomiky po šocích z pandemie, které bylo přiživeno expanzivní fiskální politikou, nízkými úrokovými sazbami a bohatou finanční likviditou na trzích. Znovuotevření ekonomiky narazilo na vyčerpané sklady, což vedlo k vysoké poptávce a potřebě kupujících se předzásobit a vytvořit si bezpečnostní zásobu pro případ dalších lockdownů. Zároveň šla nahoru spotřeba domácností zavřených doma. V průběhu roku se k oživování ekonomiky začal přidávat skokový nárůst energií, který byl z velké části promítnut do cen surovin a vedl k velkému tlaku na růst prémií. Cenový růst je tedy způsoben kombinací faktorů na poptávkové i nabídkové straně. V případě poptávky se jedná hlavně o opětovné otevření ekonomiky se zvláště silným oživením v průmyslu. Na nabídkové straně jsou hlavní faktory snížení zásob a zvýšená chuť riskovat a také vliv dolaru.

HN: A jaký vývoj cen komodit máme čekat v příštím roce?

Komodity jsou obecně na cestě k nejlepšímu ročnímu výkonu za 20 let. Příští rok začnou vysoko a situace v dodavatelském řetězci na straně produkce i logistiky naznačuje, že ceny zůstanou vysoko i v příštích měsících. Přichází ale změna, nabídka v mnoha komoditách roste a jakékoliv ekonomické zpomalení, ať už související s covidem, nebo ne, bude mít dopad na ceny. Svou roli bude hrát i americký dolar a větší zpřísnění měnové politiky. Významnou roli hraje „zelená politika“ a ambice světových mocností snižovat emise oxidu uhličitého. Pro oblast neželezných kovů je Čína významným hráčem v této oblasti a na ní především záleží, zda bude své závazky vůči životnímu prostředí brát vážně.

HN: Které suroviny budou i nadále drahé?

Nechci být velkým prorokem, ale domnívám se, že všechny klíčové komodity, jako jsou kovy, energie, zemědělská aktiva apod. zůstanou na vysokých hodnotách i v roce 2022.

HN: Jaký pak byl dopad odstávek Škody Auto?

Škoda Auto není náš zákazník. Ze Strojmetalu dodáváme pouze do prémiových značek, které mají skladbu aut z hliníkových slitin, což je Mercedes, BMW, Audi apod.

HN: Pocítili jste tedy přibrzdění automobilového průmyslu?

Ano, pocítili ve Strojmetalu. Krize v automotive spojená s nedostatkem čipů se významně dotkla také prémiových výrobců aut, tedy našich zákazníků. Náš odhad je, že se situace v automobilovém průmyslu zlepší až ve druhém kvartálu 2022.

HN: Jak se bude dařit skupině v příštím roce?

Jsem optimista. Tržby nejsou pro nás úplně zásadní ukazatel, protože jsou ovlivněny cenou komodit. Důležitý je zisk a u něj věříme, že bude jako v letošním roce na úrovni EBITDA 2,5 miliardy. Na této úrovni zisku bychom se chtěli pohybovat dlouhodobě.

HN: Neočekáváte tedy zpomalení ekonomiky?

Ne, spíše očekávám silnější růst.

HN: Pomáhá Metalimexu růst cen komodit?

Podporuje hlavně tržby. V Metalimexu dosáhneme rekordních tržeb 30 miliard korun.

HN: A co zisk?

Hospodářský výsledek před zdaněním očekáváme na úrovni 450 milionů korun.

HN: Co to ovlivnilo?

Především nové tradingové aktivity,  ale i vyšší odbyt našich vlastních produktů z výrobních závodů skupiny a vysoké ceny komodit.

HN: Jak se dařilo obchodům s energetickými komoditami, které představují pro Metalimex největší podíl na tržbách?

Měla na ně veliký vliv geopolitika. Na trzích s energetickými komoditami, se kterými obchodujeme, došlo v loňském roce k zajímavému fenoménu, kdy díky hladu Číny po koksu vyrostla jeho cena. Ovšem kvůli politickému napětí mezi Čínou a Austrálií se ceny koksovatelného uhlí držely dole. Vysoký nárůst cen koksu začalo koksovatelné uhlí následovat zhruba až v květnu letošního roku. Nám se dařilo na této stagnaci na straně koksovatelného uhlí, a naopak růstu cen koksu profitovat, což se v letošním roce pozitivně projeví na hospodaření nejen Metalimexu, ale hlavně OKK Koksoven. Máme navíc dobře nastavené dlouhodobé vztahy s klíčovými partnery, a proto naše dodávky nebyly nijak významně omezeny.

HN: Česká národní banka má odhad, že inflace přesáhne sedm procent, lidé z byznysu odhadují dokonce dvoucifernou inflaci. Jak se komodity a energie projeví na inflaci?

Vzhledem k tomu, co vidím, že se odehrává v průmyslu a téměř ve všech komoditách s dopadem skoro do každého oboru, tak jsem přesvědčen, že inflace přesáhne 10 procent. Ten dopad je a bude ještě pár kvartálů dramatický.

 HN: Na rostoucí inflaci zareagovala centrální banka prudkým zvýšením sazeb. Pomůže to v boji s inflací?

Prudké zvýšení sazeb pomůže, ale ne zásadně. Nejvíce by měl pomoci následný o dost vyšší srovnávací základ cen. Trh ovšem dlouhodobému růstu sazeb nevěří. Na druhou stranu nebezpečím je mzdově-inflační spirála, která by mohla vést ke stagflaci. Zvyšování sazeb by nemuselo být tak razantní, kdyby i Evropská centrální banka a americká centrální banka Fed tento krok neoddalovaly. Na druhou stranu tyto kroky ekonomiku nepošlou dolů, vzhledem k tomu, že 30 procent úvěrů v republice je eurových.

HN: Dopadne to na ceny realit? 

Prudký růst sazeb zastaví extrémní nárůst hypotečních úvěrů a mohl by přinést konsolidaci cen nemovitostí, i když existují také názory, že jejich cena bude stoupat dále kvůli vysokým cenám stavebních materiálů. Nicméně podle mě je zásadní poptávka.

HN: Dotkly se vyšší úroky i skupiny MTX? Prodražilo se vám financování?

Vliv byl jen částečný, ale jen díky tomu, že skupina čerpá více než 90 procent úvěrů v cizí měně, zejména v eurech.

HN: Výroba by tedy měla být ve větší míře v Evropě?

Tam, kde je to možné. Produkci surovin tady neotevřete, ale například výrobu polovodičů postavit v Evropě můžete.

HN: Banky dnes žádné výroby s jakýmkoliv obsahem uhlíku nefinancují. Týká se to i OKK Koksovny?

Ne, koks je a ještě dlouhou dobu bude brán jako nenahraditelná komodita ve výrobě oceli, proto s tím banky nemají žádný problém. 

HN: Kdo patří mezi zákazníky Metalimexu?

Máme přes 1500 zákazníků. Obchodujeme s více než desítkou průmyslových oborů. Mezi nejvýznamnější patří strojírenství, hutní a těžební průmysl, automotive, stavebnictví, kovoprůmysl, energetika a potravinářství.

HN: Společnost MTX Capital Services dostala nedávno licenci na obchodování s cennými papíry. Na co se chcete zaměřit?

Licence nás opravňuje obchodovat komodity a jejich deriváty, proto rozsah činnosti je zřejmý. Naší odborností jsou barevné kovy, které nakupujeme pro naše výrobní závody, na tuto oblast komoditního byznysu cílíme především. Chceme obchodovat futures na komodity, tento typ obchodování realizují brokeři v Londýně, s nimiž dlouhodobě spolupracujeme. Naším záměrem je stát se přímo členy komoditních burz v Londýně a Chicagu, abychom mohli obchodním partnerům nabízet komoditní zajištění s „přidanou hodnotou“. V současnosti děláme zajišťovací operace ve skupině MTX Group a od nového roku chceme obchodovat i mimo holding.

HN: Budete cílit na české firmy?

Rádi bychom získali zajímavé portfolio menších a středně velkých firem v rámci Evropské unie, tedy i české společnosti.  Naše služby jsme již prezentovali hodně firmám, vědí, jak to děláme, a mají zájem s námi spolupracovat. Když někdo obchoduje například menší množství hliníku, bohužel nemá moc velkou šanci otevřít si pozice v Londýně u velkých investičních bank. Tento typ společností bychom rádi získávali.

HN: Máte v hledáčku nějaké akvizice?

Stále je potřeba dívat se na nějaké nové věci, které by vás mohly dále posunout, ale v současné době není nic, co bychom měli rozpracované. Nicméně chystáme společně s firmou Invictus mining relativně velké investice do výstavby datových center.

HN: Plánujete investice do stávajících firem?

Máme připravené dvě velké investice do modernizace a ekologizace našich provozů. Jedna bude v Al Investu Břidličná, druhá v Mědi Povrly. Chceme je realizovat v horizontu následujících pěti let. V Al Investu půjde o investici ve výši zhruba 2,5 miliardy korun, v Mědi Povrly hodláme proinvestovat přibližně jednu miliardu. Významné investice v současné době realizujeme ve Strojmetalu, kde v Bruntálu stavíme zcela nový moderní výrobní závod podobný tomu, který máme v Kamenici u Prahy.

HN: Co pro skupinu MTX představuje Green Deal?

V aspektech, ve kterých se Green Deal dotýká MTX Group a jejich společností, ho považujeme za příležitost ke snížení uhlíkové stopy vlastních výrobků. Hluboká integrace výrobních procesů nám umožňuje být aktivní hned při výběru vstupních materiálů a máme možnost zvolit ty, které ve vztahu k našim zpracovatelským procesům budou mít minimální uhlíkovou stopu. To, co považujeme v souvislosti s Green Dealem za nesprávné, je zaměření na uhlíkovou stopu výrobců místo zaměření se na minimalizaci uhlíkové stopy výrobku. To v konečném důsledku může vést k odchodu průmyslových podniků z Evropy a nákupu výrobků s vysokou uhlíkovou stopou z třetích zemí.

Proto vynakládáme veškeré úsilí na to, aby naše firmy minimalizovaly nejen vlastní, ale i nakoupenou uhlíkovou stopu, a v případě, že dodavatel nebo dodavatelé nebudou s námi schopni držet krok, jsme připraveni výrobní procesy takového dodavatele integrovat do skupiny a řídit je podle našich představ. Při práci na minimalizaci uhlíkové stopy aktivně připravujeme vlastní obnovitelné zdroje elektrické energie a pracujeme na optimalizaci energetické náročnosti našich výrobních procesů.

HN: Mohou ekonomiky utáhnout tak prudký růst cen energií a dalších nákladů?

Myslím si, že to bude hodně složité a extrémně nákladné. Evropa směřuje k tomu, že se z ní stane za pár dekád skanzen. Podívejte se na zelený program nové německé vlády, to je naprostá šílenost, když počítá s energetickým mixem na úrovni 80 procent obnovitelných zdrojů do roku 2030. Asi jim nikdo neřekl, že v noci slunce nesvítí, v zimě také moc ne, větru rovněž neporučíš atd. S nadsázkou říkám, že výsledkem bude to, že v noci budeme svítit svíčkami a ve dne to bude vypadat jako v Las Vegas. Všichni počítají a komentují kapacity výroby a roční spotřeby energie a neřeší sezonní výkyvy. My přece potřebujeme řádově mnohem vyšší produkci elektřiny od prosince do března než na jaře a na to jaksi statistiky celkových kapacit výroby a spotřeb elektřiny zapomínají. S rychlým nástupem elektromobility nevím, kde tu elektřinu vezmeme.