Rozlohou je tento ostrov blízký Praze, ale má jen 100 tisíc obyvatel. Více než polovinu území zabírají různé přírodní rezervace a na dovolenkových pohledech nikdo nepřehlédne ikonickou lanovku. Pár může na ostrově žít za necelých 30 tisíc korun měsíčně. Uhodli jste, o který ostrov jde? Phu Quoc je jedním z řady rentiérských ostrovů, který je navíc dosažitelný i pro lidi, již zrovna nepatří k nejbohatším Čechům.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Server International Living vydává pravidelně analýzy, v nichž se zaměřuje mimo jiné na rentiérský život v zahraničí. Nedávno proto vytipoval několik malebných ostrovů, které kromě přírodních krás nabízejí i přijatelné ceny. Hospodářské noviny pak ve spolupráci s Radimem Krejčím, ředitelem investiční platformy Portu, spočítaly, jak velký kapitál člověk potřebuje či jak dlouho jej bude vytvářet, aby se mohl třeba na Phu Quoc odstěhovat.

Zmíněný největší vietnamský ostrov umožňuje páru žít podle dat poskytnutých expaty za 27 tisíc korun měsíčně, v částce je zahrnuto vše od nájmu přes potraviny po další služby. Z výpočtů pak vychází, že k pohodlnému žití je potřeba mít nyní kapitál ve výši 4,5 milionu korun, který páru umožní na ostrově žít 30 let. K dané rentě se lze také dostat za 20 let jednorázovou investicí ve výši jednoho milionu korun a posléze odkládáním 3650 korun každý měsíc. 

„Předpokládá se, že zmíněný milion je též zainvestovaný po celou dobu až do jeho vyčerpání rentou. Všechny výsledky jsou pak omezené zvolenými předpoklady,“ upozorňuje Krejčí. Předpoklady se rozumí očekávaný roční výnos investice ve výši osmi procent a dvouprocentní inflace. Dnešní výrazně vyšší růst cen je z dlouhodobého pohledu anomálie. Výpočty jsou ale i tak spíš myšlenkovým experimentem, neboť se dá těžko odhadovat, jaký ekonomický vývoj čeká vybrané ostrovy.

Z průzkumu Hospodářských novin mezi více než 500 drobnými investory vyplynulo, že nejčastěji mívají měsíční výdaje mezi 20 a 30 tisíci korunami. Zároveň je téměř polovina z nich schopna ušetřit měsíčně více než 14 tisíc korun. Jejich aktuální kapitál se nyní pohybuje v průměru ve vyšších stovkách tisíc korun. Pro tyto investory se tak mohou stát dostupnými i podstatně dražší rentiérské ostrovy.

Na Krétě je možné vyžít ve dvou po dobu 30 let s měsíční rentou ve výši 43 tisíc korun, kdy je potřeba mít buď teď k dispozici kapitál ve výši 7,15 milionu korun, nebo investovat milion korun a po dobu 20 let odkládat 10 800 korun měsíčně. Nejdražší ostrov v žebříčku, Ambergris Caye ve středoamerickém Belize, pak vyjde pro dva měsíčně na 63 tisíc korun. Život na takovém ostrově už je dosažitelný jen bohatším lidem. Zároveň však platí, že všechny výpočty počítají čistě s žitím z renty, tedy že dotyčný pár nebude vůbec pracovat.

V portfoliu rentiéra by pak neměly podle oslovených expertů chybět akcie, dluhopisy a hotovost. První přináší dlouhodobý výnos, druhé stabilitu a hotovost je vhodný zdroj pro čerpání renty a práci s portfoliem. „My doporučujeme do akcií investovat formou levných indexových produktů, jako jsou například burzovně obchodované fondy,“ uvádí šéf analýz Tomáš Tyl ze společnosti Fichtner. Tyto fondy mohou zkušení investoři nakupovat prostřednictvím brokerů přímo na burze nebo využít platforem typu Portu či Fondee.

„Co se týče akciové složky, z velké části doporučujeme akcie USA. Jeden z důvodů je, že situace u nás a v Evropě má na naše životy už tak velký vliv, protože tu žijeme. Takže investicí do světových akcií snižujeme dlouhodobá regionální rizika,“ doplňuje Tyl. Rentu pak lze z portfolia čerpat buď postupnými odprodeji části aktiv, nebo i dividendami.

Chcete se naučit investovat a řídit své finance? Přidejte se k několika tisícům čtenářů, kteří odebírají newsletter Peníze HN.