Na konci minulého roku se tradičně objevovaly v médiích odhady, kam se vydá akciový trh v roce 2021. Průměrný odhad mezi drobnými investory asi nejoblíbenějšího indexu S&P 500 činil podle dat společnosti Factset pro letošek 4000 bodů – tedy bráno od ledna růst o více než šest procent. Realita? Akcie zahrnuté v indexu si letos připsaly skoro 30 procent.

Jde sice o historicky výjimečně vysokou chybu odhadu, nicméně i tak platí, že názory expertů je potřeba brát vždy s rezervou.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Na příští rok odhadují analytici podle dat agentury Bloomberg růst zmíněného indexu v průměru na hodnotu 4950 bodů, což by při aktuální úrovni znamenalo zvýšení o 4,7 procenta. Průměrná chyba odhadu mezi roky 2005 a 2019 ale činila kladných 9,3 procenta – experti bývají zpravidla optimističtější, než je pak realita. Kdyby se tato průměrná chyba vzala v úvahu, je docela možné, že reálně tak příští rok skončí index S&P 500 na nižší úrovni než letos.

Takový přístup k expertům není ale zrovna férový, neboť velká část chyby připadá na rok 2008, kdy finanční krize srazila akciové trhy hluboko do záporu. Pokud se tento rok vypustí, pak v průměru nadhodnotí analytici skutečnost o 3,4 procenta. Chybu analytiků navíc zvyšují neočekávané události a nestandardní doba, ve které aktuálně svět je a ještě bude. Proto stojí za to shrnout si letošní trendy a položit si otázku, jestli budou pokračovat.

Ze zmíněného letošního růstu burzovního indexu S&P 500 by se dalo čekat, že tento rok na akciových trzích snad nebylo možné prodělat, jenže pravda je skrytá v detailu. Burzovní indexy v posledních letech přestávají vypovídat o realitě na akciových trzích, neboť v nich neustále narůstá váha firem s velkou tržní kapitalizací. Aktuálně největších deset společností má ve zmíněném indexu čítajícím pět set podniků váhu přes 30 procent. V případě dalšího oblíbeného indexu Nasdaq 100 má pět největších firem váhu téměř 40 procent.

Největší převážně technologické firmy jsou proto hlavními tahouny růstu zmíněných indexů. Kdo si vsadil na začátku roku na akcie Microsoftu, zhodnotily se mu o více než polovinu, akcionáři Applu se dočkali růstu o více než třetinu. Dařilo se i Tesle nebo Facebooku, který v prosinci změnil svůj název na Meta, neboť cílí na budoucnost v podobě virtuálního světa – metavesmíru.

Pokud se ale odhlédne od těchto gigantů, objeví se skupina technologických firem, na nichž investoři citelně prodělali. Typicky šlo o dosud ztrátové firmy. 

Mezi miláčky retailu ze skupiny těchto společností v Česku patří třeba Palantir nebo Teladoc. První zmíněná společnost odepsala od začátku roku pětinu, druhá více než polovinu své hodnoty. Celkově pak tyto ztrátové firmy na americkém trhu od začátku roku odepsaly přibližně pětinu. Jejich vývoj měří speciální index ztrátových technologických společností od Goldman Sachs, jehož složení do značné míry sleduje populární fond ARK Innovation ETF investorky Cathie Woodové. Hodně investorů, kteří do něj naskočili na začátku roku, proto prodělalo.

Současné ceny akcií ztrátových technologických firem mohou vypadat jako dobré investiční příležitosti, je ale potřeba vzít na zřetel, že současná nelibost bude ještě nějakou dobu trvat. Letošní přechod od ztrátových firem k těm generujícím stabilní příjem je tažen inflačními tlaky. Investoři kvůli inflaci jednak preferují více současné zisky před budoucími a jednak vidina zvýšení sazeb ze strany centrálních bank nabízí alternativní méně rizikové investice, jimiž jsou tradičně dluhopisy. A americký Fed by mohl zvýšit sazby příští rok hned třikrát.

Kromě ztrátových amerických firem patřily k letošním propadákům také čínské firmy kotované často prostřednictvím svých offshorových společností na amerických burzách. Jedna z letos vůbec nejobchodovanějších akcií mezi českým retailem – Alibaba – odepsala od začátku roku polovinu své hodnoty. Čínský akciový index Hang Seng pak ztratil 15 procent. Z pohledu finančních ukazatelů je nyní řada akcií čínských technologických firem extrémně levná, nicméně trvající politická rizika zatím brání investorům v nákupu.

Naopak jednoznačným letošním premiantem byla pražská burza. Její index PX posílil téměř o 40 procent a nechal za sebou jak americké, tak evropské trhy. Nejsilnější růst přišel na přelomu léta a podzimu díky výraznému vzestupu akcií ČEZ v reakci na zdražující se elektřinu. Energetický gigant přidal od začátku roku přes 60 procent. Letos také díky tomu vznikl bonmot, že kdo se chce pojistit proti vysokým cenám elektřiny, kupuje akcie ČEZ.

Zapadnout by ale neměl výkon akcií finančního sektoru, kdy akcie Erste Bank posílily za letošní rok na pražské burze o polovinu, Komerční banka a Moneta pak přidaly více než třetinu. Skokanem roku je ale řetězec lékáren Pilulka s více než 170procentním cenovým nárůstem. Společnost se obchoduje na trhu Start pražské burzy od loňského podzimu. Letos vstoupila na tento trh úspěšně firma vyrábějící příslušenství k mobilům Fixed.zone. Od úpisu jsou její akcie o třetinu výš, byť proti svému listopadovému vrcholu odepsaly dosud čtvrtinu.

Chcete se naučit investovat a řídit své finance? Přidejte se k několika tisícům čtenářů, kteří odebírají newsletter Peníze HN.

inv660x319 13 1