Blockchainové investiční tokeny časem převezmou místo akcií nebo podílů v obchodních společnostech, tím jsem si jistý. Jsou na vyšším stupni evoluce. Tokeny chráněné blockchainovou technologií držitelům jen tak někdo neukradne, bude možné na ně navázat automatickou výplatu dividend, zjednoduší se hlasování na valných hromadách, a bude-li stát chytrý, umožní, aby se rozhodnutí držitelů automaticky propisovalo do obchodních rejstříků.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Zatím jsme od toho ale daleko. Hlavně proto, že stát se bojí investiční tokeny regulovat. Když něco regulujete, dáváte tomu legitimitu a důvěryhodnost. A to zatím český regulátor, tedy Česká národní banka, odmítá.

Udělala to jednoduše. Řekla, že české zákony chránící kapitálové trhy regulují jen cenné papíry nebo další specifické nástroje jako deriváty nebo opce a že investiční tokeny nejsou ani cenné papíry, ani jiné investiční nástroje. Centrální banka odkazuje na definici cenného papíru v občanském zákoníku a zákoně o podnikání na kapitálových trzích, které říkají, že cenný papír je buď listina (papírová), nebo zaknihovaný cenný papír – tedy záznam v Centrálním depozitáři cenných papírů. Investiční token přitom není ani papírový, ani není veden v žádné centrální evidenci.

Evropa je trochu dál. V řadě zemí EU se investiční tokeny hravě vejdou do definice „transferable securities“, o nichž mluví evropská směrnice MiFID (o trzích finančních nástrojů), která je právě základem regulace investičních nástrojů. V těchto zemích jsou investiční tokeny na podobné úrovni jako akcie nebo jiné formy investic do firem.

My jsme udělali chybu už při překladu MiFID do češtiny a její implementaci do českých zákonů. Slovíčko „securities“ jsme přeložili jako cenný papír a neuvědomili si, jak omezenou definici cenného papíru v Česku máme.

Způsobí nám to problém i při zavádění nových pravidel regulace kryptoaktiv, mezi něž vedle investičních tokenů patří i kryptoměny nebo takzvané užitné tokeny (utility tokens). Řád v oblasti kryptoaktiv má v Evropě přinést nově vytvářený předpis MiCA (nařízení o trzích s kryptoaktivy). Ten ale ve vztahu k investičním tokenům ponechává regulaci na „stávajících“ předpisech, tedy MiFID. Pokud nezměníme české zákony, bude nám MiCA regulovat jiná kryptoaktiva, ale investiční tokeny zůstanou ve vzduchoprázdnu.

Neznamená to, že by se investiční tokeny v Česku nevydávaly. Jejich neregulace ale přináší mnoho praktických problémů, které mohou bránit jejich progresivnějšímu rozvoji. To, že na ně nemůžete navázat hlasovací práva ve společnosti, je maličkost. Jejich vydavatelé i majitelé třeba tápají, jak o nich mají účtovat, jak je zdanit. Jsou investiční tokeny nehmotným majetkem nebo zásobami, jako v případě kryptoměn? V tom případě by emitent tokenů musel zdanit všechny peníze, které získal jejich vydáním.

Nebo jsou tyto peníze spíše formou vkladu do společnosti, podobně jako když nový akcionář společnosti platí za úpis akcií? V takovém případě by při vydání tokenů žádná daňová povinnost nevznikla. Vzhledem k charakteru investičních tokenů, které jsou podobně jako akcie nositelem práv na budoucí zisky společnosti, věřím, že platí ta druhá možnost.

Jistotu a tím i možnost evoluce nám přinese zrovnoprávnění investičních tokenů s akciemi, tedy jejich prohlášení za cenné papíry. Sice některé může trápit to, že tokeny nejsou z papíru, to ale při vědomí toho, kolik archaismů náš „nový“ občanský zákoník používá, vlastně nevadí.