Programové prohlášení vlády je materiál, ve kterém vláda podrobně vysvětluje, co všechno hodlá udělat v následujících letech. V následné praxi jej pak nejčastěji používají novináři, když chtějí vládě (jakékoliv) vyčinit, že nezvládla to či ono (bez ohledu na to, jak moc pravděpodobný závazek byl). A samotná vláda (jakákoliv) se při svém vládnutí na vlastní program odvolává jen tehdy, když se jí – většinou zcela náhodou – povede z programu něco prosadit. Jinak trpí ohledně vlastního programového prohlášení dlouhodobou ztrátou paměti.

Přesně s tímto nadhledem by se měl člověk na čerstvě zveřejněný program vlády Petra Fialy dívat. Ne že by programové prohlášení bylo špatné, či dokonce nějak odbyté. Právě naopak. Zdá se, že jednotlivé kapitoly sestavovali lidé, kteří dané problematice rozumějí. Což je velká změna oproti dřívějším „létajícím“ expertům, kteří rozumí všemu počínaje sociálním bydlením přes jaderné elektrárny až po řešení pandemií.

Program je neskonale podrobný a leckde překvapivě, s ohledem na dosavadní praxi, reaguje na zapomenuté problémy. Skvělý je například návrh na sjednocení systému sociální péče ze tří resortů do gesce ministerstva práce a sociálních věcí. To zatím naráželo na neochotu resortu zdravotnictví vzdát se nejen části agendy, ale také nemalého balíku peněz.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Problémem expertů – a tedy i nového programového prohlášení vlády – je to, že perfektně popsané kapitoly jednotlivých resortů či okruhů nemohou dohromady fungovat. Narazí okamžitě na jednu drobnost: nedostatek peněz. Ve chvíli, kdy státní dluh stoupl za poslední dva roky o 826 miliard korun, zbývá na vlastní kreativitu jen minimum prostředků. A zdaleka nejde jen o jasně definované cíle, například o procento HDP na kulturu či dvě procenta na armádu, jejichž naplnění si vyžádá podstatně více času a peněz, než s kolika počítá rozpočet pro rok 2025 (což je cílové datum pro armádu).

Programové prohlášení ve svých skvěle a podrobně definovaných prioritách čítá množství větších či menších položek, které si nutně vyžádají nějaké nové miliardy korun. Peníze navíc si – pokud má skutečně fungovat tak skvěle, jak je popsaná – vyžádá celá sociální politika. Ne pouze důchodová reforma (trvalka vládních programů), ale také daňově zvýhodněné kratší pracovní úvazky, valorizace slevy na poplatníka, daňové prázdniny pro vícečetné rodiny, možné asignace za pečovatelské služby...

Kdo měl tu čest s tuzemským dávkovým systémem, seznal, že je nastavený tak, aby žadatele spíš odradil, než podpořil. Kdyby si náhodou chtěl někdo dát práci a porovnal výsledky jednotlivých úřadů práce, zjistí, že každý z nich má naprosto jiné chápání kritérií pro stanovení konkrétních dávek. Jestliže v jedné části republiky není problém získat příspěvek na péči, v další jde o mnohaleté trápení, kdy se příjemce ani nemusí peněz dočkat.

Pokud programové prohlášení mluví o podpoře domácí sociální a zdravotní péče, terénních služeb, rodinných pečujících i malých domovů, na rozdíl od „velkochovů péče“, i o zjednodušení systému dávek, potom také mluví o mnoha dalších miliardách z rozpočtu. Aniž by ale bylo jasné, odkud mají přiletět.

Jak moc konkrétní je výčet cílů sociální politiky, o to vágněji jsou popsány zdroje přílivu peněz. Jedinou konkrétní věcí, kterou program zmiňuje, je revize státem poskytovaných slev jízdného. Zbytek jsou stálice typu omezení šedé ekonomiky, konec odlivu dividend, zrušení nesystémových výjimek, omezení byrokracie či podpora podnikání, a tedy lepší výběr daní.

Programové prohlášení vlády je skvělým čtením. Kdyby se povedlo prosadit aspoň desetinu z toho, byl by to úspěch. Zejména ve chvíli, když by ta desetina nespotřebovala další stovky miliard z rozpočtu, který za minulé vlády ztratil dno.