Apple dělá vrásky firmám, které se živí prodejem reklamy a osobních dat uživatelů. Ochrana soukromí lidí na internetu je totiž poslední dva roky jedním z největších témat kalifornské firmy. Po zablokování sledovacích cookies a přístupu mobilních aplikací ke sběru informací o poloze a dalších aplikacích v telefonu vzbuzuje vášně další nová funkce.

Soukromý přenos (Private Relay) je součást služeb iCloud, která maskuje pohyb uživatelů po internetu podobně jako tradiční VPN služby. Dělá to ale lépe. Podle operátorů je to problém pro evropskou digitální suverenitu.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Applu stačí zaplatit 25 korun měsíčně – a získáte toho hodně: 50 GB prostoru v iCloudu, možnost nahrávat na servery „jablíčkové“ firmy video z bezpečnostních kamer a také možnost skrýt svou e-mailovou adresu a informace o prohlížení webu před všetečnými firmami, které by chtěly sbírat vaše osobní údaje.

Nové bezpečnosntí funkce iOS 15 vadí mobilním operátorům i Facebooku
Foto: Apple

Proti nové funkci, která slouží jako slepý a hluchý prostředník mezi uživatelem, poskytovatelem internetu a webovými stránkami, se rychle začaly ozývat kritické hlasy. Část z nich byla oprávněná, protože Apple vstoupil na další lukrativní trh a představuje novou konkurenci pro provozovatele klasických VPN. Britský The Telegraph ale zveřejnil informace o lobbingu evropských operátorů proti nové službě u Evropské komise.

Operátoři v dopise pro EK varují, že šifrovací technologie podrývá digitální suverenitu Evropské unie. Stěžují si také na to, že jim Soukromý přenos komplikuje správu jejich sítí. Apple podle operátorů funguje v tomto případě jako významný zprostředkovatel služeb, pro které platí zvláštní pravidla podle zákona o digitálních službách, a komise by proto měla zakročit.

Operátoři ve Velké Británii a Spojených státech souběžně začali blokovat přístup k Soukromému přenosu svým zákazníkům. Jako důvod uvádí, že je v konfliktu se službami filtrování nevhodného obsahu, které svým zákazníkům nabízí například T-Mobile. Web 9to5Mac však uvádí, že operátor blokuje přístup ke službě Private Relay i na číslech, u kterých služby rodičovské kontroly a filtrování obsahu aktivní nejsou.

Tvrzení operátorů, že služba Applu ohrožuje digitální suverenitu EU a správu mobilních sítí, je hodně odvážné. Těžko si představit, jakým způsobem absence informací o tom, které weby konkrétní uživatelé iPhonů navštěvují, ohrožuje EU nebo mobilní sítě. Maximálně by mohlo dojít k tomu, že by ani soudní příkaz neumožnil policii získat data o prohlížení webu podezřelého uživatele – podobně jako je to v případě tradičních VPN.

Ještě nesmyslnější je tvrzení, že šifrovaná komunikace brání operátorům spravovat jejich sítě – šifrování nemění objem přenášených dat ani navštěvované servery, pouze brání operátorům omezovat rychlost připojení k vybraným serverům nebo službám, což je beztak v rozporu s principy síťové neutrality.

Mnohem pravděpodobnější je, že iCloud Private Relay může ohrozit příjmy operátorů a dalších firem z prodeje osobních dat a cílené reklamy. Od doby, co Apple zamezil sledování svých uživatelů prostřednictvím cookies v prohlížeči Safari, jsou alternativní zdroje dat o chování uživatelů cennější. Apple teď ale pomocí Private Relay dál omezuje informace, které mohou operátoři a provozovatelé webů získat. Nemohou tak spojit uživatele s různými weby prostřednictvím unikátní internetové adresy, ze které ke službám přistupují.  

Private Relay nabízí víc než VPN

Private Relay je součástí iOS 15, ale funguje v režimu veřejného testování. Při hodnocení nového operačního systému a s ním spojených nových iPhonů si alternativa k VPN službám přímo od Applu vysloužila chválu, protože je důvěryhodnější a nabízí víc soukromí. Na rozdíl od klasických VPN totiž chrání informace o uživatelích tím, že rozděluje provoz své služby do dvou oddělených částí.

Jde o takzvanou vstupní bránu. Po aktivaci služby Private Relay se uživatel při každé návštěvě webu nejprve připojí k serveru Applu, který pošle jeho požadavek – bez informace o původní IP adrese – na další server, který provozuje obchodní partner firmy z Cupertina. Ten potom přepošle požadavek na zobrazení stránky cílovému serveru. Díky tomu Apple neví, k jakému serveru se uživatel chce připojit, a provozovatel druhé „výstupní“ brány zase neví, kdo si zobrazení daného webu vyžádal.

Proti klasickým službám VPN má Private Relay také omezení – tím největším je nemožnost ručně změnit výstupní bránu a obejít tak například regionální omezení přístupu k obsahu. Apple navíc službu nenabízí všem uživatelům – navzdory prohlášením o důležitosti dodržování lidských práv nefunguje v Číně, Spojených arabských emirátech a dalších zemích s pochybným vztahem k ochraně soukromí svých občanů.

Soukromý přenos pro platící, hlášení o aplikacích pro všechny

Apple si za službu nechává platit v rámci iCloudu+, ale pořízení většího cloudového úložiště je pro majitele iPhonů téměř nutností kvůli omezené kapacitě bezplatného úložiště, podobně jako je na Androidu dobré připlatit si za službu Google One. Pro uživatele, kteří si iCloud+ platí, je aktivace Private Relay logický krok, který je nestojí nic navíc, i když přínos nebude tak výrazný jako u Safari, které dlouhodobě leží v žaludku Facebooku i Googlu.

Nové bezpečnosntí funkce iOS 15 vadí mobilním operátorům i Facebooku
Foto: Apple

Apple v aktuální verzi iOS přidal i další funkci, která chrání data – zprávu o soukromí v aplikacích. V nastavení soukromí je nová položka až na konci seznamu, takže si ji najde spíše jen menšina uživatelů. Apple zde ukazuje informace o tom, k jakým datům a senzorům přistupují různé aplikace, i to, s jakými internetovými servery komunikují.