Potřebujete teď v době kruté inflace od státu pomoc? Potřebujete požádat o příspěvek na bydlení? Tak to máte: vyplněný čtyřstránkový formulář „Žádost o příspěvek na bydlení“, vyplněný dvoustránkový formulář „Doklad o výši nákladů na bydlení“, podnájemní smlouvu, smlouvu s dodavatelem elektřiny, poslední vyúčtování elektřiny, smlouvu s dodavatelem plynu, poslední vyúčtování plynu, potvrzení z České správy sociálního zabezpečení o výši aktuálního důchodu, měsíční výpisy z bankovního účtu za poslední čtvrtletí, platební doklad SIPO za každý měsíc za poslední čtvrtletí, evidenční kartu/list k bytové jednotce s výpisem předpisu úhrad bytu a za služby spojené s užíváním bytu, doklad o výši čtvrtletního příjmu, rodný list, občanský průkaz…

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Dělá to celkem 14 dokumentů a dokladů. Některé chce úřad na papíře, ačkoliv jsou jejich originály elektronické. U mnohých si klepete na čelo, k čemu vlastně úřadu práce jsou. Některé údaje by si měl stát umět sám někde vyštrachat, když za poslední roky utratil miliardy za své slavné informační systémy. Jenže, smůla, žijete ve středověku zvaném česká státní správa. A tohle je realita. Je to výčet skutečných požadavků úřadu práce na jednu seniorku, jak ho zdokumentoval server podnikatel.cz. A tím to ještě nekončí, důchodkyně požádala o příspěvek na bydlení v květnu, žádost o příspěvek se ale musí podávat každý rok a „zúčtovací“ období je přitom vždy v červnu. Takže důchodkyně musí letos celý ten horor absolvovat dvakrát. Čistá šikana. V Česku standard.

Výzkumná organizace PAQ Research spolu s Českým rozhlasem nedávno zjistily, že nárok na příspěvek na bydlení má v Česku až okolo 20 procent populace, ale pobírají ho asi jen čtyři procenta. Hlavním důvodem je, že státní aparát, ministerstvo práce a sociálních věcí a úřad práce, udržují proces žádosti v absurdně komplikované podobě. Jak říká sociolog Daniel Prokop z PAQ Research, zjednodušení žádostí a zpřístupnění dávky všem, kteří ji potřebují, by „stát stálo jen jednotky miliard, tedy méně než podpora, kterou stát chystá vydat na necílených pět tisíc korun na dítě“.

Je ostuda, že po desítkách let politických slibů zleva, zprava i z Průhonic má Česko místy pořád tak úděsně nevstřícnou státní správu, která snad ani nechce pomáhat. A už pět měsíců je to ostuda i vlády Petra Fialy. Vlády, která, jako všechny předchozí, slibovala občanům modernější stát, a které jsme to věřili možná nejvíc.

V neděli se premiér Petr Fiala na sociálních sítích pyšnil tím, že vláda příspěvek na bydlení zvýšila. A také novým videem, v němž „mluvím hlavně o novém webu Destnikprotidrahote.cz, kde najdou občané souhrnné informace, které jim můžou pomoci v tíživé situaci“.

No... Občané tam najdou graficky krásně zpracované chlubení vlády, co všechno pro ně už udělala, a pak je tam pár odkazů na úřady. Celé je to tedy téměř k ničemu. Zadarmo by to bylo drahé. Ono to ale zadarmo nebylo. Kdyby premiér a v tomto případě i předseda lidovců a ministr práce Marian Jurečka raději vynaložili energii a peníze za další státní web na nějakou skutečnou pomoc... Ale tohle je samozřejmě snazší. Třeba Andrej Babiš se touhle marketingovou politikou udržel u moci osm let.

Navíc kdo ví? Třeba je to záměr. Státní rozpočet je předlužený, tak proč to vyplácení dávek trochu neztížit, že?