Víme, že ceny energií rostou, a všimli jsme si, že to lidem vadí. Máme pocit, že by bylo fajn s tím něco dělat. Nevíme co, ale můžeme se zatím tvářit, že máme plán.

Pozorovat ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečku (KDU-ČSL) a ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkelu (za STAN), jak prezentují svoje vize pomoci lidem s vysokými cenami energií, je příjemné asi jako vrtání zubů bez umrtvení. Na rozdíl od sledování Jiránkových „šikulů“ Pata a Mata zde ale člověk nesmí ani na minutu zapomenout, že tihle dva „kutilové“ mají přímo v popisu práce přijít s řešením téhle svízelné situace.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Takže, co konkrétního jsme se od obou ministrů v posledních dnech dozvěděli? Ministr Síkela lidu oznámil, že může ušetřit tak, že si stáhne topení na minimum a bude se umývat studenou vodou. Stačí prý dva tři stupně dolů a dvacet až pětadvacet procent nákladů má člověk v kapse. Koho by to napadlo?! A co teprve představa, že se dá topení vypnout úplně. Třeba teď, když je venku horko. To se bude panečku šetřit.

Erudici, vysokoškolský titul a zkušenosti investičního bankéře Síkela zřejmě vyčerpal na nevyžádané rady o tom, na kolik stupňů se mají vytápět chodby. K tomu podstatnému už jeho ministerstvo informace nedodává. Sice přesně víme, že je možné otužováním ušetřit, ale o speciálním energetickém tarifu, který snad už Síkelův resort připravuje, nám už podrobnosti nikdo neříká. Jediná konkrétní věc, která zatím zazněla, je, že má jít o pomoc pro nízkopříjmové obyvatele. A taky trochu pro střední třídu. Bohaté Síkela rozhodně podporovat nechce, rozhodně ne ty, kteří používají energii na vytápění bazénů. Jak vláda pozná, kdo je bohatý a jak si kdo ohřívá bazén, nevíme.

Speciální tarif má současně motivovat k úsporám, tedy k nižší spotřebě tím, že by se do určitého odběru platila nižší cena. Ti, kteří si kdysi namontovali přímotopy jako nejlevnější alternativu topení, protože na pořízení kotle či tepelného čerpadla neměli potřebné desítky či spíše stovky tisíc korun, začínají po téhle informaci vytrhávat parkety a budovat uprostřed obýváků ohniště.

V každém případě nám resort stále dluží odpověď na otázku, jak bude tarif nakonec vypadat. Nevíme vlastně ani, jestli vůbec nějaký návrh existuje, a na to už je tedy opravdu nejvyšší čas.

Ministr práce a sociálních věcí Jurečka sice nemá s energiemi nic společného, nicméně i on má nápad na levný tarif. Musí se ovšem vyrovnat s dopady své předchozí myšlenky, kterou zahltil úřady práce tunami formulářů pro získání příspěvku na bydlení. Tudy už cesta nevede, novou slevu na energii by měli rovnou vyřizovat její dodavatelé. Ani Jurečka ale zatím nemá vymyšlené, kdo by tak mohl slevu dostat. Se svou vizí chudobných a potřebných s milionovým příjmem za rok totiž narazil už u jednorázového příspěvku na dítě.

Navíc tu existuje jistá pravděpodobnost, že jestli budou podmínky pro získání levné elektřiny či plynu stejně jednoduché, jako jsou dnes u vládní podpory bydlení, vyřadí to dodavatele energií z provozu na pár let dopředu. Jestli se dokázali vyrovnat s náporem statisíců nových klientů po zkrachovalé Bohemia Energy, příval nové státní byrokracie by je udolal.

Člověk opravdu nemusí fandit opozici, aby se kvůli energetické krizi začal hněvat na současné ministry. Ve chvíli, kdy cena za několik měsíců topení stoupne na dvouapůlnásobek té původní, si i „bohatý člověk“, který doposud žádnou státní pomoc nepotřeboval, musí říkat: Co vlastně stát, vláda dělá? Zejména když vidí, že benzin v okolních zemích nezdražuje jako u nás, že se v zahraničí nerozpakují lidem pomoci okamžitě a viditelně a nezkoumají tam dlouhé měsíce, kdo jejich pomoc potřebuje více a kdo méně.

Dokonce už i chudší Bulharsko přijalo ucelený balíček podpory, který zahrnuje například snížení daně na chléb a na jeden rok nižší daň na topení a zemní plyn pro domácnosti.

Ano, český rozpočet je vyplundrovaný a nemůže si dovolit velká gesta. Je ovšem otázka, jestli si vláda může dovolit řešit energetickou krizi pouze doporučením studené sprchy.