Zatímco politici v Evropě zoufale hledají, kde a jak sehnat peníze na vyšší ceny energie, jak lidem kompenzovat vysokou inflaci a jak odstínit neblahý vliv války na Ukrajině na ekonomiku, maďarský premiér Viktor Orbán má jasno: Zdaníme „nadměrné zisky“ velkých firem.

Doma se Orbán prezentuje jako lidový lídr, který novými daněmi uvalenými na banky, pojišťovny, velké řetězce, energetické, telekomunikační a letecké firmy vycpe lecjakou díru ve státním rozpočtu. Hlavním cílem má být nejen ulevit lidem ohledně cen energií, ale také poslat peníze armádě. Ta má být posílena a má projít mohutným modernizačním programem, který budou maďarským vojákům závidět jejich kolegové ve všech zemích střední Evropy. Teď se ale ukazuje, že je to jaksi na dluh. Oznámení Orbánova plánu burza odměnila propadem akcií největších maďarských firem, ropné skupiny MOL o 14 procent a banky OTP o 12 procent.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Není to poprvé, co se Orbán rozhodl, že vyřeší maďarské problémy pomocí velkého byznysu, a to tak, aby z toho vyšel jako ochránce obyčejných daňových poplatníků. Podobný recept už zavedl po své drtivé volební výhře v roce 2010, aby dal do kupy ekonomiku zplundrovanou předchozí rozhazovačnou politikou socialisticko-liberálních vlád v kombinaci s dopady finanční krize.

Kdysi oznámené speciální daně na dodavatele energií nebo na banky měly být dočasné, podobně jako ty nové. Ale dodnes Maďaři dostávají každý měsíc složenky za plyn, kde je jasně vyznačeno, že nižší cenu zařídila vláda a strana Fidesz. I nyní se má z nových daní kompenzovat lidem růst cen energií.

Tentokrát si Orbán sahá pro peníze sice ze stejného důvodu – kombinace vládního rozhazování a celkové špatné ekonomické situace –, ale za tu domácí část může on sám. Maďarská ekonomika, která dostala zabrat v první polovině roku nejen válkou, ale i politikou vlády před volbami, není v nejlepším stavu.

Budapešť se zároveň nemůže těšit na příliv peněz na obnovu po pandemii z unijních fondů. Brusel totiž blokuje jejich odeslání kvůli sporu o právní stát a kvůli korupci, která vládu Orbánovy strany Fidesz charakterizuje.

Orbán má ovšem v rukou zajímavé karty. Je to on, kdo zase blokuje snahu Evropské unie zakázat dovoz ruské ropy a údajně si při nedávné návštěvě předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové v Budapešti řekl výměnou za stažení svého veta přesně o ty věci, které mu ostatní Evropané nechtějí dát: odblokování fondů obnovy, možnost čerpat peníze z Evropské centrální banky a ukončení procesu, kterým se čerpání unijních fondů podmiňuje plněním právě podmínek právního státu. Jinými slovy, dejte mi peníze, přestaňte otravovat a já vám nebudu kazit společný postup vůči Rusku.

Je to čisté politické vydírání. Nejde už ani o to, že Orbán se stal opravdu ruským trojským koněm. Unie nyní čelí otevřenému konfliktu s členem, který chce výpalné za to, že se bude chovat podle pravidel. Podobně postupuje turecký prezident Recep Erdogan v Severoatlantické alianci vůči návrhu na přijetí Finska a Švédska za členy.

Viktor Orbán dal navíc tento týden znovu najevo, že se nenechá ve svém čím dál víc autoritářském stylu omezovat. Díky ústavní většině, kterou získal v dubnových volbách, nechal upravit ústavu a mohl tak vyhlásit výjimečný stav. Ten mu umožňuje vládnout pomocí dekretů. Zdůvodněním jsou dopady války, podle něj nesmyslná politika sankcí vůči Rusku a drastická inflace. Pravomoci bude mít vláda podobné jako v době pandemie, čímž se „výjimečný stav“ pomalu stává v Maďarsku normou.

Orbán hraje hru, která mu naprosto umožňuje ovládat situaci doma, ale která ohrožuje celou Evropu: koncentruje ve svých rukou veškerou moc, kupuje si přízeň armády a čím dál víc se odstřihává od pravidel demokratického společenství. Hra je to celkem nebezpečná.