Letošní podzim se nám nebude líbit. Září bude docela ostré a pak to potrvá nejméně do ledna. Drahota postoupí dál do našich bankovních kont. Přibudou tisíce lidí, kteří spadnou do chatrné sociální sítě státu. Chleba bude dražší, benzin bude dražší, bydlení bude dražší, i když se zdá, že víc to snad už ani nejde. Začne topná sezona, ale mnozí budou mrznout. Nebudou mít na zaplacení plynu nebo elektřiny. A do toho všeho zmaru přijdou hned dvoje volby – poslední zářijový týden komunální a senátní a zároveň se už rozjede ostrá kampaň pro ty lednové prezidentské. Zapneme televizi nebo počítač a hned na nás vyskočí Babiš s Okamurou a začnou naše mozky bombardovat xenofobní negativitou. Demokratické strany budou bezradné ještě více než dnes. Česko pokryje temnota. Ta pověstná havlovská „blbá nálada“, kterou kdysi přinesla frustrace z klausovské transformace, bude proti tomu úplná vánoční pohádka.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Bude to pohroma. Anebo také ne, ale je to bohužel dost pravděpodobné. Skutečně nás čekají napjaté chvíle. Současná vláda pěti demokratických stran dělá proti svým evropským kolegyním zatím jen velmi málo, aby ulevila zemi od postcovidové a válečné krize. Země západní Evropy už mají snížené daně na potraviny nebo energie. A Česko? Někdy v srpnu si snad budou moci Češi s nízkými a středně velkými příjmy požádat o jednorázovou dávku pěti tisíc korun, která jejich problémy opravdu nevyřeší. Teprve na konci června chce představit úsporný energetický tarif, který by měl občanům ulevit od extrémně drahých energií. Je to pozdě a výsledek je nejistý. Možná někdy v době voleb začne celý ten plán pomoci fungovat, a i kdyby byl opravdu účinný, o čemž musíme pochybovat, polovina střední a celá nižší sociální třída už bude mít nebývalé ekonomické potíže. 

„Pod hranici chudoby se propadlo 15–16 procent Čechů místo tradičních 8–10 procent,“ píše o trendu posledních dvou let sociolog Daniel Prokop z výzkumné agentury PAQ Research. To není dobré. Ale prakticky všechny aktuální ekonomické ukazatele říkají, že bude ještě hůř.

Nepůjde samozřejmě o žádný hladomor. Po ulicích nebudou polehávat těla vyhladovělých Čechů. Přesto tu rapidně naroste počet lidí, kteří bez pomoci státu nebo bez vlastního zadlužení nezvládnou udržet ekonomický provoz svých rodin. Tak například podle dat ministerstva spravedlnosti narostl počet nově zahájených exekucí proti loňsku o 11,4 procenta. To zní docela varovně.

Výzkumníci společnosti PAQ Research nedávno odhalili, že na konci dubna vydávalo 22 procent domácností na bydlení přes 40 procent všech svých příjmů. A nárok na příspěvek na bydlení vzniká v Praze už při výdajích 35 procent a jinde 30 procent příjmu. Reálně by mohl tento příspěvek pobírat až milion domácností v Česku, ale stát ho letos v březnu vyplatil necelým 170 tisícům z nich. Žádost je totiž neskutečně komplikovaná a stát s tím nechce nic moc udělat. Protože, jak řekl Petr Fiala, premiér a předseda strany hlásající už třicet let, že se má každý především postarat o sebe sám: „Uvědomme si, že se pohybujeme mezi dvěma správnými principy – na jedné straně omezení byrokracie, na druhé straně oprávněný požadavek, aby se dávky vyplácely těm, kteří na ně mají skutečně nárok. Nějaká forma kontroly tady být musí.“

Ano, uvědomme si, že pořádek být musí a že stát nemůže dopustit, aby si kdekdo načerpal nějaké ty tisíce navíc. Zvlášť když sám na sebe stát tak přísný není a jen na IT zakázkách promrhává miliardy. Jenže tady nejde o pravicovost nebo levicovost sociální politiky státu. Příklad s dávkou na bydlení ukazuje, že je tu obří doutnající sociální kotel, který každou chvíli hrozí výbuchem. Pro dávky si mohou najednou začít chodit desítky tisíc lidí a další je nově začnou požadovat, když stát nepřijde s nějakou pomocí v současné krizi. Zatíží nás to pak samozřejmě všechny.

Každý, kdo platí státu daně, platí si tím i jistý druh pojištění před ekonomickou krizí. V zemi, kde stát ponechal základní lidskou potřebu přežít zimu v teple na volné ruce trhu, je nutné, aby politici naše daně opravdu jako takovou pojistku chápali. Protože nyní přichází čas pojistného plnění.

Podzimní volby budou zcela jistě vyjadřovat právě spokojenost s tím, jak vláda Petra Fialy dokázala lidem s drahotou pomoci, výměnou za jejich daně. V Praze to ještě nebude tak zlé, Praha je relativně bohatá. I tady ale roste nespokojenost. Nežijí tu jen byznysmeni, ale také třeba mladí vědci nebo pracovníci muzeí, kteří tu dávno nedosáhnou na vlastní nemovitost a bohužel už ani na tržní nájem v důstojně velkém bytě na periferii. A ve velké části zbytku země na podzim uvidíme silnou tendenci k protestnímu hlasování, tedy k volbě ANO nebo SPD a dalších extrémů. Jeden ani nechce domýšlet, jak pak v lednu dopadnou prezidentské volby.

Vláda by měla pomoci zemi okamžitě a výrazně. Jinak dojde k dalšímu politickému rozdělení Česka, dalšímu posilování populistických obchodníků s negativními emocemi, a tedy k dalšímu zdržení v cestě za moderním demokratickým státem. Vláda Petra Fialy by měla urychleně dát Česku pocit, že stát je tu ochoten a schopen svým občanům pomáhat.