Nový guvernér národní banky obdivuje Aloise Rašína, otce československé koruny. Ve svém prvním rozhovoru po jmenování dokonce nechal na střechu banky vynést dva Rašínovy obrazy, aby se s nimi mohl vyfotit.

Jasné přihlášení k Rašínově odkazu je správné. Jenže nestačí jen opakovat krédo „pracuj a šetři“. Šetření je mrtvé, zabily ho centrální banky úroky menšími než inflace. A Rašín inflaci neporazil šetřením, ale masivním posílením koruny.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Tu můžeme dnes posilovat snáz než před sto lety. Tehdy si republika musela devizové rezervy půjčovat v zahraničí. Teď máme 161 miliard eur, za které jsme vytvořili biliony korun. Ty biliony mají banky převážně uložené v národní bance, která jim platí 5,75 procenta ročně. V zahraničí na rezervách vyděláváme dlouhodobě jenom dvě procenta, takže celý podnik děsivě prodělává.

Jde ke cti nového guvernéra, že chce zvýšit podíl akcií v rezervách, aby podnik vydělával. Podobně vznikl singapurský fond bohatství GIC, hodně akcií v rezervách mají také Švýcaři. Dlouhodobě taková investice pomůže veřejným financím, ale problém s inflací v této dekádě neřeší.

Přitom péče o cenovou stabilitu je jediným ústavním úkolem národní banky. Pro dosažení tohoto úkolu musí při 15procentní inflaci použít všechny dostupné prostředky. Pokud tak vědomě nečiní, cíleně porušuje ústavní zadání a historie ji za to odsoudí.

Silná koruna je dnes lepším nástrojem než zvyšování úroků. V ekonomii se neshodneme, jak rychle a s jakou silou úroky na inflaci působí. Domácnosti, firmy a stát si tolik zvykly na dlouhodobě nízké úroky, že řada z nich už o moc vyšší nezvládne. Oproti tomu silná koruna působí rychle a jasně, a to i na nabídkovou inflaci, ceny benzinu a elektřiny.

Také posilování koruny bolí, hlavně vývozce. Ale vývozci vydělávali na minulých intervencích proti koruně, teď bychom intervence jen vynulovali. Jasně, nemůžeme korunu posílit hned o třetinu, abychom inflaci mechanicky úplně smazali. Ale koruna silnější o desetinu by dala jasný signál všem, že národní banka inflaci nebude tolerovat, přestali bychom čekat další dvojciferné zdražování.

Nový guvernér chce správně zrušit automatické zvyšování platů v národní bance o inflaci. Měl by ale jít dál a srazit platy sedmičlenné bankovní radě na polovinu, dokud inflace nespadne pod dvě procenta. Rada je za rekordní inflaci zodpovědná, měla by za své selhání přijmout následky.

Rašínův úkol pro člena bankovní rady je dnes jasný: Pracuj, abys inflaci zrušil. Dokud to nezvládneš, šetři na svém platu.