Fáze očekávání tradičně přechází ve fázi zklamání. Sotva voliči vystřelili hnutí STAN, s představou, že jde o stranu skautů, na samotný vrchol politiky a udělali z něj druhou nejsilnější vládní stranu, zjišťují, že se možná dost sekli.

Po sérii stanařských kauziček přišlo obvinění člena předsednictva STAN a náměstka pražského primátora Petra Hlubučka z korupčního spolčení při zadávání zakázek. Pro STAN je to tvrdá rána. Nejen proto, že snižuje jeho šance na volební úspěch v Praze. Hlavně proto, že může jít o příslovečnou poslední kapku, kdy se změní sentiment, přeteče pohár voličské trpělivosti, zlomí se dosud dobrá pověst hnutí a začne se vytrácet jeho masivní celostátní podpora.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Řekněme si, proč se to může stát. Dosavadní kauzy STAN se ještě daly interpretovat jako drobná individuální selhání. Ať už šlo o neprůhledné dary z Kypru, které hnutí nakonec vrátilo. Nebo neschopnost místopředsedy Jana Farského pochopit, že pokud chce půl roku studovat v USA, musí se vzdát poslaneckého mandátu. Nebo údiv europoslance Stanislava Polčáka nad tím, že těžko může být současně politikem i lobbistou, který hodlá inkasovat miliony od obcí v okolí muničního skladu Vrbětice za to, že jim „zařídil“ státní odškodnění. Teď, když policie obvinila Petra Hlubučka z korupce, už to na individuální selhání tak lehce shodit nepůjde. Je to příliš velká rána a vedení STAN se těžko může tvářit ve stylu „my nic, my muzikanti“.

První problém je v tom, že kauza míří do samotného jádra hnutí. Společně s Hlubučkem je obviněn jeho přítel Michal Redl, podnikatel s až příliš úzkými vazbami na proslulého zločince Radovana Krejčíře. Soudu v Krejčířových tunelovacích kauzách se Redl vyhnul jen proto, že si sehnal posudky, že je psychicky nemocný, a není tedy schopen vnímat trestní řízení. Tento po všech stránkách nedůvěryhodný člověk se přitom motal kolem STAN od jeho samotného vzniku a posléze s ním Stanislav Polčák konzultoval obsazení nejrůznějších lukrativních postů v Praze. A teď nové obvinění. Redl prostě splňuje dokonale definici stranického kmotra. Těžko někdo z vedení STAN může tvrdit, že neví, o kom je řeč.

Další problém je v tom, že s kmotrovstvím nebyl nikdo ve STAN ochotný či schopný něco udělat. Hlubuček spolupracující s Redlem se těšil, alespoň v Praze, úctě a respektu. Byl náměstkem primátora, a dokonce byl nominován jako trojka STAN do podzimních komunálních voleb. Mimochodem STAN do nich jde samostatně, takže se ostatním středopravým formacím v Praze nyní asi dost ulevilo. 

Ale zpět: Odpověď předsedy Starostů Víta Rakušana na otázku, proč Hlubučka držel ve funkci, totiž, že „Hlubuček byl řádně zvolený a Starostové ctí princip subsidiarity“, sice obstojí v testu logiky, ale nikoli v testu důvěry. Ve skutečnosti všichni ve STAN věděli, že se Hlubuček stýká s lidmi z polosvěta, tušili, že podniká podivné akce na hraně korupce. A přesto ho jedni zvolili a ti nahoře proti němu nezasáhli. Co to tedy může z pohledu voliče znamenat? Že ve vedení STAN jsou buď politici hloupí, nebo zastrašení, nebo v tom jedou taky. A ruku na srdce: Chce někdo volit stranu, kde má hlavní slovo hloupost, zbabělost nebo korupce?

Je nutno říci, že vedení STAN bylo z pražské organizace upřímně nešťastné. Z rozhovorů s čelnými představiteli Starostů už drahnou dobu vyplývalo, že se vlastně těší, až Hlubuček a spol. shoří. Štval je, odsuzovali ho, nejeli v tom s ním. Jenže znovu – proč nezasáhli?! Starostové nyní připomínají ODS z nultých let, kdy si Mirek Topolánek a Petr Nečas na jednu stranu stěžovali na kmotrovství a na druhou se neodvažovali něco skutečně razantního  podniknout, protože se báli, co by se stalo se stranickým financováním a s podporou na stranických sněmech. ODS postupně dopadla, jak dopadla, rány si lízala deset let. A vlastně se ze svrabu nevyhrabala úplně dodnes. Starostové vypadají, jako by se z toho nedokázali nebo nechtěli poučit.

STAN se nyní nachází v bodu zlomu. Vládne, což vždy znamená postupnou ztrátu příčetnosti, k čemuž, jak vidno, dochází. Teď jde o to, jestli bude přístupný terapii. Buď si uvědomí, že takto už opravdu ne, že výmluvy na subsidiaritu neobstojí, protože subsidiarita znamená, že by se mělo rozhodovat o věcech veřejných na nejnižší možné úrovni, nikoli že by měla na co nejnižší úrovni kvést korupce. Nebo to stanařům nedojde a pojedou z kopce.

Výsledkem čehož se Starostové s velkým „S“ postupně opět rozsypou na houfec starostů s „s“ malým. Tak, jako to bylo před rokem 2004, když Petr Gazdík ze Suché Lozi dostal nápad, že by zdola mohlo vyrůst něco jiného a lepšího, než původně bylo nahoře.