Hypoteční mánie v uplynulých dvou letech a následný růst cen domů a bytů umístily Česko na přední příčky světového žebříčku zemí nejvíce ohrožených realitní bublinou. Ukazují to data shromážděná agenturou Bloomberg. Agentura připomíná, že v zemích s předraženými nemovitostmi hrozí, že současný růst úrokových sazeb zatíží domácnosti s hypotékami a zhorší perspektivy pro ekonomický růst.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Analytici Bloomberg Economics sestavili žebříček 30 zemí (jde o členy OECD a země kandidující na přijetí do této organizace) seřazených podle nadhodnocení tamních realit. Na prvním místě je Nový Zéland, následovaný Českou republikou a Maďarskem. Na čtvrtém místě je Rakousko, pak Kanada, Portugalsko a Spojené státy.

Žebříček zohledňuje pět parametrů, kterými nadhodnocení nemovitostí lze posuzovat: cenu nemovitostí vůči měsíčním nájmům, cenu vůči příjmům, reálný a nominální meziroční růst cen a meziroční růst úvěrů. Ve všech těchto parametrech skončilo Česko na předních příčkách.

Analýza Bloombergu také ukazuje, že 19 členských zemí OECD, včetně Česka, má poměr ceny bytů k nájmům a k příjmům nyní dokonce vyšší, než tomu bylo před finanční krizí v roce 2008.  To podle analytiků naznačuje, že jsou ceny v mnoha zemích výš, než by bylo ekonomicky opodstatnitelné. Cena průměrného bytu se podle analýzy v Česku rovná skoro 170 měsíčním nájmům (1. místo v žebříčku), na koupi průměrného bytu pak Češi potřebují skoro 141 měsíčních příjmů (5. místo v žebříčku).

Meziroční tempo nominálního růstu cen nemovitostí v Česku bylo třetí největší ze sledované třicítky zemí. Podle Bloombergu (u Česka vychází z dat londýnské analytické společnosti CEIC Data za prosinec 2021) o více než 20 procent. V reálném růstu pak Česko figuruje na druhém místě s hodnotou 25,8 procenta. 

Web Rizikove nemovitosti 22

Výsledkem může podle odborníků být nárůst špatných úvěrů u bank a útlum úvěrování, které je zásadní pro chod firem a hospodářskou prosperitu. Bloomberg ale připomíná, že krach cen podobný tomu z roku 2008 není pravděpodobný. „Banky zpřísnily standardy, úspory domácností jsou stále robustní a mnoho zemí se stále potýká s nedostatkem bydlení. Také pracovní trhy jsou silné a poskytují důležitý polštář,“ napsala agentura.

Česko loni zažilo nejvyšší poptávku po hypotékách v historii. Podle dat ČNB banky poskytly nové hypotéky v hodnotě 368 miliard korun, o 70 procent více než v roce 2020. Rostl také průměrný měsíční objem udělených hypoték – oproti předchozímu roku dvojnásobně. Lidé se v době pandemie vrhli do nákupů nemovitostí, aby si pojistili úspory, využili nízkých úrokových sazeb a ušetřili na zrušené dani z převodu. Česká národní banka opakovaně varovala, že ceny bytů a domů jsou leckde nadhodnocené o více než čtvrtinu. Podle ČNB se rostoucí ceny nemovitostí staly i rizikem pro stabilitu bankovního systému, mimo jiné také proto, že některé banky poskytovaly hypotéky i lidem, kteří si je nemohli dovolit.

Národní banka proto pravidla pro udělování hypoték v posledních letech postupně zpřísňovala a tlačila na banky, aby klienty posuzovaly přísněji. Poslední zpřísnění platí od dubna, kdy ČNB vrátila do hry limity na hypotéky, které byly v době covidové krize na čas vypnuté. Jde o limity na příjmy a celkové dluhy – omezení označovaná zkratkami DSTI a DTI. Hypoteční boom v Česku letos ale skončil, protože ČNB zvedala úrokové sazby (od středy jsou už sedm procent),  a stále méně lidí si může dovolit drahé byty kupovat a brát si hypotéky s vyššími splátkami. 

Pokud se chcete dozvědět více ze světa investic, naučit se investovat nebo si udělat pořádek ve svých financích, odebírejte newsletter Peníze HN, jako to dělá už přes šest tisíc našich čtenářů.

XTB