Na okraji Zlína nedaleko hřbitova, kde je pochovaná nejvýznamnější osobnost města – továrník a vizionář Tomáš Baťa –, stojí luxusní vila. Její majitel ale tak pozitivně jako legendární obuvník vnímán není. Podnikatel Michal Redl je už dva týdny obviněný z organizování korupce kolem pražského dopravního podniku. A přestože je papírově téměř nemajetný, na něj napojené firmy vlastní restaurace, hotel nebo přímo Redlovo luxusní sídlo.  

Zástavu na dům podle aktuálního zjištění HN drží firma téměř osmdesátileté důchodkyně, která bydlí v paneláku v Kojetíně na Olomoucku. Podle smlouvy mezi její a Redlovou firmou půjčila žena podnikateli desítky milionů korun. Její společnost přitom podle záznamů v obchodním rejstříku nemá žádný obrat, pouze půjčuje peníze.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Vilu, ve které podle policistů Redl trvale žije, vlastní firma Kidron. V té několik let figuroval Redlův otec Petr, jednal za ni ale buď jako předseda představenstva, nebo následně jako samotný vlastník zlínský advokát Václav Petrásek. Ten ostatně vystupuje jako jednatel či majitel v mnoha firmách, které mají vazbu na Redlovy. A detektivové tvrdí, že za nimi ve skutečnosti stojí právě Michal Redl.

Dům na firmu Kidron převedl jeho otec v únoru 2009 – znalec jej tehdy ocenil na 15,6 milionu korun. Redl starší touto operací zvýšil základní kapitál společnosti ze dvou na 17,6 milionu, a získal tak i její nově upsané akcie.

Samotná vila je ale od dubna 2019 zatížena milionovou zástavou ve prospěch společnosti Comitia Finance SE. Jak je uvedeno v katastru nemovitostí, zástava slouží k zajištění dluhu od 80 do 120 milionů korun. 

Redlova firma se podle veřejně dostupné smlouvy zavázala Comitii hradit z úvěru devítiprocentní úrok, přičemž celý dluh měla splatit nejpozději do konce června 2021. Zástava ale na nemovitosti „visí“ dál a z veřejných dat není jasné, jaký je aktuální stav půjčky.

Seniorka: Nic vám neřeknu

Redakci okolnosti půjčky v řádu desítek milionů nevysvětlila ani majitelka věřitelské firmy Comitia – devětasedmdesátiletá důchodkyně Eva Kamenická. Redaktoři ji zastihli v jejím bytě v šestitisícovém městě Kojetín na Olomoucku. „Nebudu se s vámi bavit, nic vám neřeknu,“ řekla pouze žena a zabouchla dveře bytu.

Například podle sousedů každopádně seniorka nikdy větší majetky neměla. „Že by měla firmu a půjčovala takové peníze? Tomu nevěřím. Celý život ji znám jako zdravotní sestru, která bydlí kousek od nás v malém bytě,“ reagovala jedna ze seniorčiných sousedek.

Kamenická se stala stoprocentní majitelkou společnosti na konci roku 2016 – a to ve chvíli, kdy byl základní kapitál společnosti již téměř půl miliardy korun. Comitia vznikla už v roce 2012, tehdy s třímilionovým kapitálem.

Dlouhodobě ji přes další společnost ovládala neprůhledná britská firma Alpenglow Investments limited. Odkud pocházely stamiliony, které během této doby do firmy Comitia podle záznamů v obchodním rejstříku přitekly, ale není jasné. Zhruba rok jako konečný vlastník vystupoval rovněž ostravský advokát David Metelka. S ním se redakci nepodařilo spojit.

Kamenická má podle zjištění redakce vazby na Pavla Rozehnala, který v minulosti vystupoval vedle řady jiných firem také například v původním zlínském podniku Svit. V jeho areálu dnes Redl vlastní budovu č. 13. Rozehnal figuruje také přímo v orgánech Comitia Finance a podepisoval za ni některé ze smluv na úvěry, které firma uzavírala s dalšími subjekty. Kamenická Rozehnalovi v minulosti například darovala dům na Berounsku. Podle Rozehnala je podnikání Comitie naprosto v pořádku: „Firma již řadu let hospodaří s poměrně velkým ziskem, ze kterého odvádí značné daně. Zisk umožňuje rozvoj firmy.“ Jak doplnil, o úvěru s firmou Kidron jednal s Redlovým člověkem Petráskem. Na otázku zda a kolik Kidron zaplatil na úrocích, či kolik přesně si od společnosti Comitia půjčil, Rozehnal odpověděl, že se jedná o obchodní tajemství a nebude se k tomu vyjadřovat.

Jak lze vyčíst z veřejných zdrojů, Comitia Finance pracuje s minimálními cizími prostředky. Neustále zvyšuje pohledávky z obchodních vztahů, ale tržby má nulové – v praxi to znamená, že se „živí“ pouze půjčováním peněz.

Několik desetimilionových úvěrů si od ní sjednala například i společnost Z-Group zlínského miliardáře Zdeňka Zemka nebo realitní společnost Amádeus Real, kterou spoluvlastní developer Václav Klán. Ten byl před rokem pravomocně odsouzen k podmíněnému trestu za podvod. 

Podle Karla Samce, tiskového mluvčího firmy Amádeus Real, společnost služby Comitie využívá dlouhodobě. „Jakýkoli kontakt s panem Redlem musíme důrazně odmítnout,“ řekl redakci Samec s tím, že podrobnosti o půjčce podléhají obchodnímu tajemství a tudíž je nebude komentovat. 

Zemkova firma na dotaz redakce o vztahu ke společnosti Comitia neodpověděla. 

Stejně tak se nevyjádřil ani nikdo z těch, koho redakce zastihla minulý týden přímo ve zlínské vile. Žena, která se odmítla představit, nechtěla ani odpovědět na otázku, zda je přítomna Redlova snoubenka Denisa Furmanová. I ta figuruje v orgánech některých z firem spojených s Redlem. 

Redakce se pokoušela kontaktovat i samotného oficiálního majitele Kidronu Petráska, svůj mobilní telefon ale nezvedal a nereagoval ani na zaslané dotazy. A k zastižení nebyl ani na své zlínské soukromé adrese. Na místě byla přítomna pouze žena, která se před redaktory schovávala a čekala, až odjedou.

Michal Redl
Petr Redl spoluvlastni i legendární zlínský hotel Moskva (nyní Zlín). Blízko něj je hotel Garni, jejž spoluovládá Redlova společnost.
Foto: Tomáš Škoda

Servírka: To je jasné, jste tu kvůli Redlovi

Kromě vily, kde Redl až do svého zatčení bydlel, ovládá společnost Kidron prostřednictvím několika dalších firem velkou část majetku, který je mu připisován. Například přes společnost Rexpo vlastní z poloviny tříhvězdičkový zlínský hotel Garni. A právě Kidron rovněž ovládá společnost 13. budova, pojmenovanou podle nemovitosti, již vlastní – zmíněný objekt číslo 13 v baťovském Svitu v samotném centru Zlína. 

Tam kromě desítek obchodů a kanceláří rovněž sídlí hned několik dalších firem spojených s Redlem. Mimo samotný Kidron je to i například jedna z jeho dceřiných firem IMMO Moravan, přes kterou Redl podle vyšetřovatelů koupil „konspirační“ byt v pražské Dlážděné ulici. Právě tam měl se svou údajnou organizovanou zločineckou skupinou řešit mimo jiné dělení úplatků z pražského dopravního podniku.

Všechny firmy mají jednu společnou kancelář, pro lidi „zvenčí“ ale nedostupnou. „Nemáte domluvenou schůzku,“ odmítla redaktory HN v pátek po poledni pracovnice jedné ze společností.

Michal Redl
Třináctá budova baťovského Svitu, kterou vlastní s Redlem spřízněná firma.
Foto: Tomáš Škoda

Petrásek coby majitel Kidronu pak stojí i za společností Fidelis. A i ta má na sebe „napsanou“ zajímavou nemovitost. V lesích na okraji Zlína jí totiž patří restaurace Koliba u černého medvěda. V té je manažerkou Redlova švagrová – sestra jeho nevlastního bratra. „Vedoucí tady dnes není, nevím, kdy byste ji tady mohli zastihnout,“ řekla redaktorům jedna z přítomných servírek. Na otázku, proč si myslí, že ji HN hledají, odpověděla: „To je jasné, kvůli panu Redlovi.“

Michal Redl
Hospodu Koliba, již vlastní další na Redla napojená firma, spravuje jeho švagrová.
Foto: Tomáš Škoda

Další restaurace, nebo spíše hospoda sídlí v objektu, který spoluvlastní tentokrát samotný Michal Redl – a to v nedalekých Otrokovicích. Redl objekt ovládá zhruba z osminy od roku 2020, kdy mu svůj podíl darovala jeho matka.

Spolu se zahradou ve Zlíně se jedná se o jedinou nemovitost, kterou má na sebe Michal Redl oficiálně napsanou. Všechny ostatní nemovitosti, včetně pozemků, bytů a dalších budov, oficiálně patří pod firmy, jež ovládají osoby blízké Redlovi. Mezi nimi je právě Petrásek nebo Radek Majc, který v současnosti vystupuje jako Redlův opatrovník.

Michal Redl
Část otrokovické budovy dostal Redl od své matky. Sídlí v ní místní hospoda.
Foto: Tomáš Škoda