Mnozí lékaři to dobře znají, člověk, který je už ve své poslední fázi života, najednou ožije, je aktivní a snaží se zapojit do běžných činností. Konci to nezabrání ani jej to neoddálí, je to nicméně nejlepší chvíle pro rozloučení. Při pohledu na poslední čísla výsledků české ekonomiky se nelze zbavit dojmu, že i tady jde o jakési poslední vzepětí před volným pádem.

Nejde o to, že by statistika byla nějak špatná, či dokonce tragická. To vůbec ne. Naopak, poslední čísla z průmyslu i stavebnictví byla podstatně lepší, než se čekalo. Bohužel, z dalších údajů se zdá, že to byla poslední dobrá čísla, která v následujících měsících a možná i letech uvidíme.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Nejdřív ke stavební výrobě: roste už třináctý měsíc v řadě. Z hlediska budoucího vývoje bytového trhu je skvělou zprávou, že se staví stále víc bytů (s více než 5300 zahájenými byty se výstavba poprvé přiblížila roku 2006. Od té doby se stavělo méně a bytový deficit hrozivě narostl). A roste také počet nově vydaných stavebních povolení.

Z hlediska budoucích zájemců o bydlení je ale špatnou zprávou to, že bytů bude sice víc, budou ovšem podstatně dražší. Jestli kvůli růstu cen energií a stavebních materiálů meziročně podražila výstavba rodinného domu zhruba o pětinu, nejvíc za posledních pětadvacet let, potom cena bytů, které teprve nyní dostaly povolení, stoupla o třetinu. Protitlaky (očekávaná recese, rostoucí úroky i platná omezení na hypoteční úvěry) výrazně zpomalí poptávku. Jestliže současná výstavba začala teprve nyní dohánět patnáctiletý deficit, potom současná kombinace inflace a ekonomického zpomalení může výhledově bytové stavebnictví zbrzdit na další jednu až dvě dekády.

Jestliže stavebnictví roste především díky bytům, potom výsledky průmyslu po dlouhé době zachránila výroba automobilů. Po třech měsících poklesu a celkem devíti měsících průběžných propadů a extrémně slabého růstu lze poprvé mluvit o skutečně dobrých číslech. A jsou za nimi i automobily, které byly kvůli nedostatku komponentů doposud brzdou.

Průmysl analytiky překvapil, neboť mu věštili stagnaci. Ani poslední čísla ovšem nezměnila přesvědčení o tom, kam směřuje dlouhodobý vývoj. Hodnota nových zakázek ze zahraničí stoupla o pět procent, což je třikrát méně než inflace. Spolu s nedávno zveřejněným indexem nákupních manažerů, který se poprvé téměř po dvou letech propadl pod padesátibodovou hranici (která dělí růst od poklesu), dochází nyní k prudkému poklesu průmyslové výroby, který má být srovnatelný s květnem roku 2020, kdy došlo kvůli koronavirové epidemii takřka k uzavření ekonomiky.

Poprvé za dva roky také došlo k poklesu počtu zaměstnanců. Navíc se zdá, že hlavní vlna propouštění přijde na podzim. Průmysl zaměstnává zhruba 36 procent pracujících a na HDP se podílí třiceti procenty. Všechny jeho potíže tedy dopadnou na celou ekonomiku.

Firmy se kvůli drahým úrokům nepouštějí do nových investic. Jako subdodavatelům se řadě z nich nedaří kvůli inflaci vyjednat se zahraničními odběrateli vyšší ceny, což bude výrobu limitovat i v dalších měsících. Spolu s drahou energií a neustále jen těžce průchozím mezinárodním obchodem.

A soubor nedobrých zpráv doplňuje prohloubení deficitu zahraničního obchodu kvůli prudce rostoucím cenám. Každému by měl připomenout, že za svoji aktuální sílu vděčí koruna výhradně zásahům centrální banky na měnovém trhu.

Momentka z české ekonomiky zachycená statistiky není sice úplně špatná. Pokud bychom ji ale měli zasadit do stopáže celovečerního filmu, pořád to vypadá spíše na pořádné drama než na lehkou letní komedii.