Nejsou místa na středních školách. Je to obrovské překvapení, protože přece nikdo nemohl tušit, že se bude hlásit tolik dětí! Ne, dělám si legraci. To, že místa nebudou, bylo úplně jasné zhruba patnáct let. Od momentu, kdy se začalo rodit více dětí než obvykle. Jenom se na to úplně všichni vykašlali. Ministerstvo školství i kraje coby zřizovatelé. A tisíce dětí na jejich ignorantství doplatí.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

To, co sledujeme, je další ukázka absolutního selhání státu. Na jednu stranu se dokola tvrdí, jakou je školství prioritou, do volebních programů se píší věty o znalostní ekonomice a podobně, ale když dojde na praxi, je to katastrofa na pokračování.

Důvody jsou v zásadě dva. Tím prvním je neschopnost a vypočítavost. Cokoli naplánovat na delší dobu dopředu je zjevně nad schopnosti zdejší administrativy, ať už ji vede kdokoli. Volí se na čtyři roky, takže všechno, co přesahuje horizont jednoho volebního období, jako třeba kapacita škol, je odsouváno stranou. Body to bezprostředně nepřinese, takže se žije v režimu tady a teď. Občas to vybuchne a všichni se pak tváří překvapeně. Jako nyní.

Druhým důvodem, proč nejsou místa na středních školách, je lobbing. Rodiče i děti samozřejmě vědí, že nejlepší pro život je všeobecné střední vzdělání, které umožňuje kariérní variabilitu, což je v rychle se měnícím světě podmínka úspěchu. Stát jim ale úspěch přes všechny proklamace nechce umožnit. Zatímco průměr EU je 50 procent dětí absolvujících všeobecné střední vzdělání, u nás je to jen 25 procent. Na základě lobbingu průmyslníků se kapacitou preferují učňáky produkující levnou pracovní sílu, kterou poptávají provozy s nízkou přidanou hodnotou. A tak zejména ve chvíli, kdy přijde silnější populační ročník, na ně z donucení míří i ti, kteří mají rozhodně na víc.

Český stát pracuje proti dlouhodobému zájmu vlastních obyvatel v mnoha ohledech. Ale ve školství je to, bohužel, vidět asi nejlépe.