Ruský prezident Vladimir Putin je známý tím, že návštěvy i těch nejvýše postavených politiků na sebe nechává dlouho, často i hodiny, čekat. I proto se stalo okamžitě virálním video, které ukazuje, jak Putin nervózně čeká a popochází dlouhých padesát sekund před schůzkou s tureckým kolegou Recepem Erdoganem při jejich společné návštěvě v Íránu.

Pozorovatelé to vykládají tak, že turecký vládce dal tímto ruskému kolegovi jasně najevo, kdo drží v ruce lepší karty současné geopolitické situace. Očekává se, že Erdogan by mohl být jedním z mála politiků, kteří dokážou zprostředkovat nějakou dohodu mezi Ruskem a Ukrajinou, ať už by šlo o vývoz ukrajinského obilí, nebo dokonce o příměří.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Schůzka tureckého a ruského prezidenta s íránským duchovním vládcem Alím Chameneím v Teheránu vůbec ukázala nové možnosti ruské diplomacie a nové postavení Ruska v mezinárodních vztazích. Írán a Rusko nyní spojuje to, že obě země čelí tvrdým mezinárodním sankcím, mají ekonomické potíže a vlastně si tak nějak zůstaly samy sobě. Plus k nim lze zařadit třeba Venezuelu nebo Severní Koreu.

Čínský prezident Si Ťin-pching se asi k Putinovi neobrátí vyloženě zády, ale bude vztahy a schůzky s ním pečlivě dávkovat. Všeobecné očekávání dalšího vývoje je, že Rusko se postupně dostane do závislosti na Číně jako odbytišti ropy či plynu a cestě, skrz niž může získávat potřebné technologie. Zvýší se tak závislost Moskvy na Pekingu.

Rusko si od vypuknutí občanských válek v Libyi a Sýrii před deseti lety hraje na velmoc, která ovlivňuje dění třeba na Blízkém východě. Právě ale soupeření s Tureckem a prezidentem Erdoganem osobně v tomto regionu teď ukáže, jak moc vlivu Moskvě zůstalo poté, co ruská vojska zaútočila na Ukrajinu a demokratické země světa Moskvu sankcemi odstřihly od mezinárodní ekonomiky.

Soudě podle průběhu návštěvy Íránu, odkud si Moskva kupuje i drony, jsou dny Ruska jako globální mocnosti minulostí, i když země stále vlastní jaderné zbraně a zásadní zdroje energetických surovin. Co ale s tím, když vás partneři v mezinárodních vztazích přestanou brát vážně a vám nezbývá nic než ostrá slova a hrubá síla?