Pamatuji se na ten den docela přesně. Začínaly prázdniny 1968 a táta nám četl z novin Dva tisíce slov – článek, který podepsala celá plejáda tehdy významných československých osobností. Všichni jsme byli nadšení. O svobodě se už mluví a píše, svoboda bude! Ale naše naděje netrvala ani do konce těch prázdnin. Rozjezdily ji pásy sovětských tanků a zadupaly boty jejich vojáků.

Národ, který se ze svých chyb nepoučí, je odsouzen je stále opakovat, říká jedna stará moudrost.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Neopakujme tedy svoje předešlé chyby, neboť poučení je zcela jasné:

- Musíme být ve všech směrech nezávislí na Rusku.

- Obrana vlasti musí být věcí všech občanů, a ne jenom šestnácti tisíc vojáků z povolání.

- Znamená to obnovit povinnou vojenskou službu a vytvořit domobranu, jako to bývalo.

- Je třeba zvýšit podstatně rozpočet na armádu.

- Stejně tak musí mít všechny výrobní podniky plán alternativní zbrojní výroby, jak bývalo.

- Zdevastované strategické zásoby surovin, paliv a komponent musíme nejenom naplnit na tabulkové stavy, ale na hodnoty zcela nové, odpovídající vážnosti situace.

- Musíme se držet zuby nehty NATO a vzhledem ke skutečnosti, že je to organizace veskrze demokratická, kde jeden nespolehlivý člen (třebas Turecko) může vetovat rozhodnutí všech dalších, vytvořit ještě ze spolehlivých a odhodlaných zemí spolek – nazvěme to pracovně Malé NATO – uvnitř NATO, ve kterém překvapení typu mnichovská dohoda 1938 bude vyloučeno.

Shrnuto, sečteno, musíme se řídit starou moudrostí, podle které „Chceš-li mír, připravuj se na válku!“ O její pravdivosti se opakovaně přesvědčovaly generace a generace před námi. Kolik válek vzplanulo kvůli nedostatečnému odstrašování, nikdo nespočítá – nepochybně mnoho.

K tomu všemu je třeba pevné přesvědčení a vnitřní souhlas valné většiny národa. Chápu, že je velmi lákavé říci si německé Besser Rot als Tot (lepší rudý než mrtvý), ale on to je žvást. Pravdou je třetí moudrost od – tentokrát se ví, od koho – významného spoluzakladatele Spojených států amerických Benjamina Franklina: „Lidé, kteří obětují svobodu kvůli pochybným životním jistotám, nakonec přijdou o obojí – o svobodu i o životní jistoty!“