Americká ekonomika sklouzává do recese, technologickým obrům ale jen tak něco nohy nepodrazí. Hospodářské výsledky za druhé kalendářní čtvrtletí, které velká pětka vydala v průběhu týdne, investoři přijali s jedinou výjimkou pozitivně. Zazářil zejména Amazon, jehož tržby díky rostoucímu zájmu o cloudové služby překonaly očekávání a akcie v reakci na to v pátek přidaly přes 10 procent.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Silnými prodeji iPhonů překvapil ve čtvrtek Apple. Microsoft a Alphabet (mateřská společnost Googlu) podaly sice horší výsledky, než analytici očekávali, přesto jejich akcie díky optimistickým výhledům na další tři měsíce reagovaly výrazným růstem. Jako největší propadák se tak ukázal provozovatel Facebooku, společnost Meta, na jejímž reklamním byznysu cílícím na konečné zákazníky se podepsala zrychlující inflace a firma poprvé v historii vykázala pokles tržeb, i když jen o procento. Zisk se propadl o 36 procent.

Samotné firmy před třemi měsíci ve svých výhledech skloňovaly slova jako „nejistota“ či „výzvy“. „Očekávalo se, že tato výsledková sezona se ponese v duchu vystřízlivění,“ uvedl Tomáš Pfeiler, portfolio manažer společnosti Cyrrus. „Místo toho se ukázalo, že technologickým firmám se pořád daří a zřejmě to tak zůstane,“ dodal. 

Zejména Amazon oslnil investory tím, že v době sílících ekonomických problémů zveřejnil lepší výsledky, než se očekávalo. Jeho tržby vzrostly meziročně o sedm procent na 121 miliard dolarů (2,9 bilionu korun) a byly o dvě miliardy vyšší, než předpovídal Wall Street. Firma sice vykázala čistou ztrátu dvou miliard dolarů (v červených číslech je navíc již druhý kvartál po sobě), za výsledkem stojí ale především její nevýhodná investice do výrobce elektrických dodávek a pick-upů Rivian. Investory pak potěšil výhled na probíhající čtvrtletí, ve kterém Amazon očekává až 17procentní růst tržeb.  

Výsledky technologických gigantů
(za 2. kalendářní čtvrtletí 2022)

Microsoft

Tržby: 51,9 mld. USD (+12 %)

Zisk: 16, 74 mld. USD (1,7 %)

Alphabet

Tržby: 69,7 mld. USD (+13 %)

Zisk: 16 mld. USD (-13,6 %)

Meta

Tržby: 28,82 mld. USD (-1 %)

Zisk: 6,69 mld. USD (-36 %)

Apple

Tržby: 83 mld. USD (+1,9 %)

Zisk: 19,4 mld. USD (-10,6 %)

Amazon

Tržby: 121,2 mld. USD (+7 %)

Ztráta: -2 mld. USD

 „Amazon zveřejnil lepší než očekávané výnosy i dobrý výhled,“ uvedl Pfeiler. Dobré výsledky táhly zejména rostoucí cloudové služby (Amazon Web Service neboli AWS) a také inzerce. Amazon začal cloudové služby poskytovat firmám jako jedna z prvních velkých společností a s třetinovým podílem na trhu je v tomto směru vůbec největším hráčem. Tržby AWS vzrostly meziročně o 33 procent na 19,7 miliardy dolarů (476 miliard korun) a lehce tak překonaly očekávání analytiků, inzerce posílila o 18 procent na 8,8 miliardy korun. 

Právě v cloudu podle Pfeilera spočívá budoucnost podnikání. „Hodně firem nyní hledá cloudová řešení a investice do IT nijak nebrzdí, zatímco domácnosti kvůli inflaci výdaje osekávají,“ vysvětluje. To potvrzuje i akciový analytik České spořitelny Jan Šafránek. „Výsledky potvrdily silné základy jednoho z hlavních trendů a růstových faktorů pro akciový trh, jímž je digitalizace a přechod do cloudu,“ uvedl analytik. 

Odborník na cloudová řešení poradenské společnosti Pwc Jakub Obetko za aktuálním růstem této oblasti vidí dvě hlavní příčiny – vývoj nových aplikací a škálování těch stávajících. „Nové digitální služby a produkty se dnes budují primárně v cloudu a toto prostředí je pro vývoj ideální, jelikož odstraňuje počáteční náklady na hardware, umožňuje rychlé škálování a podobně,” uvádí Obetko. „Na tržbách se podílí také škálování existujících služeb a produktů vybudovaných v cloudu, protože s růstem využívají více zdrojů nebo i služeb poskytovatele cloudu,” dodává.

Technologické firmy v souhrnu podle Pfeilera vykázaly „velmi dobré výsledky“. „Daří se zejména těm, které dělají byznys pro jiné firmy, což bylo hodně vidět u Microsoftu, který rovněž expanduje v cloudu. Výhled na cloud je celkově hodně optimistický,“ přiblížil Pfeiler. „Horší je to u firem, jejichž byznys je orientovaný na koncového spotřebitele. U Facebooku je vidět, že online reklama zřetelně oslabuje,“ dodal.

Pokud se chcete dozvědět více ze světa investic, naučit se investovat nebo si udělat pořádek ve svých financích, odebírejte newsletter Peníze HN, jako to dělá už přes šest tisíc našich čtenářů.

XTB