Doufali jste, že vám už na podzim stát pomůže s náklady na vytápění? Tak to jste se těšili zbytečně. Vláda nakonec pošle v letošním roce na podporu jen zlomek ze slibovaných miliard. A navíc bude pravděpodobně kompenzovat jen zvýšené náklady na elektřinu. Lidé, kteří topí plynem nebo jsou napojeni na dálkové vytápění, si budou muset počkat na příští rok.

„Ve čtvrtek a pátek nám zástupci ministerstva průmyslu jasně řekli, že na podporu letos půjde jen asi deset miliard korun, a to pravděpodobně jen pro elektřinu a plošně. Pokud to tedy vydělíme odběrnými místy, vychází to na nějaké dva až dva a půl tisíce na jednoho,“ řekl HN dobře informovaný zdroj s tím, že se nastavení může změnit ještě na jednání vlády. Tu samou informaci HN potvrdily pod podmínkou anonymity i dva další účastníci jednání.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Podle mluvčího ministerstva průmyslu Vojtěcha Srnky je příspěvek na elektřinu jen jednou z variant. „Na elektřinu je připojena každá domácnost, my bychom tedy takto mezi ně schválenou částku rozdělili a pomohli jim tak se zvýšenými cenami všech energií,“ říká s tím, že by takto na příspěvek dosáhli například i ti, co využívají tuhá paliva. 

Pár tisíc na elektřinu ale asi neudělá radost těm, kterým vyskočily ceny za vytápění na několikanásobek a kteří se bojí, jak přežijí letošní zimu. Vláda přitom v rámci takzvaného úsporného tarifu slibuje, že domácnostem s extrémně drahými energiemi pomůže poměrně výrazně. Z informací na webu ministerstva průmyslu vyplývá, že by některé domácnosti mohly získat na topnou sezonu skoro 17 tisíc.

Připravovaný tarif má začít fungovat od začátku topné sezony letos na podzim. Zákon, který ho zavádí, v pondělí podepsal prezident Miloš Zeman. Šance, že se suma na podporu ještě letos zvýší, jsou ale minimální. Vláda novelu rozpočtu na letošní rok schválila minulou středu.

Výši pomoci hájí mluvčí ministerstva financí Tomáš Weiss: „Vzhledem k načasování vládní pomoci, tři měsíce letos a nejméně devět měsíců příští rok, pokrývá letošní novelizovaný státní rozpočet zhruba jednu čtvrtinu celkové pomoci.“

A jak říká ministr průmyslu Jozef Síkela, lidé slibované peníze nakonec dostanou. „Počítám s tím, že na pomoc domácnostem s vysokými cenami energií poskytne vláda původně schválenou částku, která se nebude snižovat. Tedy 27 miliard prostřednictvím úsporného tarifu na plyn a elektřinu, 3,6 miliardy na pomoc těm, kteří vytápí v domácích kotelnách, a deset miliard na pomoc těm, kteří mají vytápění zajištěno z centrálních tepláren. Kromě toho odpustíme poplatky za obnovitelné zdroje ve zbytku letošního a po celý příští rok,“ napsal HN a dodal, že detailní podobu pomoci určí svým nařízením vláda. A na něj se odkázal i při opakovaném dotazu, zda letos budou jen dva až tři tisíce na elektřinu.

Podle zdrojů HN, které se zúčastnily výše zmiňovaných jednání, se bude další vlna podpory rozjíždět v lednu nebo únoru příštího roku. A pokud se nic nezmění, tak až toto druhé kolo by se mělo týkat elektřiny, plynu i dálkového vytápění.

Největší dodavatel energií, státem ovládaný ČEZ, nechtěl připravované nařízení vlády a osekání letošní podpory jen na elektřinu komentovat. Příliš sdílná není ani jednička u plynu, firma innogy. „Slyšeli jsme o tom, jsme mírně řečeno rozladěni,“ říká mluvčí firmy Martin Chalupský.

Právě dodavatelé mají hrát u připravovaného tarifu stěžejní roli. Ten je nastavený tak, že spotřebitelé dostanou dotaci bez toho, aby si o ni museli kdekoliv žádat. Peníze mají jít dodavatelům energií a ti o danou částku zákazníkům sníží zálohy.

Otázkou je, zda slibovaná podpora bude dostatečná. Objevují se i hlasy, které volají po jejím navýšení nad celkem zhruba 40 miliard, o nichž mluví ministr Síkela. Ceny energií jsou na svých historických maximech a prakticky všichni obchodníci museli už opakovaně zdražovat. Někteří aktualizují ceníky každý měsíc.

Při pohledu na velkoobchodní trhy je jasné proč. Elektřina, která ještě na začátku loňského roku stála kolem 50 eur za megawatthodinu, nyní stojí násobně tolik. Dodávka na příští rok se prodává na Pražské energetické burze za 370 eur, proud na zimní měsíce ale stojí i 500 a více eur.

Silová složka činila ještě před krizí zhruba jen polovinu z konečné faktury, zbytek byly regulační poplatky. I tak mnoho domácností čekal v letošním roce cenový šok v podobě zdražení o stovky procent.

Podobně je na tom plyn. Ten se nyní prodává na velkoobchodních trzích i za 200 eur za megawatthodinu. Průměrná cena v roce 2020 byla jen něco okolo 15 eur. Vytápění rodinného domu tak následující zimu může vyjít na 100 tisíc a více korun. A jsou i případy, kdy vzrostly zálohy za topení na sedm či deset tisíc korun majitelům bytů.

A rychlé řešení je v nedohlednu. Ceny žene nahoru primárně ruská agrese na Ukrajině. A omezování dodávek plynu do Evropy ze strany ruské státní společnosti Gazprom. Například plynovod Nord Stream 1, který plyn vede po dně Baltského moře, je od minulého týdne vytížený asi jen z dvaceti procent.