Když premiér Petr Fiala promluví o energetice nebo daních, musí ti, kteří stále investují na pražské burze, zbystřit. Jde totiž o velké peníze. Ukázalo to pondělní obchodování na pražské burze, během něhož index PX klesl o víc než dvě procenta. Burzu táhl dolů především ČEZ,  který odepsal mimořádných sedm procent. Navíc v úterý dopoledne pokles akcií polostátní energetiky pokračoval, takže byly velkou část dne k mání i za méně než tisíc korun. Proti červnovým maximům byla akcie ČEZ o 220 korun níž. To znamená, že pryč je skoro pětina tehdejší hodnoty. 

Investory už to pořádně pálí a jejich reakce jsou o to prudší, že důvodem jsou plány vlády, o kterých ministři či sám premiér mluví bez toho, že by brali v úvahu dopad na trh.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

To, co burziány v pondělí tak vyděsilo, byl sobotní rozhovor premiéra Fialy pro deník Právo , v němž mluvil o zdanění těch, „kdo mají neočekávané zisky v důsledku situace na světových trzích s energiemi“ (tato pasáž rozhovoru není k dispozici online). Což si všichni přeložili tak, že na tapetě je ČEZ. S jeho neočekávanými zisky je to sice všelijaké – velkou část produkce přece energetický kolos prodává s předstihem, a tak se současné rekordní ceny plně projeví až v průběhu několika let – ale není pochyb, že pokud taková daň parlamentem projde, bude se ČEZ týkat.

Dalšími „firmami k oholení“ mají být banky profitující z vysokých úroků, které jim v rámci boje s inflací vyplácí za „přebytečnou“ hotovost ČNB. A protože banky tvoří zbylou část relevantních akcií na pražské burze, schytali to investoři i z této strany.

Není propad ČEZ přehnaný? Vždyť o dani z mimořádných zisků se mluví měsíce. Zřejmě převládlo přesvědčení, že to vláda myslí vážně a že aparát ministerstev už připravuje konkrétní řešení. Dojem posílila uniklá analýza Národní rozpočtové rady, ve které už najdeme konkrétnější představu o výnosech – a tedy o šrámech, které by utržili akcionáři. Jako šok působí navrhovaná výše daně: stát by si vzal nejméně 40 procent nečekaných zisků, ale možná až 60. Energetické firmy – ne jen samotný ČEZ – by tak mohly odvést až 32 miliard, bankovní sektor dokonce dvakrát tolik. A to jen za letošek.

Z tohoto pohledu je pozoruhodné, že bankovní tituly zdaleka tolik nepadají. Může to být tím, že poklesem vyvolaným možností recese, a tedy i hrozbou horší platební morálky klientů prošly v době, kdy ČEZ ještě mířil vzhůru. A také je fakt, že banky v souhrnu vydělávají víc než energetiky. Je ale také možné, že investoři nevěří v reálnost prosazení takové daně ze strany vládní koalice. Vždyť s jakou bravurou šéfové bank odrazili předchozí pokus o zdanění finančního sektoru za minulé vlády a uchlácholili tehdejšího premiéra Andreje Babiše příslibem příspěvků do Národního rozvojového fondu. Že by to neuhrály nyní, když má silné postavení pravice?  

Otázka je, jak vážné nebezpečí hrozí akcionářům energetických firem. Pozorné čtení premiérových odpovědí prošpikovaných výrazy jako „hledat nějakou formu solidarity“, „budeme se (o tom) bavit“, „zvážit“ či „umím si představit“ naznačuje, jaké potíže má předseda pravicové strany s uvalením nové daně. Tvrdé jádro voličů ODS naštve, nové příznivce přitom nepřitáhne.

Vlastně nejhorší – a přitom docela pravděpodobnou – variantou je, že po dlouhých diskusích vláda žádnou daň z mimořádných zisků neprosadí či se v rámci politických kompromisů dosažených pod tlakem lobbistů okleští tak, že se v hluboce deficitním rozpočtu vlastně ztratí.

Za touto epizodou ale zůstane znejistěný kapitálový trh. Někteří investoři vnímají manévry kolem daně jako snahu srazit cenu akcií s cílem usnadnit – tedy zlevnit – vykoupení výrobní části ČEZ, s kterým Fiala počítá. Případné stažení ČEZ z burzy by pak bylo hodně velkým hřebíkem do rakve českého kapitálového trhu. Vždyť bez ČEZ by objemy obchodů s akciemi v Praze klesly nejméně o čtyřicet procent, podle posledních čísel o víc než polovinu.