Už dlouho nepřineslo rozhodnutí České národní banky o úrokových sazbách tolik reakcí ze strany ekonomů a byznysu. Zatímco ekonomové hodnotí rozhodnutí centrálních bankéřů ponechat klíčovou sazbu na úrovni sedmi procent spíše kriticky, většina lidí z firem naopak tento krok vítá.

„Rozhodnutí ponechat sazby na stávajících úrovních považuji za špatné,“ uvádí hlavní ekonom Patria Finance Jan Bureš a pokračuje: „Stále platí, že minimálně polovina inflace je poptávková a tu lze krotit zvyšováním sazeb.“

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Hlavní ekonom Cyrrusu Vít Hradil dokonce zpochybňuje důvěryhodnost ČNB. „Namísto standardního postupu, kdy centrální banka svou analýzou dospěje k akci, se tentokrát nejprve rozhodla, co chce dělat, a následně tomuto podřídila svou analýzu,“ kritizuje Hradil.

Opačný názor má podnikatelský sektor. „Zdravý rozum zvítězil nad šedou teorií. Rostoucí sazby v žádném případě nezabrání dovezené inflaci. Na růstu sazeb vydělávaly jen banky,“ kvituje postup ČNB Otto Daněk, místopředseda Asociace exportérů a šéf strojírenské firmy ATAS elektromotory. Výjimkou je pouze majitel Isolit-Bravo Kvido Štěpánek. „Pokud nezvyšují sazby, tak pracují ve stejném režimu, ve kterém jedou už od roku 2008. Tisknou se peníze a decentně se to nazývá kvantitativním uvolňováním,“ dodává.

Podle analytiků ale ke zvýšení úroků ještě může dojít v druhé části roku. Nejdříve by se tak mohlo stát na dalším měnovém zasedání v září.