Na dluhopisových trzích dochází k dramatické změně v myšlení investorů. Ti ztratili obavy z příliš prudkého růstu úrokových sazeb ze strany centrálních bank a opět se vrhli na bondy. Zatímco na začátku roku tak ceny dluhopisů celosvětově klesaly a jejich výnosy naopak rostly, v posledních měsících je tomu naopak. Ceny stoupají a výnosy klesají. Nevídaný cenový růst přitom zažily české státní obligace.

„Za poslední měsíc index českých státních dluhopisů podle agentury Bloomberg vzrostl o 4,5 procenta a za dva měsíce o 9,6 procenta. V obou případech – za měsíc i za dva měsíce – jde o nejvyšší nárůst indexu od roku 1999, co se sestavuje,“ upozorňuje hlavní ekonom J&T Banky Petr Sklenář. Index obsahuje dvacet dluhopisových emisí v celkovém objemu dvou bilionů korun.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Letošního dna dosáhl index 20. června, kdy se dostal na hodnotu necelých 202 bodů, v minulých dnech se pohyboval na úrovni téměř 225 bodů. Ostatně vývoj lze vidět i na propadu výnosů, a to zejména u bondů s delší splatností.

Konkrétně u desetiletého dluhopisu byly výnosy podle serveru Investing.com před měsícem ve výši 4,6 procenta a klesly až zhruba na 3,7 procenta. V posledních dnech ovšem výnos opět trochu vzrostl na 3,9 procenta. 

Snížení výnosů u českých státních dluhopisů je dobrou zprávou pro český stát. Investoři jsou totiž ochotní půjčovat za nižší úrok než před měsícem či dvěma. Státu se tak mohou zlevnit dluhopisové emise, které vydává na pokrytí státního dluhu.

Za vývojem v posledních měsících stojí několik faktorů. Investoři už přestali počítat s tak vysokou inflací, které se ještě před pár měsíci strašně báli. „Ekonomiky jdou do recese a na základě toho začaly jít ceny dluhopisů nahoru,“ dodává bankéř, který si nepřál být jmenován.

Trhy tak spoléhají na to, že recese srazí míru inflace. To bude mít dopad na centrální bankéře a jejich měnovou politiku, která přinejmenším nebude tak agresivní jako dosud. „Je to kombinace toho, že se změnil postoj České národní banky, která nyní říká, že nebude dál zvyšovat úrokové sazby. Zároveň se změnil globální sentiment a trhy již začínají vyhlížet obrat u centrálních bank,“ uvádí Sklenář. Podle něj trhy očekávají, že centrální banky začnou snižovat sazby již příští rok. To se týká zejména americké centrální banky Fed. „Domácí a globální vlivy se spojily, což vedlo k mohutnému poklesu výnosů,“ doplňuje Sklenář. Výnosy se snižovaly zejména u bondů s delší dobou splatnosti.

Růst cen českých státních dluhopisů ale nemusí dlouho trvat. „Na české vládní dluhopisy mám nyní opatrný názor. Domnívám se, že silný růst tržních cen českých vládních dluhopisů z posledních týdnů je pouze pozitivní korekcí v rámci delšího medvědího klesajícího trendu,“ říká Michal Stupavský, investiční stratég skupiny Conseq.

Ceny bondů by podle něj měly opět začít klesat během následujících týdnů. „Jako hlavní důvody tohoto očekávaného tržního vývoje spatřuji zaprvé i nadále extrémně zvýšenou inflaci v české ekonomice, která bude teprve kulminovat v průběhu následujících měsíců nad hranicí dvaceti procent. Zadruhé stále enormně zvýšený rozpočtový deficit české vlády, který bude znamenat pokračování masivního přílivu nových dluhopisů na trh,“ doplňuje Stupavský. Zvýšená nabídka pak bude tlačit cenu dluhopisů dolů. 

Posledním faktorem je podle něj jestřábí měnová politika klíčové centrální banky Fed. Ta bude zvyšovat výnosy u amerických státních dluhopisů, které jsou měřítkem pro ostatní bondy.

Zajímavé je, že ceny českých státních bondů rostly navzdory varování ratingové agentury Moody’s, která zhoršila výhled země ze stabilního na negativní. Důvodem je závislost tuzemské ekonomiky na ruském plynu. Zastavení dodávek plynu by znamenalo hlubokou recesi.

Pokud se chcete dozvědět více ze světa investic, naučit se investovat nebo si udělat pořádek ve svých financích, odebírejte newsletter Peníze HN, jako to dělá už přes šest tisíc našich čtenářů.