V české kotlině se rozšířila zlatá investiční rada, že nejlepší je investovat každý měsíc část výplaty do indexu S&P 500. Je to sice nudné, ale levné, jednoduché a dosud to fungovalo. Naprostá většina portfolio manažerů totiž index nikdy neporazí a ještě si účtuje poplatky. Existuje ale jedna výjimka čnící nad ostatními: Warren Buffett. Už skoro šedesát let se ukazuje, že posílat peníze jemu je o parník výnosnější.

Každá výroční zpráva jím řízeného konglomerátu Berkshire Hathaway začíná totožně. Na straně dvě je za každý jednotlivý rok od roku 1965 uvedena výkonnost Berkshire v porovnání s indexem S&P 500. V průměru se peníze svěřené Buffettovi zhodnotí o více než 20 procent ročně, index zvládne přes 10 procent. Od zmíněného roku Buffett zhodnotil jmění o 3,6 milionu procent, index jen o 30 tisíc procent.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Berkshire existovala od roku 1839, tedy dávno předtím, než Buffett, příští týden slavící 92. narozeniny, přišel na svět. V roce 1948 měla tato textilní společnost přes 11 tisíc zaměstnanců a generovala v dnešních číslech tržby přes 300 milionů dolarů ročně. Ke konci 50. let začaly její akcie klesat, což zaujalo tehdy skoro třicetiletého Buffetta a začal je skupovat. V roce 1964 chtěl z investice vystoupit, ale nepohodl se s šéfem firmy Seaburym Stantonem.

Stanton mu nabídl za jeho akcie méně, než si Buffett představoval. Proto se rozhodl přikoupit další, převzal ve firmě kontrolu a Stantona vyhodil. Začala historie Berkshire, jak ji dnes zná každý investor. Okamžik převzetí ale považuje sám Buffett za jednu z největších chyb své kariéry, neboť si tím k noze uvázal kouli kapitálově nákladného textilního byznysu. Poměrně rychle ale firmu změnil a jádrem se stalo pojišťovnictví.

Pojistky podle výroční zprávy z minulého roku tvoří na celkových tržbách konglomerátu více než 27 procent. Klíčovým podnikem je GEICO, který prodává pojistky na vozy a má přes 41 tisíc zaměstnanců. Buffett do něj investoval už ve svých začátcích, v 90. letech ho koupil. Druhý nejvyšší podíl na tržbách pak má zpracovatelský průmysl, kam patří třeba výrobce baterií Duracell.

Celkem dnes Berkshire ovládá většinou skrze stoprocentní podíl na 70 firem a zaměstnává přes 370 tisíc lidí. Investoři občas tomuto faktu věnují méně pozornosti, než si zaslouží, neboť se nejvíce dívají na Buffettovy investice do firem obchodovaných na burze. Na konci letošního druhého čtvrtletí byla tržní kapitalizace Berkshire 612 miliard dolarů, hodnota jejího akciového portfolia činila přes 300 miliard dolarů. 

Šokující titulky ze začátku srpna, že Berkshire se propadla ve druhém čtvrtletí do ztráty 43,8 miliardy korun, proto nemají velký význam. Byznysová část Berkshire je dál motorem na peníze a konglomerát zvýšil meziročně provozní zisk o 39 procent na 28 miliard dolarů. Sám Buffett říká, že v případě jeho firmy by měli investoři ignorovat čtvrtletní výsledky a uvědomit si, že současná zmiňovaná ztráta jde na vrub propadu akcií.

V akciovém portfoliu má Buffett a jeho spolupracovníci, třeba investor Charlie Munger, dalších 45 společností. Více než 40 procent v něm zabírá Apple, dále Bank of America a výrobce jeho nejoblíbenějšího nápoje Coca-Cola.

Většinou investory ale zajímají změny, a tak zachytili, že v posledním reportovaném čtvrtletí Buffett například významně zvýšil podíl v Occidental Petroleum. V minulém týdnu vyšla zpráva, podle níž má Buffett povolení regulátora získat až poloviční podíl. Zdá se proto, že cílem může být ropnou firmu zcela převzít.

Další Buffettovou sázkou je, že Microsoft do příštího roku převezme herní společnost Activision Blizzard, kam investoval zcela nedávno. Po dlouhé době hromadění hotovosti, která se loni vyšplhala až na 150 miliard dolarů, začal tedy v současných tržních propadech znovu ve velkém utrácet.

Kdo chce Buffettovo akciové portfolio kopírovat, musí počítat s několikaměsíčním zpožděním. Znamená to ale využívat jen části jeho geniality, neboť na stoprocentně vlastněný byznys Berkshire Hathaway si investor nesáhne. Poměrně snadným řešením je nákup akcií Berkshire, které jsou od svého březnového vrcholu o sedmnáct procent níž, byť jejich ohodnocení je pořád poměrně vysoké.

Historická výkonnost nezaručuje totéž v budoucnu, nicméně pokud by člověk investoval do Buffettovy firmy na začátku milénia 500 korun, měl by na konci roku 2021 vklad zhodnocený na 4000 korun. V případě investice do indexu S&P 500 by měl 2,5 tisíce. Známý český investor Daniel Gladiš u Berkshire počítá s ročním zhodnocením kolem deseti procent, a navíc se nebojí, co bude, až Buffett zemře, neboť investiční legenda už vybrala své nástupce.

Pokud se chcete dozvědět více ze světa investic, naučit se investovat nebo si udělat pořádek ve svých financích, odebírejte newsletter Peníze HN, jako to dělá už přes šest tisíc našich čtenářů.

reces