Vysoké úrokové sazby sice výrazně zdražují například hypoteční úvěry, takže řada lidí prozatím odkládá nákup vlastního bydlení. Současně to ale znamená, že banky v Česku navyšují úroky také na svých tradičních vkladových produktech. Klienti toho využívají a ve snaze alespoň částečně ochránit své úspory před dvojcifernou inflací přesouvají stovky miliard korun z běžných účtů na spořicí a také na termínované vklady.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Dříve banky vábily klienty na refinancování, tedy výhodné převádění úvěrů v době klesajících úrokových sazeb. Nyní slouží jako lákadlo zvyšující se úrokové sazby na spořicích účtech.

HN prošly nabídky největších retailových bank u nás a zjistily, že patrně nejvýhodnější spořicí účet momentálně nabízí UniCredit Bank. Její klienti mohou zhodnocovat úspory do jednoho milionu korun sazbou 5,5 procenta ročně. Cokoliv nad touto částkou úročeno není. Zásadní ale je, že podmínky platí pouze pro nové klienty. Ti stávající si tento produkt zařídit nemohou. A nevýhodou také je, že UniCredit Bank neumožňuje posílat okamžité platby.

Spořicí účet zároveň slouží i jako běžný se všemi jeho výhodami, lze si na něm například nastavit trvalé příkazy. Část peněz je také možné odkládat si na další „podúčet“, na kterém platí stejné podmínky úročení. „O spořicí produkty je nyní mezi klienty enormní zájem,“ říká Petr Plocek, mluvčí UniCredit Bank.

Ve srovnání HN se mezi nejlepšími objevil i spořicí účet od Monety Money Bank. Zde je zůstatek do milionu korun úročen 5,3 procenta. Dobře z průzkumu vyšla také Expobank nabízející 4,61 procenta ročně či Trinity Bank, která slibuje zhodnocení vkladu do 400 tisíc korun úrokem 4,58 procenta. Všechny tyto banky navíc úročení maximální možnou sazbou nepodmiňují speciálními podmínkami.

Těmi se myslí například pravidelné posílání peněz do vybraných investičních produktů banky, což platí třeba v České spořitelně. V bance s nejvíce klienty v zemi mohou zákazníci úročit sazbou 4,25 procenta vklady do 200 tisíc korun v případě, že měsíčně investují alespoň 300 korun – kupříkladu do podílových fondů banky. V opačném případě se úroková sazba snižuje o jeden procentní bod.

I přesto mluvčí České spořitelny Filip Hrubý potvrzuje, že zájem klientů o spořicí účty je obrovský. „Za posledních šest měsíců došlo k historicky největšímu nárůstu objemu prostředků na spořicích účtech, a to ve výši šesti miliard korun,“ říká. Celkově tak mají klienti v bance na těchto produktech uloženo 180 miliard korun. Ve Fio bance jde o celkový objem ve výši 40 miliard. Z toho více než třetina, tedy 14 miliard, na konta přibyla během posledního půl roku.

Hlavním důvodem, proč klienti tyto produkty vyhledávají, je kromě zajímavého úročení jejich flexibilita. Z drtivé většiny spořicích účtů si dnes lze peníze bezplatně a během pár vteřin převést, a to i na konta vedená v jiných bankách. Současně platí, že většina finančních domů připisuje úroky měsíčně. Výjimkou je například Komerční banka, kde se výnosy připisují půlročně.

Lidé také musí počítat s tím, že banky vesměs ke spořicímu vyžadují i zřízení běžného účtu. Jeho vedení je však u drtivé většiny z nich zdarma – alespoň v případě jejich základních variant –, a navíc si je lze během pár minut založit on-line. Srážková daň, která se odečítá od úrokových výnosů, činí 15 procent.

Ze srovnání nabídky spořicích účtů vyplynulo, že nejvýhodnější sazby na trhu nabízejí spíše banky s menším počtem klientů. Podle finančních poradců, které HN oslovily, se tím tyto finanční domy snaží především zvyšovat svou klientskou základnu. A také jde o jeden z nejjednodušších způsobů, jak získat volné prostředky, které lze poté úročit u České národní banky (ČNB) ve výši jí stanovené repo sazby. Ta momentálně činí sedm procent.

Jistou alternativou ke spořicím účtům představují na úrovni bankovních produktů termínované vklady. I o ně je podle vyjádření bank momentálně velký zájem. Jen za poslední rok do těchto produktů Češi podle statistik ČNB nalili bezmála 221 miliard korun, což znamená meziroční nárůst o 44,2 procenta.

Oproti spořicím účtům mají tu výhodu, že jsou na nich vklady úročeny vyšší sazbou – v některých případech i šesti procenty –, a to po pevně stanovenou dobu, typicky půl roku či rok. Za tu dobu už sazby u spořicích účtů mohou být výrazně níže. Na druhou stranu klienti musí počítat s tím, že na tyto peníze nemohou po dobu fixace sáhnout. Poplatek může činit až sedm procent z předčasně vybíraného vkladu a mohou se také připravit o výnosy z úroků.

V původní verzi článku bylo na základě chybných informací poskytnutých UniCredit Bank uvedeno, že i stávající klienti tohoto finančního domu si mohou sjednat spořicí účet s úrokem 5,5 procenta. Tento produkt si ovšem mohou založit pouze noví klienti. Za chybu se omlouváme.

Pokud se chcete dozvědět více ze světa investic, naučit se investovat nebo si udělat pořádek ve svých financích, odebírejte newsletter Peníze HN, jako to dělá už přes šest tisíc našich čtenářů.