Energetická krize ukazuje, že bydlet v nájmu není nutně jen nouzové řešení pro lidi, kteří si nemohou dovolit vlastní bydlení. Může být naopak vítanou výhodou. S extrémním nárůstem cen elektřiny a plynu se někomu může finančně vyplatit odejít z nájmu nebo zazimovat dům a přečkat topnou sezonu třeba ve Španělsku, kde je teplo i v zimním období. 

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

 „Zimy ve Španělsku nejsou tuhé, v přímořských oblastech na jihu se ani neinstalují radiátory, neboť v zimě se tam pohybuje teplota kolem 23 stupňů. Španělsko je také nezávislé na ruském plynu. Putuje sem z Afriky nebo loděmi z Ameriky,“ říká Šárka Ayllónová z české společnosti Rellox, která se zabývá prodejem zahraničních nemovitostí.

Iberský poloostrov je navíc málo propojený se zbytkem Evropy, proto je vyrovnání cen těm evropským v rámci arbitráže prakticky nemožné. „Bydlím v Madridu v rodinném domě, běžně jsme jako čtyřčlenná rodina do loňského léta, kdy začaly ceny stoupat, platili za energie 40 až 50 eur měsíčně. Nyní platíme kolem 50 až 60 eur,“ popisuje Ayllónová zkušenost ze španělského hlavního města.

Hospodářské noviny proto shromáždily data týkající se cen energií, nájmů, zboží a dalších služeb za většinu evropských hlavních měst, aby spočítaly, kam se vyplatí z Česka na zimu odjet a vrátit se až na jaře. Většinu energií spotřebují podle statistik domácnosti v období od října do března. Proto se ve výpočtech počítá s odletem do levnějších krajů na dobu šesti měsíců. Výpočty jsou pro čtyři scénáře – dva pro rodiny v nájemním bytě a dva pro domácnosti bydlící ve vlastním rodinném domě. 

Rodina žijící v pražském nájemním bytě, kde se elektřinou svítí, vaří, ale topí se a ohřívá voda plynem, odstěhováním do Madridu na zimu ušetří zhruba 6000 korun. Vzhledem k tomu, že si bude muset pořídit letenky a všechny výpočty jsou průměry, jde o poměrně malý rozdíl. Podstatně zajímavější je výsledek pro domácnost využívající elektřinu ke všemu.

Pokud se elektřinou kromě vaření a svícení také topí a ohřívá voda, pak lze zimou strávenou v Madridu ušetřit na nákladech kolem 40 tisíc korun. Nájem v Madridu je sice vyšší než v Praze a stejně tak je tam dražší i zboží a služby, nicméně nevyrovná se to nákladům, které vzniknou domácnostem při konci fixace a přechodu na současné tržní ceny.

Může znít bláhově vůbec počítat s tržními – tedy spotovými cenami. Ve skutečnosti je ale nyní platí v Česku každá dvacátá domácnost, což znamená, že energetická krize jim zvýšila měsíční výdaje i o desítky tisíc korun. Například začátkem září oznámil distributor zelené energie Nano Green svým sedmi tisícům klientů, že buď přejdou na spotové ceny, nebo ať vypovědí smlouvu.

„Následujících šest měsíců nás bude na elektřině stát 250 tisíc korun,“ napsal na Twitteru Milan Starec, jeden ze zákazníků Nano Green. Bydlí ve velkém historickém domě, který nejde snadno zateplit, proto má velkou spotřebu energií na vytápění. Zároveň dodavatelé ČEZ nebo E.ON, u nichž lidé zpravidla hledají záchranu, přestali přijímat nové klienty.

Pokud už se domácnosti podaří najít nového dodavatele, často jim nenabídne nic lepšího než právě spotové ceny. Obzvlášť hrozivé jsou nárůsty nákladů na energie ve výši stovek procent u nezateplených rodinných domů. V takovém případě může dávat smysl dům zazimovat a jít na zimní období do nájmu, domácnost se přitom nemusí stěhovat hned do ciziny.

Pokud se tak ale rozhodne, má poměrně velký výběr. Pokud by vyrazila strávit půl roku do Říma, ušetří 27 tisíc korun. Návštěvou Athén by jí dokonce zůstalo 129 tisíc korun. Dovolit by si mohla s úsporou také Vídeň, Záhřeb, Nikósii nebo Vallettu. V případě rodinných domů se počítalo s náklady na bydlení ve vzdálenosti do 20 kilometrů od Prahy.

Do nákladů se počítaly odpisy, pojištění, zazimování, nikoliv však nájemné, neboť se počítá, že domácnost bydlí ve vlastním bez hypotéky. V Česku nejsou pronájmy domů moc rozšířené. Ze srovnání Hospodářských novin vychází, že v případě domu bez zateplení jsou náklady na energie o 230 procent vyšší, než když je dům energeticky úsporný.

Pokud by se při výpočtech vzala v úvahu i sleva, kterou vláda plánuje domácnostem poskytnout, změnilo by se toho jen málo. Modelová domácnost s plynovým vytápěním a ohříváním vody, ale vařením a svícením na elektřinu bude mít nárok na slevu 7423 korun. Domácnost v nezatepleném domě se stejným energetickým mixem dostane 12 075 korun.

Pokud domácnosti nemají možnost se odstěhovat a uvázly na spotovém trhu, nezbývá jim než doufat, že se Evropská unie dohodne na řešení vysokých cen energií. V pátek budou o návrzích řešení Evropské komise a českého předsednictví debatovat unijní ministři. Z uniklých materiálů vyplývá, že se bude jednat také o zastropování cen energií.


Pokud vás zajímají ekonomické a investiční analýzy nebo si chcete udělat pořádek ve financích, odebírejte newsletter Peníze HN, jako to dělá už přes šest tisíc našich čtenářů.