Když loni výrobce kuchyňských mís na pečení Remoska potřeboval peníze na pořízení nové výrobní linky, půjčil si je u drobných investorů. Na české platformě Fingood od nich vybral 26 milionů korun za jedenáctiprocentní úrok při roční splatnosti.

Fingood je na zdejší investiční scéně jednou z nejrychleji rostoucích společností. Prostřednictvím své online platformy předkládá projekty malých a středních českých firem investorům, aby se na ně složili. Dostávají příležitost s garantovaným výnosem mezi devíti a 12 procenty, firmy zase rychle naberou kapitál. Často je to pro ně překlenovací úvěr, například než dostanou slíbenou dotaci. To byl ostatně případ i frenštátské Remosky.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

„Crowdfundingové investování v Česku začíná nabírat na popularitě, je to moderní alternativa k bankám,“ říká Jan Horák, managing director Fingoodu. Podle jeho vyjádření od roku 2019 investoři přes platformu poslali na více než 170 projektů celkově miliardu korun. Její rychlý růst dokazuje i plán pro letošní rok, podle něhož by se tam mělo investorům nabídnout minimálně 140 projektů, zejména z developmentu a výroby.

Jde o peer-to-business crowdfunding, zisk tedy pochází z provizí, a to v jednotkách procent z investované částky. V průměru se přes Fingood, za nímž stojí investiční fond Alcor a také podnikatel Vít Endler a funguje na základě malé platební licence České národní banky, vybírá 12 milionů korun na jeden projekt a účastní se ho 700 investorů. Je to různorodá skupina – od vysokoškoláků, kteří investují tisícikorunu, až po movitější investory, kteří horní limit nemají a posílají milionové částky.

Obliba crowdfundingu roste v celé Evropě nejen mezi investory, sahají k němu i firmy. „Zejména teď, když úrokové sazby úvěrů v bankách výrazně stouply, se atraktivita crowdfundingových platforem zvýšila,“ říká Boris Tomčiak z poradenské služby Finlord. „Banky mají extrémně přísné limity na rizikovost úvěrového financování, proto musí někdy odmítat i projekty, které jsou stále ziskové, jen jim chybí několik parametrů, kupříkladu stáří společnosti, a prokazatelné minulé tržby,“ dodává Tomčiak. A právě na tento segment Fingood cílí.

Podle Tomčiaka se styl „lidé půjčují firmám“ v Česku rozmohl po marketingové akci společnosti Zonky. „Do povědomí veřejnosti se dostala možnost vydělávat tím, že přes online platformy půjčí své volné peníze a obdrží úrok.“

Horák, jenž má za sebou působení na manažerských pozicích v J&T Bance či Citibank, vidí poptávku po crowdfundingovém financování od firem jako enormní. Zhruba dva ze tří zájemců ale neprojdou interním dvojkolovým prověřováním. „Hlídáme si, aby se do naší nabídky nedostaly nezdravé projekty,“ podotýká Horák s tím, že investoři se vedle podrobné dokumentace mohou jet do daných firem podívat. Pro případ, kdyby úvěry nesplácely, ručí svými aktivy, většinou nemovitostmi. V defaultu Fingood eviduje jen tři procenta z investovaných projektů.

Crowdfundingovému investování v Česku dlouho vévodila platforma Fundlift z portfolia finanční skupiny Roklen. Po odchodu hlavních tváří Dominika Stroukala a Radka Musila ovšem její aktivita opadla a dnes nové investice nevypisuje. Mezi největší crowdfundingové portály v Česku tak vedle Fingoodu v současnosti patří Bondster, Ronda Invest, Upvest či Crowdberry.

Zřejmě nejžhavějším evropským hráčem v oboru je estonský start-up Estateguru. Předloni do něj investovala J&T Banka a Horák připouští, že jde o hlavní technologickou inspiraci pro Fingood. Český start-up letos chystá expanzi po kontinentu. V lednu bude jako první v Česku žádat ČNB o vydání crowdfundingové licence, díky níž bude moct své služby poskytovat na všech trzích EU. „Budeme tím ještě pod větším drobnohledem, ale pro investory je to další odlišení od konkurentů,“ dodává Horák.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.