Desátého června jela parta mladých lidí brněnskou tramvají na ohňostrojovou show, byli hlasití, pouštěli si hudbu, kouřili a jeden z cestujících se proti tomu ohradil. Řidič tramvaje sice zavolal policii, než ale hlídka přijela, parta i muž, který se ohradil, vystoupili na jedné ze zastávek. Došlo k potyčce, při které muž, který se předtím v tramvaji ohradil, vytáhl nůž a pobodal jednoho z hlučných mladíků tak, že zemřel.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Až potud je to taková obyčejná tragédie. Jenže my rádi dáváme lidem nálepky podle příslušnosti k nějakému kmenu. Z prvních jsme tedy udělali Romy a muže, který se v tramvaji ohradil, jsme zařadili ke kmeni Ukrajinců. Už to nebyla věc dvou lidí, kteří si vstoupili do cesty, neshodli se a vyřešili to tím nejhorším možným způsobem. Už to byla kmenová válka. Svolávaly se protesty, demonstrovalo se, náhodní příslušníci jednoho kmene napadli v Brně na ulici náhodné příslušníky druhého kmene… A náčelníci velkého kmene zvaného Česko? Nic.

Těmi náčelníky měli být třeba ministr vnitra Vít Rakušan ze STAN nebo klidně hlavní náčelník a premiér Petr Fiala, který by se měl zajímat o to, že se v jeho zemi právě mezi menšinami odehrávají nepokoje, které tu nebyly velmi dlouhé roky.

Za brněnskou tragédií se skrývá větší téma – od začátku války na Ukrajině vzrostla v Česku averze vůči Ukrajincům. Děláme, že ne, ale je to těžko popíratelný fakt. Podle květnového průzkumu CVVM 51 procent Čechů nesouhlasí s jejich podporou. O devět procentních bodů více než před rokem.

Ten problém začíná být vidět třeba ve školách, kam chodí desítky tisíc ukrajinských dětí. Nejen že se je nepovedlo začlenit zrovna ideálně. Mnohé školy si neumí dostatečně dobře poradit vedle výuky také třeba se šikanou ukrajinských dětí, jak bohužel dobře ukázal nedávný případ dívky, kterou na školním výletě poplivali čeští spolužáci. Je skvělé, že ji přijal prezident, ale je to zoufale málo. Zcela tu chybí komunikativní vládní postava, která by veřejnosti sdělovala, jak se Ukrajincům v Česku žije, jaké mají k dispozici výhody a hlavně, proč se jim pomáhá. Zkrátka někdo, kdo by tlumil vášně a nesmyslné představy ohromné části země o tom, co tu vlastně Ukrajinci dostávají.

Je to situace, která určitě vyžaduje pozornost, ale pasivní premiér Fiala a jeho ministři ji přenechávají extremistům. „Ukrajinec vraždil v Brně. To máme za tu naši solidaritu, pane premiére Fialo (ODS) a ministře vnitra Rakušane (STAN)?“ píše Tomio Okamura, vůdce SPD, na svém Facebooku, který sleduje skoro 400 tisíc lidí.

Vážně chce vláda Petra Fialy nechat tohle téma okamurovcům? Vážně chce rozvášněné demonstrace menšin živené nacionalisty a protofašisty na náměstích? Vážně není vláda schopna přenést na většinu země alespoň část té úžasné ušlechtilosti, která se pojí s naší pomocí lidem zasaženým válkou?

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist