Velice pomalu, metr po metru, a s těžkými ztrátami postupují nyní ukrajinské jednotky na jihovýchodě země okupovaném Ruskem. Jejich územní zisky jsou minimální. V rychlejším pohybu, s nímž v Kyjevě počítali, brání hustá minová pole, zákopy a betonové zátarasy. To, zda se Ukrajincům podaří prorazit houževnatou ruskou obranu, by mělo rozhodnout o zdaru či nezdaru současné ukrajinské ofenzivy.

Budou-li útočící ukrajinská vojska úspěšná, otevře se před nimi volný, vojensky prakticky nechráněný prostor – cesta směrem k Azovskému moři a na okupovaný Krymský poloostrov. Zůstanou-li na místě, jejich ofenziva půjde do ztracena, hodnotí vyhlídky německý server Spiegel Online.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Ukrajinci zatím zaznamenali dílčí úspěch u obcí Orichiv v Záporožské oblasti a Velyka Novosilka v Doněcké oblasti, kde se těsně přiblížili k ruské obranné linii. Sázejí přitom na mechanizovanou pěchotu čistící minová pole.

„Tím vytvářejí předpoklady pro menší územní zisky. Síly jim dosud nedošly. Doufají, že se jim průlom podaří a budou moci ve volném prostoru nasadit zbraně, které jim dodaly státy NATO,“ komentuje to ve Spiegelu expert washingtonského Centra pro strategický a mezinárodní výzkum (CSIS) Mark Cancian.

Ukrajina podle něj bez ohledu na týdny trvající prudké boje stále disponuje překvapivě vysokým počtem západních zbraní. Rusové dosud vyřadili z boje asi 17 procent obrněné techniky, kterou Západ dodal Ukrajincům, ale zhruba polovinu z tohoto množství lze pravděpodobně opravit a uvést do bojeschopného stavu.

Kyjev po počátečních neúspěších nynější ofenzivy změnil na bojišti taktiku. Ukrajinci „neženou“ tanky do nastražených minových polí, nýbrž se snaží oslabit ruské obranné pozice mohutnou dělostřeleckou palbou, během které používají také kazetovou munici.

Kromě toho útočí střelami s plochou dráhou letu na cíle v týlu ruských jednotek. Během poslední doby zasáhli zásobovací cesty vedoucí na Krym, jež jsou pro Rusko klíčové. Ukrajinci ve druhé polovině července poškodili Krymský most. Útok, který údajně provedla dvě na dálku ovládaná hladinová plavidla, zorganizovala ukrajinská tajná služba (SBU).

Její šéf Vasyl Maljuk se přihlásil rovněž k nedávnému útoku dronu se 450 kilogramy výbušniny na ropný tanker Sig plující v Černém moři pod ruskou vlajkou. „Takové speciální operace budou pokračovat,“ prohlásil Maljuk.

Ukrajinské bezpilotní bojové letouny dokonce několikrát pronikly do vzdušného prostoru nad Moskvou. Zasáhly tam mimo jiné dvě výškové budovy ve finanční čtvrti Citi. Ukrajinci tím chtějí na nepřítele vyvíjet také psychologický tlak.

Podobný efekt může mít akce asi padesátičlenného ukrajinského přepadového komanda, které v noci na úterý na sedmi člunech přeplavilo řeku Dněpr a během nenadálého útoku na ruské pozice vzalo do zajetí blíže neurčený počet nepřátel.

Veletok od loňského listopadu, kdy se na jeho levý břeh stáhla ustoupivší ruská vojska, tvoří zhruba 300 kilometrů dlouhou dělicí čáru mezi válčícími stranami, poznamenává švýcarský list Neue Zürcher Zeitung.

Když se loni na jaře ukázalo, že Putin se ve svých agresivních plánech na rychlé pokoření Ukrajiny těžce přepočítal, zavládl v západních zemích optimismus. „Rusko nebylo na houževnatý ukrajinský odpor, na opravdovou válku připraveno,“ konstatuje analytik washingtonského CSIS Anthony Cordesman. Ukrajina podle něj slavila úspěchy, neboť její armáda byla díky západní pomoci rychle a správně vybavena, takže mohla protivníka zatlačit zpět.

A podle Cordesmana má Ukrajina stále šanci na vítězství, a to i přes drhnoucí ofenzivu. Rusko totiž zůstává převážně v defenzivě a nic nenasvědčuje tomu, že by mohlo zahájit významnější protiútok.

Zmíněný americký odborník, který mezinárodní ozbrojené konflikty analyzuje řadu let, nicméně považuje za nejpravděpodobnější scénář pokračování „opotřebovávací války“. S nejasným výsledkem i časovým ohraničením.

„Je to válka, během které obě strany vedou celou sérii relativně statických vysilujících bitev. Protivníci se přitom stále více zakopávají po celé délce fronty a vzájemně na sebe útočí drony a raketami,“ konstatuje Cordesman.

Očekává, že obě strany v ještě větší míře nasadí lehké přesně naváděné zbraně, čímž ale poleví jejich snaha provádět rozsáhlé tankové průlomy. „Rakety se nemohou plně prosadit proti opevněným zákopům, nevelké průlomy obrněné techniky lze zastavit minami a dělostřelectvem,“ hodnotí expert. Podle něj lze takový průběh bojů považovat za „modernizovanou verzi“ první světové války nebo stalingradské bitvy.

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte nejlepší newsletter v Česku věnovaný EU Ředitelé Evropy. Připravuje ho pro vás každý týden Ondřej Houska.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist